Wziernikowanie pochwy nazywane inaczej kolposkopią,to termin który wydaje się nieco przerażający, jednak tak naprawdę nie kryje się za nim nic strasznego. Tak naprawdę wziernikowania pochwy doświadczyła w swoim życiu każda kobieta, chociaż nie zawsze zdaje sobie sprawę z nazwy tego zabiegu, który wykonywany jest rutynowo podczas wizyt u ginekologa.
Wziernikowanie pochwy – na czym polega zabieg?
Wziernikowanie pochwy to nieskomplikowane badanie, które wykonywane jest na fotelu ginekologicznym. Jest ono całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne (czasem może powodować dyskomfort), dlatego jest stosowane zarówno u ciężarnych jak i przechodzących rutynową diagnostykę pacjentek. Ginekolog wprowadza do pochwy rodzaj wziernika, nazywanego kolposkopem, dzięki któremu może obserwować ścianki pochwy oraz szyjkę macicy. Wziernikowanie może być połączone z pobieraniem materiału z szyjki macicy, niezbędnego do wykonywania tak ważnej dla kobiet cytologii.
Jakie korzyści niesie wziernikowanie pochwy?
Kobiety nie lubią tego typu badania, jednak okazuje się ono niezbędne w diagnostyce wielu groźnych chorób. Wziernikowanie może posłużyć do wykrycia stanów zapalnych pochwy – kandydozy lub zapalenia o podłożu bakteryjnym, dzięki czemu lekarz jest w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie. Wziernikowanie stosuje się także w celu pobrania materiału biologicznego do badań, ustalenia sposobu i metody wykonania niektórych zabiegów chirurgicznych lub do obserwacji zmian chorobowych – tego czy postępuje, czy cofa się na skutek zastosowanego leczenia.
Czy do wziernikowania pochwy należy się przygotować?
Przed badaniem wziernikiem, najlepiej byłoby unikać kontaktów płciowych na kilka dni przed wizytą u lekarza, podobnie nie zaleca się wykonywania irygacji pochwy na około 3 dni przed badaniem. Okres cyklu w którym wykonuje się badanie nie ma znaczenia, ważne jednak by w tym okresie nie przypadała miesiączka. Badanie może zostać wykonane dopiero po jej zakończeniu, chyba że wziernikowanie jest konieczne, wtedy lekarz wykona je nawet podczas trwania krwawienia.