natura

Wyobraź sobie porośnięte lasami góry. Łagodne, pozbawione skalistych turni. Miękko opadają w doliny bystrych potoków zmierzających do błękitnej wstęgi rzeki. Wije się ona wśród wzniesień, tworzy zakola i charakterystyczne „łopaty” wyglądające jak półwyspy. W ten krajobraz wrzucone są wioski z licznie zachowaną zabytkową zabudową i miasteczko. Idylliczny krajobraz połączony ze stworzonymi przez człowieka miejscami. To właśnie Muszyna i otaczające je Beskid Sądecki, Niski i Góry Leluchowskie. Okolica, w której można wypocząć w zgodzie z naturą i tradycją.

Wypoczynek w górach – odzyskaj spokój i harmonię z naturą

Idealnym sposobem na odzyskanie sił i równowagi jest kontakt z naturą. A gdzie można to robić pełniej, jeśli nie w górach? Pogranicze Beskidu Sądeckiego i Niskiego pełne jest urokliwych zakątków wprost stworzonych do tego, by cieszyć się bliskością przyrody i niepowtarzalnych widoków, sięgających przy dobrej pogodzie tatrzańskich szczytów.

Położona w dolinie i otoczona górami, Muszyna jest świetną bazą do wędrówek. Można stąd dojść szlakami w Pasmo Jaworzyny Krynickiej Beskidu Sądeckiego. Można też skierować się w stronę Gór Leluchowskich i doświadczać ich nieodkrytego piękna. Można w końcu penetrować opuszczone doliny Beskidu Niskiego, a nawet zdobyć jego najwyższy po polskiej stronie szczyt, Lackową.

Harmonię i spokój przynoszą także możliwości korzystania z szerokiej gamy propozycji rekreacyjnych. Spacery, wycieczki nordic walking, jazda na rowerze, możliwość korzystania z dobrodziejstw wód mineralnych, a także relaks w centrum spa i Aquaparku będą świetnym uzupełnieniem wędrówek po okolicy. Pensjonat Klimek w Muszynie oferuje swoim gościom dostęp do różnych rodzajów saun, w tym nowoczesnej biosauny, zabiegów regeneracyjnych oraz kameralnego Aquaparku. O innych atrakcjach miejscowości można przeczytać na stronie https://www.pensjonatklimek.pl/atrakcje-turystyczne-muszyna.

Powrót do korzeni – czerpiąc z łemkowskich tradycji regionu

Pogranicze Beskidu Sądeckiego i Beskid Niski zamieszkiwali w przeszłości Łemkowie. Ruscy górale żyli tu przez wieki w rytmie przyrody i zmieniających się pór roku. Czerpali swoje zasoby z okolicznych lasów i rzek, wypasali stada i uprawiali ziemię. Mieli też swoje tradycje i zwyczaje, a od mieszkających po sąsiedzku Polaków odróżniała ich także religia.

Dziś łemkowskie cerkwie to jeden z fenomenów i najjaśniejsze gwiazdy na mapie atrakcji turystycznych okolic Muszyny. Wkomponowane w krajobraz, drewniane, tchnące spokojem i dostojeństwem przyciągają jak magnes i zachwycają kolejnych przybyszów.

Poszukiwanie korzeni i sięganie do łemkowskich korzeni regionu to także podróż w świat kulinariów. Harmonia, prostota, naturalne składniki były wyznacznikami łemkowskich potraw, a dziś cieszą podniebienia gości restauracji łemkowskiej Strakija. Pełną ofertę restauracji prezentuje strona https://www.pensjonatklimek.pl/smaki/menu-restauracji-strakija. Doskonale skomponowane i sięgające do tradycji dania pozwalają jeszcze pełniej cieszyć się kontaktem z dziedzictwem regionu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here