Zaparcia są prawdziwą plagą naszych czasów. Cierpią na nie i kobiety i mężczyźni choć odsetek kobiet borykających się z tym problemem jest zdecydowanie większy. Do zjawiska tego przyczynia się niewątpliwie dieta, ale też w pewnym stopniu nasz styl życia – brak czasu i brak aktywności fizycznej. Stosunkowo często cierpimy na zaparcia nawykowe.

Zaparcia nawykowe

Pojawiają się wtedy, gdy z jakichś przyczyn nie wypróżnimy się wtedy, gdy organizm jest gotowy do wypróżnienia. Dzieje się tak najczęściej rano. Wtedy właśnie śpiesząc się do pracy i skracając do minimum czas spędzamy w domu nie wypróżniamy się choć ciało generuje sygnały świadczące o tym, że właśnie teraz należałoby to zrobić. Wystarczy kilka razy przegapić ten moment, by zacząć cierpieć na regularne zaparcia nawykowe. Jak się z nimi uporać? Najczęściej należy organizmowi pomóc wypijając na przykład ziółka lekko przeczyszczające i na nowo ucząc organizm iż wysyłane przezeń sygnały nie zostaną zbagatelizowane. Trzeba też zwolnić tj. dać sobie trochę czasu rano i zagwarantować spokój na tyle by można było bez problemu się wypróżnić. Z chwilą gdy naturalny mechanizm wróci do normy można (i należy) zrezygnować z ziółek, ich nadmiar też może szkodzić.

Zaparcia a sposób jedzenia

Jemy byle co i byle jak, zazwyczaj w pośpiechu. Tymczasem trawienie zaczyna się już na etapie przeżuwania pokarmu w jamie ustnej. Im dokładniej pokarm rozdrobnimy i w im większym spokoju będziemy spożywać posiłki tym lepiej przebiegnie trawienie i tym mniejsze będzie ryzyko wystąpienia zaparcia. Jeśli chodzi o samo pożywienie musimy pamiętać o tym, by zrezygnować z tzw. produktów śmieciowych, vide: oczyszczanie organizmu. Zamiast nich warto zjadać duże ilości warzyw, która ułatwiają trawienie, zawierają też spore ilości błonnika który usprawnia pracę jelit. Do tego nie należy zaniedbywać spożycia wody, bo dzięki niej masy kałowe zachowają odpowiednią konsystencję.

Co więcej? Trzeba się ruszać. Dzięki aktywności fizycznej cały organizm funkcjonuje lepiej i sprawniej, lepiej pracują też jelita a ich praca warunkuje między innymi regularne wypróżnienia bądź zaparcia.

Szybka pomoc

Zaparcia można wyeliminować stosując niektóre suplementy diety. Jednym z najlepszych jest chlorella, która rozluźnia masy kałowe, zawiera dużo błonnika, a co najważniejsze – oczyszcza organizm z toksyn, i to na poziomie komórkowym, co przekłada się na dużo sprawniejsze funkcjonowanie wszystkich układów łącznie z układem wydalniczym i pokarmowym.

ZDROWIETIENS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here