zabawy zimowe dla dzieci

Twoje pociechy się nudzą? Chcesz spędzić z nimi trochę czasu w kreatywny sposób? Przychodzimy z pomocą i podsuwamy kilka pomysłów na zabawy zimowe – zarówno na dworze, jak i w domu. Koniec z całymi dniami spędzonymi przed ekranem telewizora. Dzięki tym propozycjom zapomnicie, czym jest nuda. Niezależnie od tego, czy za oknem prószy śnieg, czy jest plucha.

Jeśli akurat spadł śnieg, sprawa jest nieco prostsza. Wystarczy zabrać sanki, udać się na najbliższą górkę i spędzić tam kilka godzin na dobrej zabawie. Jeżeli jest taka możliwość, można też wybrać się na narty lub łyżwy. Jednak dla urozmaicenia warto mieć w zanadrzu także inne pomysły.

Zimowe zabawy na śniegu

Dawniej ferie z dziećmi oznaczały dwa tygodnie białego szaleństwa. W ostatnich latach śnieg pojawia się jednak coraz rzadziej. Dlatego tym bardziej warto wykorzystać okazję, gdy tylko się pojawi.

 • Zorganizujcie bitwę na śnieżki lub konkurs na rzucanie śnieżkami do celu. Im więcej uczestników, tym lepiej. Możecie wznieść mury obronne lub stworzyć własną tarczę, do której będziecie rzucać. Aby urozmaicić zabawę, zaznaczcie na śniegu różną odległość od celu. Komu uda się zdobyć najwięcej punktów z najbardziej oddalonego punktu, ten wygrywa.
 • Ulepcie bałwana. Lepienie bałwana to klasyk wśród zabaw na śniegu. Dziecko ma szansę puścić wodze fantazji i udekorować śnieżnego ludka kamyczkami, gałązkami, zabranymi z domu guzikami, czy innymi akcesoriami. A może pójdziecie o krok dalej i poza zwyczajnym bałwanem ulepicie też kotka lub misia?
 • Zorganizujcie kulig. Jazda na sankach, ciepła herbata, a może nawet ognisko? Takie atrakcje na pewno będziecie ciepło wspominać w przyszłości. Zaproście znajomych i sąsiadów. Im więcej osób, tym lepsza zabawa!
 • Zbudujcie własne igloo lub labirynt. To zajęcie sprawi wiele frajdy nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Możecie nawet stworzyć wcześniej plan budowy. Może uda Wam się wznieść kilka budowli? Klasyczne igloo, przytulny domek, zamek z Krainy Lodu… Ogranicza Was tylko wyobraźnia!

zabawy zimowe

A gdy śniegu zabraknie…

Jest szaro, zimno, ponuro… Mimo, że pogoda raczej nie zachęca do wyjścia na dwór, warto się czasem zmobilizować i wybrać na spacer. Ubierzcie gruby sweter, załóżcie czapkę, rękawiczki i ruszajcie w drogę. W takich okolicznościach również można zobaczyć coś ciekawego. Może odkryjecie jakieś niezwykłe miejsce, o którym mało osób wie? Budynek o nietypowym kształcie, wzgórze z pięknym widokiem, stuletnie drzewa, park, w którym żyją różne gatunki ptaków… Okolica, w której mieszkacie może Was miło zaskoczyć takimi ciekawostkami.

Za oknem jest szaro, ale nie pada? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się na plac zabaw. Oczywiście takie warunki nie są odpowiednie, żeby bawić się w piaskownicy. Ale na huśtawce lub karuzeli? Czemu nie.

A może zabierzecie ze sobą pokarm i nakarmicie zwierzęta, które nie zapadają w sen zimowy? Dziecku na pewno spodoba się ten pomysł. Wiewiórki, kaczki, łabędzie, różne gatunki ptaków – któreś z nich na pewno mieszkają w Waszej okolicy. Dzieci kochają zwierzęta i uwielbiają je obserwować. Nakarmienie kaczek czy łabędzi przyniesie wiele radości, a przy okazji pomoże tym stworzeniom przetrwać zimę.

zabawy dla dzieci w domu

Zabawy z dzieckiem w domu

Wymyślenie ciekawych zajęć dla dzieci bywa nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza, gdy pogoda pozostawia wiele do życzenia i zamiast śniegu pada zimny deszcz. Na szczęście ferie w domu nie muszą być nudne. Oto kilka propozycji na domowe zabawy dla dzieci:

