Wysokie ciśnienie krwi – objawy i leczenie

Dostrzeżenie nawet najdrobniejszych problemów związanych z wysokim ciśnieniem krwi natychmiast trzeba diagnozować z lekarzem. Specjalista zaleci serię badań, które umożliwią odpowiedni dobór suplementacji i rozpoczęcie właściwego leczenia farmakologicznego. Unormowanie ciśnienia jest niezbędne. Pytanie tylko – jak takim kryzysowym sytuacjom przeciwdziałać?

Warto przede wszystkim spożywać odpowiednie ilości kwasów omega -3 a także kontrolować ilość potasu w organizmie. Nie wolno jednak w tych przypadkach działać samodzielnie. Wszystkie składniki w stosownych proporcjach powinny zostać skompletowane przez lekarza. Skłonić nas natomiast do wizyty może kilka pierwszych, niepokojących objawów za jakie uznaje się drętwienie ciała, zaburzenia widzenia, obecność krwi w moczu, kłopoty z układem oddechowym, krwotoki z nosa, zawroty głowy i migreny, kłopoty z krążeniem krwi. Sposobem na to, aby unormować ciśnienie jest natomiast między innymi bardzo popularna i chętnie wybierana dieta DASH.

Zasady działania DASH

Jadłospis w tym programie żywieniowym opiera się na jedzeniu dużej ilości owoców, warzyw, orzechów, produktów zbożowych. Tych składników w naszej diecie powinno być najwięcej. Sporo należy również spożywać ryb zawierających kwasy omega-3, które działają przeciwzakrzepowo. Istotny staje się w tym przypadku również nabiał, lecz patrzmy na to, aby miał on niską zawartość tłuszczów. Nie należy natomiast spożywać tłuszczu i soli. Odpada także nałóg tytoniowych oraz częste spożywanie napojów wyskokowych.

Skąd się wzięła ta dieta?

Dieta DASH została opracowana przez specjalistów z Ameryki, którzy dostrzeli, że między jedzeniem a wysokością ciśnienia jest bardzo duża zależność. To oni jednoznacznie stwierdzili, że odpowiednio przygotowanym programem żywieniowym da się znacząco obniżyć poziom ciśnienia tętniczego. Także dzięki produktom spożywczym – właściwie skomponowanym – damy rade zredukować poziom cholesterolu we krwi. Zanim jednak rozpoczniemy tego rodzaju terapię, należy ową kurację skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.Wysokie ciśnienie krwi – objawy i leczenie

Dużo ruchu

Ogromne znaczenie w zmaganiach z zza wysokim ciśnieniem ma ruch. Musimy pamiętać, że poprzez zmniejszenie ilości spożywanego sodu oraz regularną aktywność fizyczną damy radę skutecznie i trwale obniżyć ciśnienie. W poważniejszych przypadkach jednakże będzie to za mało. Dobre żywienie i sport należy wzbogacić także odpowiednimi środkami farmakologicznymi.

Kontrolowanie ciśnienia

Wiedząc, że mamy taką przypadłość jaką jest nadciśnienie, koniecznie powinniśmy regularnie sprawdzać wysokość naszego ciśnienia. Nie musimy w tym celu udawać się do lekarza, wystarczy zainwestować w domowy ciśnieniomierz, bądź skorzystać ze sprzętu dostępnego w lepszych aptekach. Także farmaceuci będą w stanie przeprowadzić analizę wyników i postawić diagnozę.

Ogranicz sytuacje stresowe

W dużym stopniu winny podnoszenia poziomu ciśnienia krwi jest stres. Wynika to z pracy hormonów – kory nadnercza i adrenaliny. W ten sposób zwiększona zostaje praca serca oraz pogarsza się tym samym działanie układu krążenia, którego naczynia ulegają zwężeniu. To natomiast obciąża serce. Warto zatem nauczyć się walczyć ze stresem i napięciami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here