Gdańsk jest jednym z najstarszych miast w Polsce, o bogatej i fascynującej historii. Jest bez wątpienia miastem z charakterem i duszą zaklętą między innymi w starych majestatycznych budowlach. Jeśli nie wiesz, od czego powinieneś zacząć zwiedzanie Gdańska, zerknij do naszego krótkiego poradnika. Miłego zwiedzania!
Poznaj najwspanialsze zabytki Gdańska i zanurz się w jego historii
Jednym ze wspanialszych miejsc Gdańska jest Trakt Królewski i Długi Targ. Dawniej mieszkali tu najzamożniejsi mieszkańcy miasta, o czym świadczą okazałe i bogato zdobione kamienice, które po sobie zostawili. W Głównym Mieście napotkamy charakterystyczne osie architektoniczne. Wbrew pozorom, Gdańsk nie ma typowego Starego Miasta. Niemal od zawsze miało swój specyficzny i wyraźnie odrębny od innych rejonów Polski charakter. Dysponowało również własną monetą, własnym wojskiem oraz obszerną zbrojownią. Było zamożne i często udzielało pożyczek królom.
Będąc w Gdańsku, nie sposób pominąć słynnej Fontanny Neptuna, znanej z licznych widokówek. To w Gdańsku narodził się ruch robotniczy „Solidarność”. Tu również znajduje się znany wszystkim żuraw oraz fantastyczne drewniane statki wzorowane na tych dawnych, przewijające się w programach podróżniczych po Polsce. To tu znajduje się także Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP, Ratusz Głównego Miasta oraz Złota Brama. Jednak dość tych oczywistości, o których przeczytasz w każdym przewodniku turystycznym. Pójdźmy dalej.
Jeżeli chcesz w Gdańsku poznać zabytki mniej oczywiste, skieruj swoje kroki na przykład nad Śluzę Kamienną, stanowiącą element hydrotechniki, a zarazem element fortyfikacji miejskiej. Na końcach śluzy stoją cztery wieżyczki, tradycyjnie nazywane Czterema Dziewicami.
Warto pamiętać, że Gdańsk uległ podczas II wojny światowej bardzo poważnemu zniszczeniu. Jego dzisiejszy wygląd to efekt wielu starań i środków zainwestowanych w przywrócenie mu dawnej świetności. Miasto to, jest tak urokliwe i tajemnicze, że czasem warto zboczyć z utartych turystycznych ścieżek i poszukać własnych perełek.
Noclegi w Gdańsku – jak znaleźć ten idealny?
Swoje poszukiwania wymarzonego noclegu w Gdańsku warto rozpocząć od nakreślenia własnych oczekiwań. Jeśli cenisz sobie tętniące życiem miejsce, lubisz turystyczny gwar i odbywające się do późna imprezy, wybierz nocleg w którejś z kamienic w śródmieściu czy Trakcie Królewskim. Wielowiekowe przestrzenie kamienic mają w sobie wyjątkowego ducha.
Jeżeli natomiast cenisz sobie spokój i bliskość przyrody, wybierz noclegi w Gdańsku raczej oddalone od Głównego Miasta. Będzie to szczególnie dobry wybór, jeżeli podczas wyjazdu poruszasz się własnym autem i nie jesteś uzależniony od środków komunikacji miejskiej. W ten sposób sam będziesz mógł kontrolować, na ile chcesz spędzać czas wśród zagubionych i głośnych turystów, a na ile planujesz samodzielnie i niespiesznie odkrywać wszystkie zalety Gdańska. Wybór – jak zawsze – należy do ciebie.