Duszniki Zdrój są wyjątkowym miejscem. Nie brak tu ciekawych miejsc i zabytków, które mogą oczarować turystów swą wartością. Unikalnym charakterem, pięknym wyglądem i ciekawą ekspozycją zachwyca m. in. tutejszy młyn papierniczy – jeden z ważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po tym mieście. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku?
Duszniki są znane przede wszystkim dzięki niezwykłej placówce muzealnej, która powstała w tutejszym młynie papierniczym. Ów młyn sam w sobie stanowi nie lata atrakcję. Ten cenny zabytek architektury pochodzi z 1605 roku, a mieszcząca się w jego wnętrzu papiernia jest jednym z nielicznych miejsc na świecie, w których wciąż produkowany jest papier czerpany. Na jakie atrakcje mogą tu liczyć turyści, którzy w czasie wycieczki po Dusznikach chcą poszerzyć swą wiedzę na temat historii papieru i metod jego produkowania?
Papier czerpany, produkowany do dziś w Dusznikach, rozsławił swego czasu dolnośląskie miasto i zapewnił mu znaczną popularność. Dziś powstają tu ciekawe papeterie, dyplomy i inne artykuły papiernicze, które mają zachwycać wyjątkowym charakterem. Jak powstaje taki papier? Odpowiedź na to pytanie można poznać w trakcie zwiedzania obiektu, który jest nie tylko czynną papiernią, ale i placówką muzealną. Dzięki Muzeum Papiernictwa można dowiedzieć się, jaką rolę w dziejach świata odegrał papier. Można też ujrzeć ciekawą kolekcję urządzeń, dzięki którym papier był produkowany w poszczególnych okresach historycznych. Dla wielu turystów największą atrakcją jest fakt, iż w tym miejscu każdy może sam może się przekonać, jak wygląda praca przy czerpaniu papieru.