umowa zlecenie

W obecnych czasach wiele funkcjonujących na rynku firm oferuje swoim przyszłym pracownikom umowy na zlecenie. Jest to bowiem niezwykle korzystna dla pracodawców umowa, która pozwala na niezwykle dużą swobodę obu ze stron – również zleceniobiorcom. Czym więc jest tego typu umowa? Czym różni się ona od umowy o pracę? Oto wszystko, co trzeba o niej wiedzieć.

Umowa zlecenie z punktu pracodawcy

Umowa zlecenie jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem dla pracodawcy. Dlaczego? Przede wszystkim jest to umowa cywilnoprawna i w razie jakichkolwiek konfliktów podlega ona pod przepisy Kodeksu cywilnego, a nie Kodeksu pracy. Poza tym, jest także niezwykle elastyczna. Po jej zawarciu pracodawca nie jest zobowiązany do płacenia składek na ubezpieczenie chorobowe oraz nie musi zapewniać miejsca, w którym pracownik miałby wykonywać zleconą mu pracę. W tego typu umowie powinny znaleźć się wymagania obu ze stron, dokładny opis świadczonego zlecenia, termin jego wykonania, wynagrodzenie, data zawarcia dokumentu oraz podpisy obu ze stron. Dodatkowo, umowa zlecenie może być zawarta przez Internet, bez wychodzenia z domu lub z miejsca pracy. Do zawarcia tego typu umowy przez Internet można skorzystać ze specjalnie skonstruowanej do tego platformy, takiej jak umownik.pl. Umownik pozwala na szybkie, kompleksowe i w pełni bezpieczne negocjowanie warunków danego porozumienia oraz podpisanie dokumentu. Uniemożliwia również jego podrobienie czy sfałszowanie przy zastosowaniu do każdej sporządzonej umowy unikalnego dla niej kodu QR.

Umowa zlecenie a umowa o pracę

Czym tak naprawdę różnią się od siebie umowa zlecenie i umowa o pracę? Przede wszystkim przepisami, na zasadzie których są one konstruowane. Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna, natomiast umowa o pracę podlega pod Kodeks pracy. Poza tym, przy okazji umowy zlecenie pracownik nie jest w żaden sposób zależny od zleceniodawcy – może wykonywać swoje obowiązki w dowolnym miejscu, niekoniecznie w siedzibie przedsiębiorstwa. Dodatkowo, zapłata za wykonaną pracę nie musi być realizowana co miesiąc, a może na przykład być wypłacana jednorazowo lub po zakończonym dniu pracy. Należy również pamiętać, ze w przypadku wyrządzenia zleceniodawcy szkody, pracownik odpowiada za nią całym swoim majątkiem. Co więcej, taką umowę można zawrzeć nie tylko będąc fizycznie obecnym w danym miejscu wraz ze swoim zleceniodawcą, ale i przez Internet. Zawieranie umowy online jest niezwykle proste, szybkie i może odbyć się za pomocą podpisania wirtualnego dokumentu lub poprzez akceptacji na danej platformie. Zarówno tradycyjny sposób podpisywania dokumentu, jak i umowa zlecenie zawierana online będzie więc bezpiecznym sposobem na dojście do porozumienia przy wykonywaniu pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here