Większości ludzi szkło kojarzy się z czymś bardzo kruchym i ulotnym. Jest w tym sporo racji. Naczynia wykonane ze szkła można bardzo szybko stłuc, nawet przypadkiem podczas codziennego użytkowania. Szyby w oknach również często są uszkadzane przez nieostrożność lub złośliwość. A jednak co raz większa liczba inwestorów decyduje się na wykonanie elementów architektonicznych właśnie z tego materiału. I nie chodzi tu o niewielkie elementy ozdobne, ale o elementy konstrukcyjne takie jak bariery oraz balustrady. Można spotkać je wszędzie: w domach handlowych i galeriach, w nowoczesnych biurowcach oraz w prywatnych domach i mieszkaniach. Balustrady szklane ozdabiają tarasy, balkony, a także schody.

Można powiedzieć, że architekci wręcz kochają szkło jako materiał na balustrady. Daje ono wielkie możliwości, a przede wszystkim dla prawie wszystkich kojarzą się z lekkością, zwiewnością. Oczywiście szkło wykorzystywane do tworzenia balustrad nie do końca jest tym samym szkłem, które można choćby spotkać w kuchni. To specjalne szkło hartowane, które jest odporne na naprężenia, a także na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo producenci zabezpieczają szkło poprzez wtopienie w jego strukturę wytrzymałej folii wykonanej z polimeru. Nie da się rozbić wykonanej ze szkła balustrady. Co najwyżej po uderzeniu pozostanie pęknięcie, jednak jeśli ktoś będzie myślał, że rozbije taką taflę balustrady, to się srodze zawiedzie. Szkło jest doskonałym materiałem na balustrady, jednak trzeba pamiętać, że nie do każdego pomieszczenia, do nie każdego budynku takie balustrady pasują. To materiał skierowany raczej do miłośników nowoczesnego wystroju wnętrz. Można jednak spotkać balustrady szklane w pomieszczeniach ze stylem eklektycznym. Szkło sprawia, że pomieszczenia są jaśniejsze, dają poczucie lekkości, jednocześnie nieco oziębiając wystrój wnętrza. Jeśli chodzi o balustrady do ochrony tarasów oraz balkonów, to podobnie jak balustrady schodów, głównie można je spotkać w budynkach o nowoczesnych kształtach.

W domu i w biurze.

Szkło jako materiał na balustrady jest co raz częściej wykorzystywanym materiałem. Sięgają po niego zarówno inwestorzy instytucjonalni jak i właściciele domów prywatnych. Bariery szklane z jednej strony zachowało swoją największą zaletę – lekkość i przejrzystość, z drugiej jednak strony przestało być kruche, a wręcz balustrady szklane są cenione za jakość, trwałość. Na rynku jest wiele firm, które oferują balustrady wykonane z tego przeźroczystego materiału, kupujący mają więc dość spory wybór co przekłada się zarówno na doskonałą jakość projektów i usług, ale również całkiem rozsądne ceny. Na rynku szczególnie popularne są balustrady wykonane w całości z wielkich płyt szklanych, gdzie zminimalizowano ilość elementów metalowych, które służyły jako wzmocnienia i łączenia. Jednak szkło doskonale się sprawdza również w połączeniu z innymi ciekawymi materiałami. Szczególnie w domach prywatnych można spotkać balustrady, które są połączeniem drewna lub metalu ze szkłem. Takie połączenie doskonale się sprawdzają w nowoczesnych, minimalistycznych pomieszczeniach. Jednak puryści uważają, ze jeśli jest mowa o balustradach szklanych, to chodzi o takie, w których szkło jest jedynym głównym materiałem. Można się zastanawiać w jaki sposób szkło jest montowane na schodach lub tarasach. Jak można znaleźć na stronie firmy Glassart.pl montaż balustrad zależy od tego na jaki rodzaj balustrad zdecyduje się właściciel domu. Można stworzyć balustrady klasyczne, gdzie tafle szklane są umieszczane pomiędzy metalowymi wspornikami. O wiele ciekawszy efekt dają balustrady całoszklane. Przewidują one montaż balustrad wykonanych całkowicie ze szkła. Takie cały element przejmuje naprężenia jakie do tej pory przejmowały metalowe, lub wykonane z innego materiału podpory. Tak naprawdę technologia związana z produkcją balustrad szklanych daje nieograniczone możliwości. Wszystko zależy od inwencji projektanta i fantazji właściciela – twierdzi specjalista przedsiębiorstwa Glassart.pl. Elementy tworzące balustrady szklane można składać jak klocki znanej firmy, co więcej można zamówić okucia na specjalne zamówienie pod konkretny projekt balustrady. Podsumowując: szkło jest doskonałym materiałem na tworzenie balustrad nie tylko na schody, ale również na ochronę tarasów oraz balkonów. Daje nieograniczone możliwości. Można powiedzieć, że jest wręcz wymarzonym materiałem dla projektantów z uwagi na swoją plastyczność i przy tym niesamowitą odporność na uszkodzenia. To jednak materiał przeznaczony do budynków o nowoczesnym, minimalistycznym wystroju i charakterze, a takich pojawia się na rynku co raz więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here