Choć na terenie Zabrza ciekawych pomników jest wiele, ten przyciąga uwagę wyjątkowo. Pomnik Wincentego Pstrowskiego, który znajduje się tuż przy Muzeum Górnictwa Węglowego, to jedna z ważniejszych ciekawostek miasta, której z pewnością w czasie wycieczki po mieście warto poświęcić nieco więcej uwagi. Dlaczego? Powodów jest wiele.

Sam Wincenty Pstrowski to jedna z ciekawszych postaci, jakimi może się pochwalić Zabrze. Co wiemy na jego temat? Wiemy, że Pstrowski urodził się w 1904 roku w Desznie, a zmarł w 1948 roku w Krakowie. Znany przodownik pracy przez dłuższy czas związany był z kopalnią „Jadwiga” w Zabrzu. To właśnie tu napisał list do górników, w którym wzywał ich do poprawiania wyników swej pracy oraz do współzawodnictwa w tym zakresie. Sam pobijał kolejne rekordy, wyrabiając m. in. 293% normy (wyrąbał 85 m chodnika w ciągu miesiąca). Po śmierci (oficjalną przyczyną zgonu była białaczka) Pstrowski został odznaczony orderem Budowniczych Polski Ludowej, a na jego cześć kopalnia „Jadwiga” została przemianowana na kopalnię Wincenty Pstrowski. Do 2006 roku był też Pstrowski patronem Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

W Zabrzu do dziś o tym przodowniku pracy przypomina pomnik, który znajduje się przy jednej z głównych ulic miasta, tuż przy wejściu do Muzeum Górnictwa Węglowego. Pomnik ten został odsłonięty w 1978 roku. Autorem pomnika jest profesor Marian Konieczny – znany i ceniony rzeźbiarz, kojarzony z takimi dziełami, jak Pomnik Grunwaldzki w Krakowie.

http://www.flypolska.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here