Wnętrza skandynawskie

Komfort i funkcjonalność domowych wnętrz w największej mierze zależy od wykorzystanego wyposażenia. Niektóre typy mebli są bardziej praktyczne, inne wyróżniają się ciekawym designem i estetyką.

Czy da się jednak połączyć piękno z wygodą użytkowania? Jak najbardziej jest to możliwe. Pozwala na to na przykład wciąż popularny styl skandynawski. Co go wyróżnia i jakie meble najlepiej wpisują się w tę tendencję? O tym napiszemy poniżej.

Styl skandynawski w domach – jak go rozpoznać?

Nurty skandynawskie są obecne w aranżacji wnętrz od wielu lat. Co je wyróżnia? Przede wszystkim stawiają na optymalizację przestrzeni i wysoką funkcjonalność każdego z wnętrz.

Unika się niepotrzebnych dekoracji lub nadmiernej ilości akcesoriów. Meble najczęściej charakteryzują się skrajnie prostą, mocno zgeometryzowaną bryłą, jak na przykład sofy i fotele na stronie iHome24.pl.

Minimalizm nie oznacza jednak braku wygody. Wszystkie elementy wyposażenia są projektowane bowiem tak, by spełniać nawet największe wymagania użytkowników. Mają być komfortowe, zapewniać łatwość wykonywania wszelkich czynności, a przy tym pięknie się prezentować.

We wszystkich stylach skandynawskich (szwedzkim, duńskim i fińskim) estetyka ściśle wiąże się z zastosowaniem odpowiednich materiałów, w tym zwłaszcza tych naturalnych, jak kamień, drewno lub cegła.

Podstawowe kolory dla stylów skandynawskich

Architekci, preferujący tendencje skandynawskie, stawiają na konkretną gamę kolorystyczną. W zależności od konkretnego stylu pojawiają się co prawda pewne rozbieżności, jednak podstawowa zasada głosi, że w pomieszczeniach w tym nurcie dominują jasne, stonowane barwy.

Dzięki temu do salonów, kuchni lub sypialni wprowadza się dużo słońca, przez co przestrzeń staje się znacznie bardziej przytulna i przyjazna użytkownikom.

Szczególnie często spotyka się kolory ziemi. Dominują szarości i brązy, najlepiej w naturalnym wydaniu. Chętnie stawia się choćby na różne odmiany drewna lub kamienia, pokryte wyłącznie bezbarwnym impregnatem, dla zachowania ich naturalnych odcieni.

Niekiedy subtelne odcienie przełamuje się jednym dominującym kolorem. Może to być na przykład zieleń lub tak popularny w tym sezonie intensywny odcień żółcieni, wybrany nawet jedną z barw roku firmy Pantone.

W jakich wnętrzach sprawdza się styl skandynawski?

Styl skandynawski wykorzystuje naturalne materiały oraz proste, zgeometryzowane formy. Dzięki temu świetnie sprawdza się w zasadzie we wszystkich domowych przestrzeniach. Idealnie wręcz nadaje się do pomieszczeń wypoczynkowych, jak sypialnie i salony. Meble rekreacyjne (sofy, fotele i stoliki kawowe) o geometrycznej formie wpisują się świetnie w niemal każde pomieszczenie.

Prostota oraz trwałość wyposażenia sprawiają, że można bez przeszkód wprowadzić je do kuchni lub łazienki, tworząc idealne miejsce do wykonywania rozmaitych czynności.

Co ciekawe geometryczne formy mebli skandynawskich dają się łatwo łączyć z innymi modnymi tendencjami, dla stworzenia mocno spersonalizowanych aranżacji. Stanowią wygodną i funkcjonalną bazę do zbudowania domu szytego na miarę różnych potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here