wiezba dachowa

W dzisiejszym tekście zajmiemy się elementami, z których budujemy dachy w naszych domach, budynkach użyteczności publicznej, magazynach i tak wymieniać można by jeszcze długo. Dokładniej będzie to wieźba dachowa, która ze względu na rozwój nowych technologii, dzisiaj może wyglądać dużo inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Czy korzystanie z nowych rozwiązań w budownictwie jest korzystne oraz jakie niesie ze sobą koszty? Właśnie na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Więźba dachowa – co to jest?

Mówiąc najogólniej więźba dachowa to szkielet wykonany z drewna, na którym opiera się cała konstrukcja dachu. Więźba dachowa doskonale przenosi obciążenia na konstrukcję ścian nośnych. Będzie to m.in. własny ciężar dachu, śnieg, wiatr itd. Jest to jedno z najlepszych rozwiązań, zarówno jeśli chodzi o wytrzymałość, mobilność, jak również niskie koszty produkcji. Alternatywą dla więźby dachowej mogą być prefabrykowane wiązary dachowe, czyli elementy, które po wcześniejszym przygotowaniu w fabryce, są przywiezione na plac budowy już w całości.

Domy z drewna – zalety

Budowa domów z drewna, które wykorzystują więźbę dachową lub prefabrykowane wiązary dachowe to alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. W ostatnim czasie wiele osób wybiera właśnie taką technikę ze względu na szereg zalet, które ta jest w stanie zapewnić. Domy z drewna powstają przede wszystkim dużo szybciej. Wiele z elementów, które montowane są już na placu budowy, zostaje wcześniej przygotowanych, a co za tym idzie, wystarczy je tylko połączyć w całość na miejscu. Pomimo niepozornego wyglądu domy drewniane odznaczają się również pod względem trwałości, zatem nie ma się co martwić, że taki budynek może być narażony na działanie sił atmosferycznych oraz negatywne skutki z tym związane. Warto dodać, że w wielu przypadkach domy z drewna są nawet trwalsze od tych, które powstały w oparciu o tradycyjny mur z pustaków. Drewniana więźba dachowa powstaje w oparciu o nowoczesne techniki produkcji, a zatem poziom jej trwałości jest podwyższony.

Jaką więźbę dachową wybrać?

Pozostaje pytanie, jak wybrać najlepszą więźbę dachową? W tym przypadku można postawić na więźbę prefabrykowaną lub tradycyjną (ta powstaje w czasie rzeczywistym podczas budowy). Rekomendujemy stosowanie gotowych elementów tj. prefabrykowane wiązary kratownicowe, ponieważ te wykonywane są z drewna suszonego przemysłowo, które nabiera, dzięki temu dodatkowych właściwości, a co za tym idzie, jest dużo trwalsze. Chodzi tutaj nie tylko o względy wytrzymałościowe, ale także izolację termiczną i hydrologiczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here