Aby zioła zachowały swoje zbawienne dla naszego organizmu właściwości nie wystarczy odpowiednio je przechowywać. Ważne jest także ich właściwe zbieranie, a później przechowywanie. W przypadku kupowania gotowych mieszanej problem ten nie występuje, jakimi zasadami jednak kierować się kiedy chcemy zbierać je sami?

Po pierwsze przed zbieraniem ziół należy upewnić się czy wiemy jak wyglądają, smakują i pachną. Koniecznie dowiedzmy się jakiej gleby wymagają do właściwego wzrostu, jaki klimat jest dla nich najlepszy, tak aby nie traciły swoich leczniczych właściwości.

Koniecznie zbierajmy zioła w pogodnie dni. Zioła najlepiej bowiem zbierać kiedy są całkowicie suche, deszczowa pogoda powinna zatem skutecznie zniechęcić nas do ich zrywania. Po zbiorze możemy przystąpić do suszenia. Wszelkie części ziół – kwiaty, całe zioła, liście, korzenie lub owoce do właściwego ususzenia powinny zostać ułożone w cieniu i w miejscu przewiewnym. Pamiętajmy, że żywe rośliny potrzebują słońca, na zerwane działa ono destrukcyjnie.

Każdą część zioła należy suszyć i przechowywać osobno. Tak więc zarówno kwiaty jak i liście nie mogą być suszone razem. Zioła zachowują właściwości jedynie przez określony czas. Kwiaty i całe zioła pachnące dwa lata, niepachnące – trzy, korzenie i kora – 5 lat, a owoce – trzy.

http://www.delite.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here