Zamieszkanie w Zurychu

Zurych to największe miasto Szwajcarii i główny ośrodek gospodarczy całego kraju. Co roku przeprowadza się tu wielu obcokrajowców, w tym również Polaków. Jak przeprowadzić się do Szwajcarii i zamieszkać w Zurychu? To nie takie trudne, jak może się wydawać!

Zlokalizowany nad Jeziorem Zuryskim oraz rzekami Sihl oraz Limmat – Zurych znajduje się w północno-wschodniej części Szwajcarii i mieszka w nim około 387 tysięcy osób. Od XIX wieku miasto to odgrywa ważną rolę w historii kraju – wtedy zyskało sobie także przydomek finansowej stolicy Szwajcarii.

Dzisiaj Zurych jest najważniejszym ośrodkiem gospodarczym i największym kompleksem urbanistycznym kraju. Przyciąga również wielu turystów, na których czekają tu liczne atrakcje. To także dobry kierunek dla osób poszukujących zatrudnienia – w Zurychu działa wiele firm w branży finansowej, liczne hotele, sklepy, a także inne przedsiębiorstwa, które stale poszukują pracowników.

Kto może liczyć na pracę w Zurychu?

Ze znalezieniem pracy nie powinny mieć osoby posiadające szerokie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe w branży finansowej, IT, turystycznej, między innymi do pracy jako przewodnik. Także poszukiwani są pracownicy hoteli, sklepów, pracownicy szpitali i ośrodków zdrowia, opiekuni osób starszych, fizjoterapeuci. Pracę można znaleźć również w branży handlowej oraz w budowlanej – zarówno na tych wyższych stanowiskach, jak i jako pracownicy fizyczni w takich zawodach jak hydraulik, posadzkarz, elektryk, spawacz, stolarz, dociepleniowiec, monter rusztowań i innych.

Warto przy tym wskazać, że osoby poszukujące pracy w Szwajcarii powinny dobrze znać język obcy – niemiecki albo francuski na poziomie komunikatywnym. Atutem będzie również znajomość języka angielskiego, niemniej jednak nie jest to język, którym powszechnie posługują się mieszkańcy Szwajcarii.

Zarobki w Szwajcarii należą do jednych z najwyższych na całym świecie. Średnia płaca jest tam dwukrotnie większa niż średnia ogólnoświatowa i w przeliczeniu wynosi około 17-18 tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że wraz z wysokimi płacami w parze idą wysokie koszty utrzymania.

Pracy w Szwajcarii można poszukiwać samodzielnie albo można skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa pracy. Agencje te oferują przede wszystkim zatrudnienie dla pracowników o niższych kwalifikacjach oraz dla osób chcących pracować sezonowo. Specjaliści z większym doświadczeniem mogą poszukiwać zatrudnienia samodzielnie za pośrednictwem internetu – ogłoszenia można znaleźć na portalach ogłoszeniowych i bezpośrednio na stronach firm.

Jak przeprowadzić się do Szwajcarii?

Odległość pomiędzy Polską a Szwajcarią wynosi około 1200 kilometrów. Dojazd samochodem zajmuje około 13 godzin w zależności od miejsca wyjazdu oraz celu podróży. Przeprowadzki do Szwajcarii możemy zorganizować dwojako – samodzielnie albo z firmami przeprowadzkowymi, na przykład firmą Jupiter Przeprowadzki (www.transport-szwajcaria.pl), która ma w tej dziedzinie wieloletnie doświadczenie.

Przeprowadzka z firmą posiadającą w tej dziedzinie doświadczenie to najlepszy wybór – nie musimy wtedy zajmować się już niczym we własnym zakresie, ponieważ pracownicy firmy przeprowadzkowej zajmą się wszystkimi sprawami. Obsługa obejmuje między innymi pakowanie mienia, jego wynoszenie i wnoszenie, transport, demontaż i montaż mebli, przewóz gabarytów, sprzątanie po przeprowadzce, magazynowanie czy utylizacja niepotrzebnych przedmiotów.

Samodzielna przeprowadzka do Zurychu i innych miejscowości w Szwajcarii sprawdzi się wtedy, gdy do przewozu mamy mniej mienia, a także wtedy, gdy wynajmiemy samochód dostawczy – oczywiście, musimy również zająć się wtedy pozostałymi sprawami związanymi z transportem, dlatego do pomocy będą potrzebne nam dodatkowe osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here