Zastosowanie czyściw włókninowych w przemyśle spożywczym

Przy produkcji żywności priorytetem jest zapobieganie dostępowi bakterii oraz zanieczyszczeniom krzyżowym z powodu patogenów. Zanim dany artykuł zostanie wprowadzony do obrotu musi spełnić rygorystyczne wymogi związane z bezpieczeństwem i jakością. Spożycie żywności zanieczyszczonej mikroorganizmami chorobotwórczymi i/lub ich metabolitami może powodować szereg komplikacji zdrowotnych, w związku z czym zapewnienie higieny produkcji jest koniecznością. Podczas wykonywania pracy w zakładach sektora spożywczego personel musi używać specjalnych ubrań ochronnych, niezbędne są także odpowiednie narzędzia umożliwiających utrzymanie obiektu w czystości.

Czym jest czyściwo przemysłowe?

W zakładach przemysłu spożywczego niejednokrotnie mamy do czynienia z pozostałymi na powierzchniach tłustymi plamami, rozlanym olejem czy innymi bardzo wymagającymi zabrudzeniami. W tej branży zdarzają się zabrudzenia, z którymi naprawdę trudno sobie poradzić. