Stoisz przed wyborem smoczka uspokajającego? Sprawdź w jaki sposób wybrać model odpowiedni dla twojego dziecka.

Odruch ssania stanowi jeden z najsilniejszych instynktów, który towarzyszy nam już od pierwszych momentów życia. Dzięki ssaniu dziecko uspokaja się, czuje się odprężone i bezpieczne. Niemniej jednak nie są to jedyne zalety opisywanego odruchu. Ssanie ma bowiem na celu stopniowe wysunięcie żuchwy po to, by w chwili ukończenia 1 roku życia mogło nastąpić właściwe uformowanie zarysu szczęki. Jak więc widać na powyższych przykładach, stosowanie smoczka związane jest ze sporą ilością korzyści. Warto dodać, iż smoczki różnią się pomiędzy sobą rozmiarem czy kształtem gumki. Jak zatem wybrać smoczek uspokajający?

Rozmiar smoczka

Kryterium, które należy brać pod uwagę w pierwszej kolejności podczas wyboru smoczka uspokajającego jest wiek maluszka. Smoczki dostępne obecnie w zdecydowanej większości polskich sklepów pogrupowane są w kategorie 0 – 3 miesięcy, 3 – 6 miesięcy, 6 – 18 miesięcy i ponad 18 miesięcy. Koniecznie wybierz smoczek, który odpowiada wiekowi malucha, ponieważ zbyt mały smoczek uspokajający może przyczynić się do powstania wad zgryzu.

Rodzaj gumki

Każdy smoczek posiada gumkę wykonaną z lateksu bądź też silikonu. Który z materiałów jest lepszy?

Lateks – smoczki lateksowe są tak naprawdę tworzone przy wykorzystaniu naturalnego kauczuku. Stąd też ich charakterystyczny, jasnobrązowy kolor. Niestety, posiadają one całkiem sporą ilość wad. Otóż pod wpływem promieni słonecznych gumka smoczka z lateksu zmienia kolor na ciemniejszy, a po dłuższym stosowaniu traci on elastyczność, zaczyna się kleić i powiększa się. Ponadto smoczki lateksowe posiadają niezbyt przyjemny smak i zapach.

Silikon – smoczki silikonowe – w odróżnieniu od lateksowych – nie posiadają ani koloru, ani też smaku czy zapachu. Promienie słoneczne w żaden sposób nie wpływają na ich właściwości, a sam smoczek jest o wiele bardziej trwały i nie niszczy się tak szybko.

Kształt gumki

Smoczek uspokajający może mieć jeden z trzech kształtów gumki.

Smoczek anatomiczny

Smoczki uspokajające w sklepie internetowym eMAG, które cieszą się sporą popularnością posiadają m.in. kształt anatomiczny. Co to oznacza? W praktyce taki smoczek jest lekko spłaszczony od strony języka i uwypuklony przy podniebieniu. Dzięki temu jest on wręcz idealnie dopasowany do buzi maluszka. Wspomniany kształt przypomina natomiast brodawkę sutkową mamy, co – dzięki nawiązaniu do instynktu ssania – sprawia, iż dziecko ćwiczy mięśnie szczęki.

Smoczek okrągły

Jego gumka przypomina kształtem wisienkę, a więc rozszerza się od strony łączenia z tarczą ku końcówce. Ponieważ – w odróżnieniu od smoczka anatomicznego – nie jest on ścięty w żadnym miejscu, z powodzeniem możesz go włożyć do buzi dziecka w dowolny sposób.

Smoczek symetryczny

Ten rodzaj smoczków uspokajających wyposażony został w gumkę spłaszczoną. Umożliwia to – podobnie jak w smoczkach okrągłych – włożenie go do ust dziecka w dowolny sposób.

Warto dodać, iż przed zakupem smoczka należy sprawdzić system odpowietrzenia. O co chodzi i w jaki sposób to zrobić? Wystarczy tylko nacisnąć gumkę i zobaczyć, czy zabrane do niej powietrze zostanie samoistnie usunięte. Czemu to takie ważne? Otóż smoczek, który z łatwością się odpowietrza nie traci swojej miękkości i zachowuje pierwotny kształt, co z kolei zapobiega powstawaniu wad zgryzu.

Poszukujesz wysokiej jakości smoczka dla dziecka? W takim razie zajrzyj do sklepu eMag, w którym znajdziesz bezpieczne i trwałe smoczki dla maluszków: www.emag.pl/smoczek-uspokajajacy-philips-avent-freeflow-2szt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here