Inwestowanie na rynku nieruchomości jest obecnie najpopularniejszym sposobem lokowania kapitału. Zakupione lokum może służyć nam na co dzień lub być doskonałą inwestycją, która może się błyskawicznie zwrócić, a z biegiem lat nawet zyskać na wartości. Mieszkanie może być bowiem przeznaczone na wynajem długoterminowy lub zapewniający znacznie większe dochody (ale bardziej ryzykowny) wynajem krótkoterminowy. Rynek apartamentów inwestycyjnych prężnie się rozwija, ale nadal jest na nim miejsce dla nowych inwestorów – nawet tych ze skromnym budżetem. Pytanie, na które odpowiemy w tym artykule brzmi jednak: co zrobić, żeby zarabiać na apartamentach cały rok?
Zysk przez cały rok
Apartamenty wakacyjne długo nie były uznawane za warte uwagi nieruchomości inwestycyjne, ponieważ ich rentowność była wysoka jedynie w sezonie, a następnie gwałtownie spadała. Obecnie odchodzi się od takiego myślenia, ponieważ tego typu nieruchomości zarabiają i na siebie, i na właściciela przez cały rok. Pomijając już sytuację pandemiczną, w czasie której wyjazdy zagraniczne są znacznie utrudnione, w związku z czym polscy turyści decydują się na spędzanie wakacji w kraju, to w ostatnich latach sezon znacznie się wydłużył i nie równa się już wakacjom szkolnym.
Gdzie najlepiej inwestować?
Największą popularnością cieszą się apartamenty nad morzem, zwłaszcza gotowe mieszkania Gdańsk. W dalszej kolejności są góry odwiedzane przez rzesze turystów bez względu na te dwa wymienione wyżej czynniki: zimą w górach można jeździć na nartach czy snowboardzie, a w pozostałych częściach roku zdobywać szczyty i spacerować szlakami. Z kolei na Mazurach kwitnie turystyka wakacyjna i weekendowa. A co z pozostałymi regionami kraju?
Rzadziej odwiedzane przez turystów rejony Polski również są warte uwagi. Należy pamiętać, że gwarantem popytu na apartamenty przeznaczone pod najem krótkoterminowy jest także bogaty rynek pracy, który ściąga do miasta pracowników z całego kraju, którzy potrzebują odpowiedniej do swoich potrzeb bazy noclegowej.
Czy to bezpieczna inwestycja?
Przede wszystkim przed dokonaniem tego typu inwestycji należy najpierw zbadać rynek, sprawdzić na jakie typy nieruchomości jest największy popyt i czy możemy sobie na nie pozwolić ze swoimi możliwościami finansowymi. Warto pamiętać, że nieruchomość wakacyjna poza zyskami generuje też spore koszty związane z zarządzaniem. Możemy zajmować się tym sami lub zdecydować się na usługi wyspecjalizowanej w tym firmy. Przewidywany zysk to około 4-7% rocznie (w zależności od lokalizacji, standardu wykończenia nieruchomości itp.). Na jego ostateczną wysokość wpływa wiele czynników, z których część już wymieniliśmy. Na koniec warto dodać, że konieczne jest odpowiednie wypromowanie swojej oferty. W końcu klienci muszą dowiedzieć się o naszym apartamencie.