Wspomóc rozwój dziecka

W erze elektronicznych gadżetów, zabawek edukacyjnych oraz tabletów, które są na wyciągnięcie ręki warto wrócić do starych sprawdzonych sposobów pozwalających odpocząć i radośnie spędzić czas. Dzisiejsze dzieci urodziły się w zinformatyzowanym świecie i bardzo szybko potrafią obsługiwać wszelki sprzęt mobilny. Widok 3 latka grającego na tablecie lub laptopie w proste gry już nikogo nie dziwi. Wydawać by się mogło, że rysowanie oraz malowanie na zawsze zniknie z życia maluchów lub zetknięcie z białą kartką możliwe będzie tylko na zajęciach w szkole. Rodzice na szczęście na to nie pozwalają.

Więcej niż ekran

Gdy maluch od najmłodszych lat jest przykuty do różnorodnych ekranów – tablet, komórka, telewizor, komputer to jego rozwój potrafi na tym bardzo ucierpieć. Dziecko potrzebuje bodźców do prawidłowego rozwoju, możliwości do wyrażenia siebie oraz rozwijania swojej wyobraźni. Artykuły plastyczne w rękach dziecka są narzędziem, które pozwala mu wyrazić rzeczy oraz emocje, których jeszcze nie potrafi nazwać oraz uporządkować z każdym dniem lepiej poznawany świat. Pokój dziecka potrafi wyglądać jak pobojowisko po kilku godzinach intensywnej zabawy. Walające się zabawki to norma dla każdego rodzica. Rysowanie z maluchem pozwala, chociaż trochę temu zapobiec. Artykuły plastyczne nie są oczywiście środkiem do ograniczania dziecka w zabawie, tylko wartościowym dodatkiem, który niewielkim kosztem przynosi radość. Pierwsze malunki dziecka wisząca z dumą na lodówce dają maluchowi więcej pozytywnej energii oraz zapału do pracy niż „wbicie” kolejnego levelu w grze na tablecie.

Rysowanie nie tylko w szkole

Rodzice pamiętają swoje zajęcia plastyczne z czasów przedszkolnych lub podstawówki. Stworzone wtedy liczne laurki często są przechowywane wraz ze starymi zdjęciami, przynosząc ciepłe wspomnienia z czasów, kiedy wszystko było większe, prostsze i bardziej kolorowe. Wspólne rysowanie z dzieckiem pozwala na zacieśnienie istniejących więzi oraz poświęcenie maluchowi tak bardzo potrzebnej mu uwagi. Wygospodarowanie czasu w wypełnionym po brzegi grafiku jest trudne. Jednak mimo przeciwności rodzice starają się coraz bardziej spędzać codziennie czas ze swoimi pociechami, a nie zostawiać je na pastwę srebrnych ekranów. Zainwestowanie w artykuły plastyczne dla dziecka nie będzie dużym wydatkiem, a z pewnością przyniesie wielowymiarowe korzyści. Radości dzieciom warto dostarczać na wiele sposobów nie popadając w schematy, pozwoli to maluchom znacznie rozszerzyć ich horyzonty nie ograniczając się do przesuwania palce po ekranie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here