Dowód osobisty pozwala załatwić sprawę urzędową, zawrzeć umowę na abonament telefoniczny, odebrać z poczty przesyłkę poleconą, a nawet zaciągnąć zobowiązanie w banku lub firmie pożyczkowej. Poniżej wyjaśniamy, w jakich przypadkach możliwa jest pożyczka na dowód – czyli bez zaświadczeń o dochodach, ani jakichkolwiek innych, dodatkowych dokumentów.
Instytucje pozabankowe, by zapewnić klientom możliwość szybkiego pożyczenia środków, maksymalnie uprościły procedury i formalności pożyczkowe. Każdy, kto potrzebuje dodatkowej gotówki, może dziś wejść na stronę wybranej firmy pożyczkowej i w kilku prostych krokach złożyć wniosek o pożyczkę na dowód online. Co istotne, w przypadku takiego produktu, drogą elektroniczną można nie tylko wnioskować o środki, ale również uzyskać decyzję pożyczkową oraz zawrzeć umowę z pożyczkodawcą. Co więcej, wiele firm pozabankowych na żadnym etapie procesu pożyczkowego nie wymaga nawet przesłania skanu dowodu osobistego – często wystarczy jedynie podać znajdujące się w nim dane.
Pożyczka na dowód, czyli tak naprawdę pożyczka na oświadczenie
Firma pożyczkowa nie wymaga od klienta okazywania żadnych dokumentów finansowych, ale zwykle chce poznać, przynajmniej w podstawowym zakresie, jego sytuację ekonomiczną. W tym celu sprawdza, jakie informacje widnieją o nim w BIK-u i rejestrach dłużników, a także prosi go o przedstawienie danych o zarobkach. Jeśli chodzi o te ostatnie, to klient, podczas wypełniania wniosku, wskazuje kwotę miesięcznych dochodów oraz ewentualnie ich źródło. Dlatego też, produkty firm pożyczkowych często nazywane są również pożyczkami na oświadczenie. Swoją drogą, takie uproszczone badanie sytuacji finansowej czasem stosują także banki – głównie wobec klientów, którzy mają u nich założone konta osobiste.
Rodzaje pożyczek na dowód
Pożyczka na oświadczenie to w rzeczywistości nie jeden, lecz kilka różnych produktów finansowych. Taka nazwa pasuje zarówno do krótkoterminowych chwilówek, klasycznych pożyczek, jak również pozabankowego limitu odnawialnego (dostępnego między innymi w instytucji Euroloan – https://www.euroloan.pl/pozyczki/ekspres-pozyczka). Niezależnie o którym z tych instrumentów mowa, firma pożyczkowa oczekuje jedynie przedstawienia danych z dowodu osobistego oraz oświadczenia o dochodach. Warto jednak podkreślić, że w przypadku wnioskowania o wysoką kwotę pożyczki, niektórzy pożyczkodawcy są już bardziej ostrożni i wymagają zaświadczenia o zatrudnieniu lub wyciągu z konta osobistego.
Pożyczka na oświadczenie – stosunkowo niskie kwoty i krótki okres finansowania
W praktyce, pożyczki na oświadczenie są możliwe przede wszystkim tam, gdzie w grę wchodzi pozyskanie stosunkowo niewielkiej kwoty na krótki okres. Firma pożyczkowa nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentów, jeśli suma pożyczki wynosi kilkaset czy kilka tysięcy złotych, a termin jej spłaty kilka lub kilkanaście miesięcy. Zdarza się jednak, że samo oświadczenie i dane z dowodu osobistego wystarczą, by skorzystać ze znacznie wyższego finansowania – nawet na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych.
W praktyce, każda instytucja pożyczkowa samodzielnie ustala zasady rozpatrywania wniosków i wymogi dokumentacyjne względem klientów. Dlatego osoby, którym z jakiegoś powodu zależy na maksymalnie uproszczonym procesie pożyczkowym, powinny sprawdzić jak przebiega on w poszczególnych firmach.
Pożyczka na dowód bez BIK – czy to możliwe?
W artykułach branżowych, a nawet w samych ofertach firm pożyczkowych, można spotkać określenia typu: pożyczka na dowód bez BIK, czy chwilówka bez sprawdzania historii kredytowej. W rzeczywistości jednak, w wielu przypadkach mają one jedynie podkreślić łatwą dostępność produktów pożyczkodawcy. Inaczej mówiąc, zastosowanie takiego nazewnictwa najczęściej nie oznacza jednocześnie, że dana firma w ogóle nie weryfikuje obecnego zadłużenia czy historii kredytowej klienta; zdecydowana większość instytucji pozabankowych, przed udzieleniem pożyczki na dowód, sprawdza wnioskodawcę przynajmniej w rejestrach dłużników.
Kto może skorzystać z pożyczki na dowód?
To, kto i na jakich zasadach może zaciągnąć pożyczkę na dowód każda instytucja określa indywidualne. W rzeczywistości jednak, tego typu produkty są łatwo dostępne dla szerokiego grona klientów. Mogą z nich korzystać emeryci, renciści, zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych, a nawet studenci pobierający stypendium, czy osoby otrzymujące zasiłek dla bezrobotnych. Trzeba jednak podkreślić, że z wyjątkiem sytuacji, gdy wniosek opiewa na naprawdę niewielką kwotę pożyczki, pożyczkodawcy wymagają wykazania określonego dochodu, a także braku poważniejszych zaległości w spłacie dotychczasowych zobowiązań.
Artykuł sponsorowany.