Wady wzroku u dzieci

Cyfryzacja i korzystanie z urządzeń, których ekrany emitują niebieskie światło, wpływa na to, że coraz więcej dzieci ma kłopoty z widzeniem. W przypadku niektórych wad wzroku odpowiednia korekcja może nie tylko zahamować rozwój, ale też całkowicie wyeliminować problem. Jak rozpoznać, że maluchowi pogarsza się wzrok i w jaki sposób zadbać o zdrowie oczu u dzieci?

Symptomy świadczące o pogarszającym się wzroku

Problemy ze wzrokiem u dzieci mogą mieć podłoże genetyczne, ale też przyczynia się do nich niewłaściwa dieta, zbyt krótki sen, stres, a także korzystanie z tabletów, smartfonów, komputerów i oglądanie telewizji. Maluchom, które gorzej widzą, mogą towarzyszyć takie symptomy jak:

  • bóle głowy – skroni, czoła lub oczodołów,
  • mrużenie, łzawienie i pocieranie oczu,
  • brak umiejętności skupiania uwagi przez dłuższy odcinek czasu, problemy z koncentracją,
  • przechylanie głowy na bok,
  • słabe umiejętności manualne,
  • niechęć do czytania, niestaranne pisanie,
  • pogorszenie wyników w nauce.

Najczęstsze wady wzroku u dzieci

Wśród najczęściej występujących wad w okresie dziecięcym wymieniane są:

Zez, czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych. Przez osłabienie mięśni okoruchowych zmieniony jest kąt patrzenia jednego oka względem drugiego. Przy zezie zbieżnym oczy lub jedno z nich zbiegają się do środka, a przy zezie rozbieżnym na zewnątrz. Zanim dziecko osiągnie pół roku życia, zbieganie się gałek ocznych jest kwestią rozwojową układu optycznego. Jeśli problem występuje u starszych dzieci, musi być odpowiednio korygowany. Dobierana jest odpowiednia terapia do określonego przypadku – mogą być to ćwiczenia pleoptyczne, które polegają na zasłonięciu jednego oka, by w  drugim wymusić wysiłek. Poza przesłoną używane bywają również specjalistyczne urządzenia, które pomagają usprawnić narząd wzroku. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne.

Krótkowzroczność, nazywana także miopią, to wada przejawiająca się słabszym widzeniem przedmiotów znajdujących się w oddali. Określana  jest epidemią naszych czasów. Wada ta występuje u osób w coraz młodszym wieku. Jako jeden z głównych czynników wpływających na pogorszenie wzroku wymienia się nadmierne korzystanie z laptopów, tabletów czy smartfonów.

U dzieci w wieku szkolnym możemy poznać ją po pochylaniu się nisko nad zeszytami, mrużeniu oczu. Maluchy słabo widzą po zmroku, przybliżają przedmioty do twarzy, by im się przyjrzeć, mają trudności z rozpoznawaniem osób, które znajdują się w pewnej odległości od nich. Jednym z objawów może być też bliskie podchodzenie do telewizora.

Nadwzroczność to wada, która uniemożliwia wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się blisko. Może być wrodzona, najczęściej jest trudna do wychwycenia, ponieważ nie daje wyraźnych objawów. Wśród symptomów można wymienić to, że dziecko zwraca większą uwagę na rzeczy znajdujące się w pewnej odległości, odsuwa zabawki i książki, by je wyraźniej widzieć, potyka się o pozostawione przedmioty, siada daleko od telewizora.

Astygmatyzm – w przypadku niezborności dziecko widzi zniekształcony obraz – kształty mogą być rozciągnięte pionowo lub poziomo, a przy tym niewyraźne. Wadzie może towarzyszyć krótkowzroczność lub nadwzroczność.

Jak dbać o wzrok od najmłodszych lat?

Profilaktyczne badania wzroku powinny odbywać się już od urodzenia. Szybkie wychwycenie nieprawidłowości i wdrożenie odpowiedniej korekcji zapobiega rozwojowi wad, które mogą wpływać na zdrowie fizyczne, ale też psychiczne pociech. Gorsze widzenie sprawia problemy z nauką, utrudnia rozwój maluchów, przyczynia się do złego samopoczucia. Odpowiednio dobrane okulary korekcyjne dla dzieci poprawią ich komfort życia.

Rodzice poza kontrolowaniem wzroku dzieci powinni też zadbać o dobrze zbilansowaną dietę pociech, aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, przyjmowanie witaminy D, zapewnienie odpowiednich warunków do czytania i pisania – dobrego oświetlenia, jak i ograniczenie używania urządzeń emitujących światło niebieskie.

Salon z okularami dla dzieci i dorosłych

Poszukując okularów  dla swoich dzieci, warto sprawdzić autoryzowany salon wOkularach.pl, w którym dostępny jest szeroki asortyment dla dorosłych i ich pociech. Wyselekcjonowane produkty renomowanych firm do nabycia są przez internet w atrakcyjnych cenach. Można zamówić okulary przeciwsłoneczne z filtrem takim jak polaryzacja. Używanie szkieł ochronnych również jest sposobem zapobiegania problemom ze wzrokiem najmłodszych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here