W jakich sytuacjach możesz zgłosić się do radcy prawnego?

0
1284

Jak powszechnie wiadomo, w wielu rankingach prawnicy są profesją, która jest uznawana za najbardziej godną zaufania. Takie samo zdanie powszechnie uznaje się w przypadku radców prawnych. Radca prawny jako wykształcony i wykwalifikowany prawnik musi ukończyć 5-letnie studia prawnicze, a następnie ukończyć aplikację radcowską, zakończoną egzaminem państwowym.

Radca prawny, ze względu na specyfikę zawodu prawnika posiada bardzo szeroki zakres usług, w związku z którymi możemy się do niego zwrócić. Bez względu na naturę naszego prawnego problemu, pierwsze kroki powinniśmy skierować właśnie do radcy prawnego. Poniżej przedstawiamy najważniejsze obszaru, w jakich radca prawny jest nam w stanie pomóc.

Porada prawna

Porada prawna to najbardziej oczywista usługa, jaką świadczy radca prawny. Porada prawna może dotyczyć bardzo szerokiego spektrum zagadnień, od prawa karnego, przez prawo cywilne, administracyjne, spadkowe aż po prawo drogowe czy kwestię rozwodów. Obecnie wiele informacji jesteśmy w stanie znaleźć w internecie, jednak nie będąc wykwalifikowanym prawnikiem, nigdy nie będziemy w 100% pewni, czy informacje, które przeczytaliśmy są prawdziwe i aktualne.

Radca prawny ze względu na swoją profesję jest zawsze na bieżąco z dynamicznie zmieniającym się prawem, dlatego by mieć całkowitą pewność co do naszej obecnej sytuacji prawnej, niezbędne będzie złożenie wizyty radcy prawnemu w celu otrzymania porady. W zależności od złożoności problemu jednorazowa wizyta może trwać od pół do nawet 2 godzin.

Pomoc w napisaniu pisma

Kwestie prawne w głównej mierze nawet w dzisiejszych czasach opierają się o wymianę wielu pism sądowych. Tego typu pisma są napisane w specyficznym, oficjalnym języku i muszą spełnić konkretne kryteria. Dlatego właśnie, w celu sporządzenia takiego pisma powinniśmy zwrócić się właśnie do radcy prawnego. Radca prawny bez najmniejszego problemu sporządzi dla nas każdego rodzaju pismo od wniosku aż po apelację sądową. Koszt zlecenia takiego pisma jest ściśle uwarunkowane złożonością pisma, jego obszernością, a także terminem, w jakim ma być przygotowane. Cena za sporządzenie pisma zaczyna się nawet od 50 złotych, a cena najbardziej rozwiniętych dokumentów może wynieść nawet 500 złotych.

Przygotowanie i reprezentacja w postępowaniu sądowym

Radca prawny, ze względu na swoją profesją ma możliwość reprezentowania nas w sądzie. Co ciekawe, w przypadku spraw karnych, które kiedyś były zarezerwowane jedynie dla adwokatów, od niedawna radcy prawni również mogą w nich uczestniczyć jako reprezentant strony. Jedynym warunkiem w takim przypadku jest brak świadczenia pracy przez radcę w ramach umowy o pracę.

Jednak do radcy prawnego najczęściej zgłaszają się osoby, które potrzebują reprezentacji w sprawach cywilnych, administracyjnych czy odszkodowawczych. Na czele wszystkich możliwych spraw, radcy prawni najczęściej uczestniczą w sprawach rozwodowych. Cena takiej reprezentacji jest również uzależniona od specyfiki i złożoności sprawy, przy czym w przypadku rozwodu znaczenie ma również, czy składamy pozew o rozwód z lub bez orzeczenia o wini

Artykuł powstał we współpracy z kancelarią radcy prawnego z Gdyni – https://www.kancelaria-gdynia.eu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here