Róża to nie tylko jeden z najstarszych znanych nam kwiatów. To także składnik dziesiątek kosmetyków cenionych niezwykle wysoko z uwagi na swoją skuteczność. Jednym z nich jest tonik różany od stuleci opisywany jako eliksir piękna. W czasach, w których to, co naturalne, ponownie wraca do łask, trudno nie zainteresować się jego możliwościami.
Jakie właściwości ma tonik różany?
Woda różana, nazywana też tonikiem, jest produktem ubocznym, który można otrzymać destylując olejek różany z wykorzystaniem pary wodnej. Pierwsze potwierdzone przykłady jej stosowania pochodzą już z jedenastego wieku. Początkowo woda różana królowała w świecie arabskim, z czasem jednak pojawiła się także w Europie, a osoby, które po nią sięgały, zachwycały się nie tylko jej niepowtarzalnym zapachem.
Mówiąc o właściwościach toniku różanego, konieczne jest zwrócenie uwagi przede wszystkim na jego skład. Możemy w nim znaleźć nie tylko witaminę A, C, E oraz witaminy z grupy B, ale również alkohol fenyloetylowy, cytronelol i geraniol. Duża dawka antyoksydantów sprawia, że nie musimy obawiać się szkodliwego wpływu wolnych rodników na naszą skórę. Tonik różany jest jednak znany również ze swojego działania przeciwzapalnego oraz przeciwbakteryjnego. Co ciekawe, piękny zapach róży może również skutecznie poprawić nasze samopoczucie.
Jak wykorzystywać tonik różany?
Tonik różany może być wykorzystywany z powodzeniem zarówno do oczyszczania skóry, jak i do jej pielęgnacji. Sprawdza się bez względu na to, z jakim jej rodzajem mamy do czynienia, choć w szczególny sposób poleca się jego wykorzystanie, gdy w grę wchodzi skóra sucha, wrażliwa i trądzikowa. Woda różana jest także jednym ze skuteczniejszych sposobów na odbudowę płaszcza ochronnego skóry. Tworzy więc niewidzialną barierę, która uniemożliwia wolnym rodnikom dostawanie się do jej głębszych warstw. Po tonik różany można sięgać także chcąc usunąć nadmiar sebum i poprawić ukrwienie skóry. To także skuteczny kosmetyk łagodzący podrażnienia i nawilżający, przydatny w kuracjach eliminujących widoczne już zmarszczki.
Osoby zainteresowane mniej typowymi zastosowaniami popularnych kosmetyków, również znajdą coś dla siebie. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wykorzystywać tonik różany jako kosmetyk do kąpieli. Pozwala to na lepsze nawilżenie skóry, często można przy tym usłyszeć, że trudno o lepszy sposób na ukojenie zszarganych nerwów. Także stosowanie wody różanej na rany ma spore grono zwolenników. Nie może być jednak inaczej, skoro jest to metoda pozwalająca na przyspieszenie ich gojenia.
Jak przygotować tonik różany?
Osoby, którym opis właściwości wody różanej w szczególny sposób przypadł do gustu, mogą zastanowić się nad samodzielnym jej przygotowaniem. Okazuje się, że nie mamy wcale do czynienia z trudnym zadaniem. Jedna z najprostszych metod przewiduje sięgnięcie po trzy lub cztery garście płatków róży oraz po wodę destylowaną. Płatki należy zalać wodą tak, aby nie wystawały poza jej poziom, a potem gotować około dziesięciu minut pod przykryciem. Potem całość musi zostać odstawiona do wystygnięcia i odcedzona. Przelana do butelki woda powinna być przechowywana w lodówce. Jeśli o tym nie zapomnimy, nawet przez miesiąc będziemy w stanie cieszyć się jej unikatowymi właściwościami. Działanie toniku różanego można wzmocnić dodając do niego odrobinę cytryny.
Wpis powstał na podstawie informacji z artykułu: https://www.makehappyday.com/tonik-rozany-przepis-wlasciwosci-zastosowanie/.