Zakup kosiarki spalinowej

Kosiarki spalinowe, w zależności od koszonej powierzchni, mogą być pchane, samobieżne lub traktorki. Szerokość i wysokość cięcia, moc, wyporność i opcja mulczowania to istotne cechy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszej kosiarki.

Kosiarki spalinowe w zależności od sposobu prowadzenia i zastosowania 

Istnieje kilka rodzajów kosiarek spalinowych w zależności od ich sposobu prowadzenia i zastosowania. Wybór kosiarki najlepiej nadającej się do twojego ogrodu zależy od jej cech i wydajności, której potrzebujesz. 

Kosiarki spalinowe pchane 

Ręczne kosiarki pchane to najbardziej podstawowy model. Są bardzo przystępne cenowo, ale żeby skosić kosiarkę trzeba pchać. Te małe kosiarki nadają się do płaskich ogrodów o powierzchni mniejszej niż 800 m², z krawężnikami, altanami lub pergolami, ponieważ są bardziej zwrotne niż kosiarki samobieżne. 

Samojezdna kosiarka spalinowa 

Najczęściej stosowana jest kosiarka spalinowa samojezdna. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona samobieżna, czyli posiada własny napęd. Wystarczy trzymać kierownicę i sterować. Przeznaczone są do średnich i dużych ogrodów lub ogrodów ze spadkami (od 700 m²). 

Samobieżne kosiarki pchane są praktyczne i oszczędzają miejsce, choć w przypadku większych powierzchni wymagają pewnego wysiłku fizycznego ze względu na czas chodzenia wymagany do koszenia. Z tego powodu i jeśli budżet na to pozwala, polecane są traktorki. 

Spalinowe traktorki do trawy 

Traktorki do trawy są przeznaczone i zalecane do dużych powierzchni powyżej 2500 m². Przypominają one mały traktor i są bardzo wygodne w użyciu. Wystarczy więc, że usiądziesz na fotelu. Dla tych, którzy stawiają na pierwszym miejscu łatwość obsługi i nie mają dużo czasu na koszenie, o ile dotyczy to ogrodów o powierzchni powyżej 1500 m², jest to idealny wybór. 

Oszczędność czasu jest znaczna, a komfort pracy bezkonkurencyjny, dzięki czemu koszenie trawnika staje się chwilą przyjemności i relaksu, pod warunkiem przestrzegania instrukcji bezpieczeństwa producenta. Wadą jest fakt, że trzeba mieć zadaszone miejsce do jego przechowywania, np. szopę ogrodową. Z drugiej strony wymaga więcej czasu na konserwację niż kosiarka samojezdna. 

Główne cechy kosiarki spalinowej 

Kiedy już zdecydujesz się na rodzaj kosiarki, trzeba wybrać model. Aby dokonać właściwego wyboru, należy wziąć pod uwagę następujące kryteria. 

Moc: waty i konie mechaniczne 

Moc kosiarki związana jest z pojemnością skokową silnika. Wyraża się ją w centymetrach sześciennych za pomocą skrótów cm 3 lub cc. Jednostki miary, które można zastosować to kilowat (kW) lub nawet koń mechaniczny (KM). 

Szerokość cięcia w zależności od powierzchni do cięcia 

W zależności od modelu szerokość koszenia kosiarek samojezdnych wynosi od 40 do 56 cm. Szerokość cięcia określa, jak długo trwa cięcie przy tej samej prędkości jazdy do przodu: im szersze ostrze, tym mniej czasu potrzeba na cięcie. Kosiarki samojezdne lub traktorki do trawy mają szerokość koszenia od 60 do 130 cm. Aby osiągnąć taką szerokość, mają zwykle dwa lub trzy ostrza tnące. 

Regulacja wysokości cięcia 

Regulacja wysokości cięcia wynosi zazwyczaj od 4 do 8 pozycji – w zależności od modelu – i mieści się w zakresie od 14 do 76 mm. 

Pojemność zbiornika 

Im większa pojemność, tym mniej czasu zajmie koszenie trawnika. Na powierzchnię około 1200 m² doskonale nadaje się zbiornik o pojemności około 50 litrów. W przypadku większych powierzchni potrzebna będzie większa pojemność. Niektóre modele posiadają wskaźnik nagromadzenia, który jest bardzo przydatny, aby wiedzieć, kiedy należy opróżnić pojemnik. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here