karma dla psów

Wielu właścicieli czworonożnych szczekających zwierząt traktuje je jak przyjaciół. Ba, nawet jak dzieci! Decyzja o przygarnięciu pod swoje skrzydła psa wiąże się z koniecznością zadbania o jego zdrowie i samopoczucie. Regularne spacery, wartościowa karma dla psów, duża dawka uwagi i miłości – oto przepis na szczęście i zadowolenie psich towarzyszy życia!

Jak wygląda odpowiednie karmienie psów?

Z odżywianiem zwierząt jest podobnie jak z odżywianiem ludzi – jego jakość przekłada się na sprawność funkcjonowania. Pies, który dostaje niewystarczającej klasy pożywienie, będzie apatyczny i pozbawiony energii lub przeciwnie – będzie domagał się nakarmienia w agresywny sposób. Zdrowie na pewno odzwierciedli stan jego miski – brak odpowiednich składników odżywczych i pełnowartościowego białka zwierzęcego to krótka droga do weterynarza. Łatwo więc zgadnąć, że dobra karma dla psów zawierać będzie to, co naśladuje naturalny pokarm występujący w przyrodzie. Psy są mięsożercami, więc ich głównym pożywieniem są różne rodzaje mięsa. W karmach często występują zdrowe dodatki takie jak warzywa, owoce, oleje roślinne i nasiona. Może to być np. dynia, ziemniak, żurawina, siemię lniane, ryż itd. Ze względu na to, że psy mięsożerne nie trawią glutenu, w składzie karmy dla psów nie powinny znajdować się zboża. Doświadczeni producenci wiedzą o tym i unikają tego rodzaju składników.

Nawiązując znów do ludzkiego odżywiania – im mniej niepotrzebnych dodatków, tym lepiej. Warto uważnie czytać etykiety – w dobrej karmie zabraknie konserwantów, ulepszaczy, aromatów i barwników. Czasami warto dopłacić, aby ustrzec zwierzę przed konsekwencjami kupowania taniego pokarmu.

Co czeka na psiaki w sklepach z żywnością?

Najbardziej wartościowa karma dla psów to ta mokra, zwykle puszkowana. Zawierać będzie przede wszystkim mięso różnego rodzaju (kurczak, indyk, wołowina, pstrąg, tuńczyk, królik i inne). Może też być uzupełniona w dodatki warzywno-owocowe oraz kompleksy witamin i minerałów. Uzupełnieniem dla mokrej karmy mogą być suche chrupki. Granulat jest wygodny w podawaniu i przyjemnie chrupie. Jeśli ma odpowiedni skład, będzie dostarczać wszystkiego, czego potrzebuje w diecie pies – w tym białko i kwasy tłuszczowe. Jeśli ktoś waha się, jaką karmę wybrać dla swojego przyjaciela, może mieszać oba gatunki. To stanowi również ciekawe urozmaicenie dla psiego podniebienia.

Jeśli właściciel zmaga się z problemami zdrowotnymi psa, powinien rozważyć zakup specjalistycznych produktów. Bez problemu można dziś znaleźć wersje karmy dla psów z nadwagą, z problemami gastrycznymi, z wątrobą i układem moczowym, a także z wieloma innymi schorzeniami. Są one przygotowane z myślą o wyjątkowych potrzebach osłabionego w danym zakresie organizmu zwierzęcia. Taki pokarm może wspierać w powrocie do pełnej sprawności oraz zapobiegać nawrotom dolegliwości.

Sklepy zoologiczne z produktami dla psów oferują też różnego rodzaju przekąski, które mogą bawić i karmić. Gryzaki stomatologiczne zadbają o zęby, a paszteciki i drobne przysmaki pozwalają na pełnię zabawy. Można je wykorzystywać do treningu lub zajmowania się psimi zabawkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here