Ubezpieczenie OCP – dlaczego jest tak ważne w firmie transportowej

OCP, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika jest niezwykle ważne w każdej firmie transportowej. Jeśli masz działalność gospodarczą związaną z transportem drogowym rzeczy, sprawdź, dlaczego warto kupić OCP i jaką opcję wybrać.

OCP – co to jest i dlaczego warto je mieć?

OCP jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej przewoźnika zajmującego się zarobkowym przewozem drogowym towarów. Takie ubezpieczenie jest dobrowolne i chroni ubezpieczoną firmę przed odpowiedzialnością wynikającą z niewykonania lub nienależytego wykonania zlecenia przewozowego. Za nienależyte wykonanie rozumiemy tutaj opóźnienie w dostawie, uszczerbek, utratę lub zniszczenie przewożonych towarów. Przewoźnik, który nie ma ubezpieczenia OCP, ponosi pełną odpowiedzialność (w tym finansową) za transportowany ładunek. Kiedy chroni go ubezpieczenie o szerokim zakresie, finansowa odpowiedzialność za większość zaniedbań lub sytuacji wynikłych z przyczyn losowych zostaje przeniesiona na ubezpieczyciela. Stopień ochrony jest zależny od zakresu ubezpieczenia OCP i ewentualnych wyłączeń.

Jak wybrać dobre OCP?

Część przewoźników stara się jak najbardziej zaoszczędzić na ubezpieczeniu OCP. O ile oszczędność na obowiązkowym OC jest zasadna, dlatego że to ubezpieczenie w każdym przypadku ma taki sam zakres, o tyle oszczędzanie na OCP zawsze kończy się podpisaniem umowy z wieloma wyłączeniami, a tym samym ograniczeniem zakresu ochrony gwarancyjnej. W przypadku polisy z wieloma wyłączeniami ryzyko odpowiedzialności finansowej nadal jest duże. Jeśli na 10 możliwych zdarzeń polisa wyklucza ochronę w przypadku 5 zdarzeń, to polisa OCP daje tak naprawdę 50% ochrony przed finansową odpowiedzialnością za szkody. To zbyt duże ryzyko, tym bardziej że firma poniosła wydatek na ubezpieczenie. Podpisując umowę na polisę OCP z wieloma wyłączeniami, firma znajduje się w takiej sytuacji, jakby właściwie nie miała żadnego ubezpieczenia. Za szkody nieobjęte ubezpieczeniem płaci przewoźnik. Czasami wysokość szkód transportowych może być jednak tak duża, że bardzo mocno odbije się to na kondycji finansowej firmy albo wręcz zaburzy jej płynność finansową.

Dobra polisa OCP musi mieć kilka elementów

Franczyza kwotowa – w takim przypadku przewoźnik zawsze wie, jaka jest kwota jego ochrony. W przypadku franszyzy redukcyjnej może się zdarzyć, że większość szkody musi pokryć sama firma.

Jak najmniej wyłączeń – tutaj warto wymienić między innymi rozszerzenie ochrony o wydanie towaru osobie nieuprawnionej i możliwość parkowania na parkingach niestrzeżonych.

Jak najwięcej rozszerzeń – w tym punkcie warto wymienić między innymi pakiet rozszerzony o szkody spowodowane przez uchodźców i imigrantów, a także ochronę przewozów realizowanych przez podwykonawców i ochronę w przypadku rażącego niedbalstwa.

Wysoka suma gwarancyjna – im wyższa jest suma gwarancyjna, tym najprawdopodobniej droższe będzie ubezpieczenie, ale i tak warto zapłacić za nie więcej i mieć możliwość skorzystania z wysokiej sumy gwarantowanej.

Prowadzisz firmę przewozową? Wykup ubezpieczenie ocp już dziś. Chcesz znaleźć jeszcze więcej zleceń i optymalnie wykorzystać nie tylko czas, ale i przestrzeń w swoim pojeździe? Skorzystaj z możliwości, jakie daje serwis Giełda Furgonetka. W serwisie Giełda Furgonetka możesz szukać dla siebie dodatkowych zleceń i oszczędzać czas. Rejestracja w serwisie jest całkowicie darmowa, a dodatkowo masz możliwość skorzystania z rozbudowanego działu z poradami dotyczącymi realizacji transportu i zmian w branży.

Zarejestruj konto w serwisie i zdobywaj więcej zleceń. Wejdź na stronę http://gielda.furgonetka.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here