 • Gry planszowe. Emocjonujące rozgrywki mogą trwać wiele godzin. Przynoszą mnóstwo radości nie tylko dzieciom. To doskonała zabawa dla całej rodziny. Mimo rozwoju technologii i dostępności gier online, planszówki wciąż cieszą się dużą popularnością. Dlatego ich wybór jest naprawdę duży. Od klasycznych warcabów, po skomplikowane gry strategiczne. Są też karcianki i edukacyjne gry rozwijające kreatywność. Do wyboru, do koloru.
 • Piasek kinetyczny. Budowanie zamków z piasku to świetna zabawa. Piasek kinetyczny pozwala tworzyć przeróżne budowle w domowym zaciszu. Bez brudzenia rąk i ubrań.
 • Własny „ogródek” na parapecie. Stwórzcie kolekcję małych kaktusów lub spróbujcie wyhodować roślinkę z pestki. Może to być awokado, papryka lub cytrusy. To wyjątkowa atrakcja dla dziecka, która uczy też odpowiedzialności – roślinka urośnie, jeśli będziemy o nią dbać.
 • Gotowanie lub przygotowanie własnych słodyczy. To wielka frajda dla dzieci. Możecie przygotować wszystko, na co macie ochotę. Domowe hamburgery, muffinki, gofry, a nawet cukierki czy lizaki. Stwórzcie razem wyjątkowe menu!

zajecia kreatywne dla dzieci

Zajęcia kreatywne

 • Zróbcie własne kule do kąpieli. Wystarczą 2 szklanki sody, 1 szklanka kwasku cytrynowego, kilka łyżek oliwki dla dzieci, barwniki (muszą być bezpieczne dla skóry!) i olejki zapachowe. Wykorzystajcie foremki do lodu w różnych kształtach. Dobra zabawa gwarantowana!
 • Oryginalne kolorowanki. Zwykłe książeczki do kolorowania już się znudziły? W internecie można znaleźć mnóstwo wzorów do druku. Bez problemu znajdziecie arkusz z ulubionymi postaciami z bajek. Za pomocą specjalnych programów możesz też przygotować kolorowankę na podstawie własnego zdjęcia.
 • Własnoręczne wykonanie dekoracji do pokoju. Poszukajcie inspiracji w internecie, przygotujcie potrzebne materiały i do dzieła! Takie zajęcie poza frajdą przyniesie też dużo satysfakcji.
 • Malowanie farbami do ciała. Malowanie twarzy to jedna z najpopularniejszych atrakcji na festynach i imprezach dziecięcych. Dlaczego nie zorganizować jej we własnym domu? Pozwól dziecku stworzyć na Twoim ciele małe dzieło sztuki, a potem namaluj na jego skórze wzór, który samo wybierze. Pamiętaj tylko, by użyć do tego celu specjalnych farb, bezpiecznych dla skóry dzieci.

zajecia ruchowe dla dzieci

Zajęcia ruchowe w domu

Dziecko potrzebuje codziennej aktywności fizycznej. Gdy śniegu spadło niewiele lub nie ma go wcale, uprawianie sportów zimowych jest utrudnione. Spacery są oczywiście świetną formą ruchu, jednak co gdy akurat nie można wyjść z domu?

 • Zabawa z piłkami. Rzucanie do celu, kręgle, wyścigi z piłką… Możliwości jest wiele. Świetnie sprawdzi się też specjalna tarcza z piłeczkami na rzepy, które po rzuceniu przyczepiają się do niej. Zabawa wygląda podobnie, jak gra w darta.
 • Tor przeszkód lub slalom. Jak zrobić taką atrakcję? Można w tym celu wykorzystać praktycznie wszystko – krzesła, zabawki, piłki, książki, koce, poduszki… Ograniczeniem jest tutaj tylko wyobraźnia. Im więcej osób weźmie udział w zabawie, tym ciekawiej. Można ułożyć jeden tor i mierzyć czas jego pokonania lub zorganizować wyścigi na kilku torach – kto pokona tor pierwszy, ten wygrywa!
 • Zabawa w chowanego. Któż z nas się w nią nie bawił? Przynosi wiele frajdy zarówno młodszym, jak i nieco starszym dzieciom.
 • Wspinaczka po wiszących drabinkach i linach. W sklepach z zabawkami znajdziecie różne rodzaje takich drabinek. Zamontowane w pokoju dziecka na pewno będą intensywnie wykorzystywane. Mogą stać się szczytem wielkiej góry, drzewem w tropikalnej dżungli lub wieżą zamku – dziecięca wyobraźnia nie ma granic.
 • Wyścigi z piłeczką lub jajkiem na łyżce. Tak bawią się dzieci od wielu pokoleń. Dziecko ma szansę poćwiczyć w ten sposób koordynację, skupienie i równowagę. I będzie miało przy tym mnóstwo radości.

Zimowe zabawy w domu i na zewnątrz – podsumowanie

Jak widać, zimą można się świetnie bawić. Warto wykorzystać sytuację, gdy śniegu jest pod dostatkiem. Zjazdy na sankach, bitwa na śnieżki, czy lepienie igloo to doskonałe sposoby na wspólne spędzenie czasu z dziećmi. Wbrew pozorom, zima bez śniegu również może być pełna atrakcji. Wystarczy kilka dobrych pomysłów na zimowe zabawy. Dzięki powyższym inspiracjom nuda nie pojawi się już w Waszym domu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here