famveldman/stock.adobe

Zabawki niezmiennie od lat zajmują stałe miejsce w życiu każdego dziecka. Coraz częściej mają one jednak za zadanie nie tylko bawić, ale również uczyć – a w tej roli doskonale sprawdzają się zabawki edukacyjne. Dlaczego warto kupić je swojemu dziecku i jakie najlepiej wybrać?

Zanim odpowiemy sobie na postawione przed chwilą pytanie, warto zastanowić się, czym tak właściwie są zabawki edukacyjne dla dzieci i czego należy od nich oczekiwać? W sieci na próżno szukać oficjalnej definicji tego terminu, jednak z pełną odpowiedzialnością można uznać, że zabawki edukacyjne mają przede wszystkim wspomagać rozwój dzieci, pozwalając na doskonalenie zdobywanych przez nie umiejętności.

Edukacyjne zabawki – dlaczego warto?

Edukacyjne zabawki dla dzieci powinny stymulować zmysły i pozytywnie wpływać na rozwój maluchów. Odpowiednio dobrane zabawki będą rozwijały zdolności motoryczne i manualne, pobudzały kreatywność i zachęcały do poznawania świata. Zabawki edukacyjne pomagają też ćwiczyć umiejętność logicznego myślenia i podejmowania decyzji oraz uczyć cierpliwości czy konieczności przestrzegania zasad.

Musisz jednak pamiętać, że u dzieci określone umiejętności rozwijają się wraz z wiekiem. Z tego powodu zabawki edukacyjne powinny być dopasowane do wieku przyszłego właściciela.

Bardzo ważne jest, by zabawki, które kupujemy, były dostosowane do poziomu rozwoju dziecka. Niestety, nie wszyscy wiedzą, jakie zabawki będą odpowiednie dla wieku ich pociech – tłumaczy ekspert ze sklepu linkbaby.pl.

Zabawki edukacyjne dla dzieci do 2 lat

Kupując zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka, wybieraj te, które mają wyrazistą fakturę, kontrastowe kolory, wydają rozmaite dźwięki i mogą być wkładane do buzi. Maluchy w tym wieku coraz lepiej posługują się paluszkami, więc świetnym pomysłem będą duże klocki, puzzle czy układanki polegające na dopasowywaniu kształtów.

Z kolei zabawki edukacyjne dla 2-latka powinny poszerzać jego zdolności manualne, rozwijać wyobraźnię i kreatywność, a także uczyć logicznego myślenia. W tym wieku również sprawdzą się klocki, puzzle i układanki, a ponadto wszelkie zabawki wymagające rysowania, malowania i modelowania, uczące kształtów i kolorów oraz przypominające sprzęty domowe czy pojazdy.

Zabawki edukacyjne dla dzieci w wieku 3 i 4 lat

Dzieci w tym wieku zazwyczaj bardzo szybko przyswajają wiedzę. Zabawki edukacyjne dla 3-latka powinny zachęcać go do kreatywnej zabawy, rozwijać jego koordynację i zdolność logicznego myślenia, a także doskonalić zdobywane przez niego nowe umiejętności.

Znakomitą propozycją będą układanki drewniane lub plastikowe, które rozwijają wyobraźnię przestrzenną, oraz klocki, dzięki którym dziecko może konstruować różne obiekty, bawić się kształtami i kolorami oraz doskonalić zdolności manualne. Sprawdzą się również kolorowanki, książeczki edukacyjne oraz dziecięce instrumenty, takie jak cymbałki czy niewielkich rozmiarów gitara, które fantastycznie rozwijają słuch i zdolności muzyczne malucha – radzi ekspert linkbaby.pl.

Wybierając natomiast zabawki edukacyjne dla 4-latka, z powodzeniem możesz sięgnąć już po puzzle składające się nawet z kilkudziesięciu elementów. Świetną propozycją będą też zabawki wymagające nawlekania, sznurowania, przesypywania czy układania, które stymulują rozwój psychomotoryczny, oraz rozwijające koordynację masy plastyczne. Wciąż dobrym pomysłem będą klocki konstrukcyjne, a ponadto książeczki z historyjkami oraz wszelkie gry edukacyjne i quizy.

Chcąc podsumować rolę zabawek edukacyjnych, można śmiało stwierdzić, że powinny one uczyć, bawiąc oraz bawić, ucząc. W trosce o jak najlepszy rozwój dziecka nie zapomnij jednak o najważniejszym – wszystkie zabawki, jakie mu dajesz, muszą być wykonane z odpowiednich materiałów i posiadać niezbędne certyfikaty. Tylko wtedy zyskasz pewność, że twoja pociecha będzie bezpiecznie odkrywać świat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here