Trasa Gdańsk-Warszawa — jak ją pokonać najszybciej i najtaniej?

Warszawa jest niewątpliwie najważniejszym punktem komunikacyjnym na mapie Polski. Jest ona celem wielu podróży o charakterze biznesowym, zawodowym, turystycznym i towarzyskim. Osoby, które udają się z Gdańska do Warszawy, mają niełatwą trasę do przebycia. Dlatego też bardzo ważne jest znalezienie dogodnego dla siebie środka transportu.

Gdańsk-Warszawa — odległość

Gdańsk oddalony jest od stolicy Polski o ok. 400 km na północ. Dokładna odległość pomiędzy tymi dwoma miastami uzależniona jest od wyboru drogi i środka komunikacji. Przykładowo, podróżując samochodem autostradą A1 na trasie Gdańsk-Warszawa, będziemy musieli pokonać aż 417 km. Opcjonalnie można wybrać inną drogę, np. ekspresówkę S7, która na tej trasie liczy ok. 347 km, co wcale nie oznacza, że szybciej dotrzemy do stolicy Polski.

Podróż pociągiem z Gdańska do Warszawy

Obecnie najszybszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem na trasie Gdańsk-Warszawa jest skorzystanie z usług naszego narodowego przewoźnika. Planowany czas pokonania tej trasy liniami PKP InterCity wynosi zaledwie 2,46 h! Podstawową korzyścią, wynikającą z podróży pociągiem z Gdańska do Warszawy jest oczywiście czas podróży, ale oprócz tego można wymienić także wiele innych pozytywów tego rozwiązania. Mowa tu przede wszystkim o komforcie podróży — podczas przejazdu pendolino można swobodnie korzystać z laptopa, smartfona czy tabletu, zrelaksować się przy czytaniu książki, a także zjeść smaczny posiłek. Osobną kwestią jest cena biletu na połączenie Gdańsk-Warszawa. Podróżując 2 klasą za bilet (bez zniżki), zapłacimy 150 zł. Przy czym należy mieć na uwadze, że kupując bilet kilka tygodni wcześniej, można liczyć na 10-, 20- lub nawet 30-procentową zniżkę.

Podróż samochodem z Gdańska do Warszawy

Podróż samochodem na trasie Gdańsk-Warszawa jest bardzo męcząca. Pokonanie 417 km — w przypadku wyboru A1 – lub 347 km — w przypadku wyboru S7, może zająć w najlepszym razie ponad 4 h. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę korki, wypadki, prace drogowe i zmienne warunki atmosferyczne, które mogą znacznie wydłużyć czas podróży. Ponadto pokonanie trasy z Gdańska do Warszawy samochodem jest stosunkowo drogie. Zakładając, że posiadamy samochód, zużywający 8 l paliwa na 100 km, zapłacimy za podróż ok. 170 zł (przy założeniu, że cena benzyny wynosi 5,20/l). Zdecydowanie największą wadą podróży samochodem jest niski komfort i konieczność ciągłego skupienia uwagi.

Podróż samolotem z Gdańska do Warszawy

Loty krajowe z roku na rok zyskują coraz to większą liczbę zwolenników. Zdecydowanie największą zaletą podróży samolotem na trasie Gdańsk-Warszawa jest czas — lot zajmuje zaledwie godzinę. Jednakże, jeśli do tej godziny doliczymy: odprawę i czas dojazdu do lotniska, może się okazać, że znacznie szybciej pokonamy tę trasę pociągiem. Nie bez znaczenia przy tym jest to, że bilety kupowane bez kilkumiesięcznego wyprzedzenia są bardzo drogie. Za przelot samolotem LOT na trasie Gdańsk-Warszawa możemy zapłacić nawet 800 zł! Takie rozwiązanie ma sens tylko w przypadku odpowiednio wcześniejszego kupowania biletu, a także planowanej przesiadki na inny samolot na lotnisku w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here