Wady i zalety karty paliwowej, czyli bezgotówkowe rozliczanie płatności w praktyce

Karta paliwowa to specjalna karta płatnicza oferowana przez koncerny paliwowe. Przeznaczona jest do bezgotówkowego rozliczania opłat za paliwo dla firm. Ułatwia zarządzanie flotą pojazdów i kontrolę wydatków. Jakie wady i zalety ma karta paliwowa?

Czym jest karta paliwowa?

Czym są karty paliwowe i dlaczego warto z nich korzystać w przedsiębiorstwach transportowych? Przeznaczona dla odbiorcy biznesowego karta pozwala na sporą oszczędność czasu i formalności. Wyglądem przypomina kartę bankową. Dzięki niej unika się transakcji gotówkowych, oszczędzając czas i koszty. Karta służy do płacenia za paliwo i produkty samochodowe oraz usługi danej sieci paliwowej i produktów w niej dostępnych. Wyjątkiem są alkohole i wyroby tytoniowe. Można opłacać nią również przejazdy płatnymi autostradami, czy mostami, a także przeprawy promowe. Kartą nie można płacić jednak za zwykłe zakupy. Karta paliwowa daje możliwość wprowadzenia limitu i ograniczeń związanych z tankowaniem. Można zarządzać nią przez Internet i mieć wgląd w raporty.

Zalety karty paliwowej

Wraz z kartą paliwową przedsiębiorca może liczyć na korzystne ceny. Większość sieci paliwowych oferuje korzystne stawki, a nawet możliwość ich negocjacji. Dla działu księgowości karta jest ogromnym ułatwieniem. Zamiast stosu faktur, pobiera się wyciąg z kart w postaci zbiorczego rozliczenia. To znaczna oszczędność czasu i pracy. Możliwe jest także skorzystanie ze zbiorczej faktury z opóźnionym terminem płatności. Dla kierowcy płacenie kartą paliwową jest wygodne i szybkie. Nawet przebywając w innym kraju, nie musi on obawiać się, że zabraknie mu środków na paliwo. Karty zazwyczaj mają zasięg obejmujący Europę. Operatorzy kart umożliwiają kontrolę stanu rachunków i ustanowienie dogodnych limitów. Przedsiębiorca może ustalić je indywidualnie. Ma wgląd do rachunku na bieżąco. Pracownik nie ma możliwości dokonania nadużyć. To przedsiębiorca decyduje o tym, co i gdzie kupują jego kierowcy.

Wady karty paliwowej

Za wadę karty paliwowej można uznać konieczność tankowania wyłącznie na stacjach należących do jednej sieci paliwowej. Zasady stosowania karty uzależnione są od jej wystawcy, dlatego mogą się różnić między sobą. Niektórzy ustalają limit pojazdów lub limit zużytego paliwa miesięcznie. Jeżeli karta wystawiona jest na określony pojazd lub kierowcę, nie może z niej skorzystać inny kierowca zatrudniony w tej samej firmie.

Karta paliwowa ma niewiele wad, lecz decydując się na nią, należy upewnić się, że zasady ustalania cen są jasne i nie ma ukrytych kosztów. Równie ważne jest, by sieć akceptacji obejmowała trasy, którymi jeżdżą kierowcy firmy. Nie wszystkie karty obejmują zasięgiem całą Europę – niektóre mogą mieć zasięg regionalny. Warto także zwrócić uwagę na limit kredytowy i cykl fakturowania. Powinny one być dostosowane do prowadzonej działalności.

karta paliwowa

Karta paliwowa to obok telematyki i świadczonych przez OCRK.PL usług z zakresu rozliczania czasu pracy kierowcy i dokumentacji kadrowo-płacowej, narzędzie ułatwiające pracę zarówno kierowcy, jak i przedsiębiorcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here