Czy zastanawiało Cię, co wpływa na wysokość składki OC? Jeśli ciekawi Cię, dlaczego cena obowiązkowej samej polisy może być różna w zależności od osoby właściciela i parametrów pojazdu, niniejszy artykuł z pewnością Cię zainteresuje.

Dane kierowcy

OC jest wyliczane indywidualnie dla każdego właściciela auta. Jednym z najważniejszych czynników, na które towarzystwa zwracają uwagę podczas kalkulacji składki, jest wiek właściciela. Znacznych podwyżek powinni się spodziewać młodzi kierowcy w wieku poniżej 28 lat. Jako że statystyki policyjne wyraźnie wskazują, że najwięcej szkód drogowych powodują właśnie osoby z tej grupy, towarzystwa obarczają ich wysokimi kosztami obowiązkowego OC.

Kolejna kwestia to zniżki ubezpieczeniowe wypracowane przez kierowcę, które otrzymuje się za każde pełne 12 miesięcy bez szkody na koncie. Nie powodując stłuczek, kolizji ani wypadków, każdego roku dostajesz kolejne upusty, dzięki czemu w ciągu kilku lat możesz uzbierać pełne zniżki w wysokości 60 lub nawet 70%. Jednocześnie pamiętaj, że nawet najmniejsze odszkodowanie wypłacone z Twojego OC powoduje odebranie upustów.

Na wysokość składki wpływa też miejsce zamieszkania. Zasadniczo osoby zameldowane w niewielkich miejscowościach i na wsiach mogą się cieszyć tańszym OC niż mieszkańcy dużych miast i metropolii. Także doświadczeni kierowcy, którzy od wielu lat posiadają prawo jazdy i regularnie wykupują obowiązkowe ubezpieczenie, są łagodniej traktowani przez towarzystwa niż świeżo upieczeni kierowcy po raz pierwszy wykupujący OC.

Co ciekawe, cenę obowiązkowej polisy kształtują również stan cywilny i liczba potomstwa. W jaki sposób? Otóż osoby pozostające w związku małżeńskim płacą za OC mniej niż samotni kierowcy. Podobnie rodzice mogą korzystać z niższych składek niż osoby bezdzietne. Niewielkie znaczenie dla ceny polisy od odpowiedzialności ma wykonywany zawód. Ponadto jeśli posiadasz lub posiadałeś ubezpieczenie autocasco, w niektórych towarzystwach otrzymasz z tego tytułu rabat na OC.

Parametry auta

Na wysokość składki OC wpływają też parametry i dane techniczne auta. Począwszy od modelu i marki pojazdu, poprzez rok produkcji, skończywszy na kolorze karoserii – istnieje wiele czynników uwzględnianych przez towarzystwa przy wyliczeniu kosztów polisy. Łączny przebieg, kraj pierwszej rejestracji, liczba i rodzaj zabezpieczeń, miejsce parkowania – oto kolejne istotne elementy kształtujące cenę OC.

Pojemność silnika a cena OC? Istnieje silna zależność pomiędzy tymi dwoma wartościami. Mianowicie po przekroczeniu 2000 cm3 pojemności silnika składka ubezpieczeniowa dla danego auta skokowo wzrasta i jest tym droższa, im większa jednostka napędowa pracuje pod maską samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here