W jakiej sytuacji potrzebujemy adwokata w sprawie spadkowej

Nie każdy z nas spodziewa się spadku. Informacja o tym, że zostaliśmy ujęci w testamencie albo dziedziczymy czyjeś długi może być dla niektórych dużym zaskoczeniem, nie zawsze miłym. Co więcej, przyjęcie lub odrzucenie spadku wiąże się z koniecznością podjęcia pewnych czynności prawnych, czy tego chcemy, czy nie. Czy w każdej sprawie spadkowej potrzebny jest adwokat? W tym artykule wyjaśniamy, kiedy można poradzić sobie bez udziału prawnika.

Kiedy obejdziemy się bez pomocy adwokata?

Prawo spadkowe jest dość skomplikowane, nie wymaga jednak tego, aby każdorazowo wynajmować adwokata w sprawach spadkowych. W wielu sytuacjach z pewnością poradzimy sobie sami. Dzieje się tak np. gdy mamy do czynienia z testamentem, co do którego spadkobiercy nie zgłaszają uwag i przyjmują wolę zmarłego. Otwarcie testamentu może nastąpić u notariusza lub w sądzie. Zgodnie z prawem spadkowym mamy sześć miesięcy na to, aby złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. O ile ta decyzja jest dla nas prosta i wszyscy spadkobiercy zgadzają się z treścią testamentu, na tym etapie nie będziemy potrzebowali pomocy adwokata w sprawie spadkowej, choć oczywiście możemy skorzystać z jego usług, aby mieć pewność, że wszystko przebiega zgodnie z prawem spadkowym i naszym najlepszym interesem.

Długi spadkowe

Pamiętajmy, że spadek to nie tylko dobra materialne, ale wszystkie pożyczki, kredyty, rachunki i inne zobowiązania płatnicze zmarłego. Należności spadkowe mogą pojawiać się także po śmierci spadkodawcy, a ich skład mogą wchodzić koszty pogrzebu, postępowania spadkowego, zapisów testatora czy zachowku. Wiele osób w takiej sytuacji woli skorzystać z pomocy adwokata w sprawie spadkowej, aby oszacować koszty.

Zachowek – kto ma do niego prawo?

Testator (autor testamentu) ma prawo przekazać swój majątek osobom, które sam wybierze, nawet jeśli oznacza to pominięcie najbliższych krewnych. Tego typu sytuacje wcale nie należą do rzadkości. Spadkobiercy muszą uszanować jego decyzję, jednak prawo spadkowe w pewnym stopniu chroni również interesy rodziny zmarłego, nawet jeśli została ona pominięta. Pojawia się instytucja zachowku, czyli pewnej kwoty, o którą mogą ubiegać się osoby pominięte w testamencie. Prawo spadkowe mówi o tym, że zachowek przysługuje jedynie spadkobiercom ustawowym, czyli dzieciom, rodzicom i małżonkowi zmarłego. Spadkodawcy, którzy nie chcą przekazywać majątku rodzinie, mogą próbować uniknąć zachowku na różne sposoby, a pominiętym spadkobiercom może się wydawać, że nie mają szans na pieniądze. Adwokat w sprawie spadkowej powinien oszacować możliwości i przedstawić różne opcje działania.

Podważenie testamentu

To kolejna sytuacja, w której warto skonsultować się z adwokatem w sprawie spadkowej. Powszechna opinia mówi o tym, że testamentu w formie aktu notarialnego nie można podważyć. Tymczasem nie jest to zgodne ze stanem faktycznym, a prawo spadkowe przewiduje różne sytuacje. Co więcej może to zrobić nie tylko spadkobierca czy członek najbliższej rodziny, ale każdy, kto wykaże, że ma w tym interes. W tego typu sytuacjach warto skorzystać jednak z porady adwokata w sprawie spadkowej.

Artykuł powstał ze współpracy z: https://www.kancelariamlynska.pl/adwokat-spadek-gdansk/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here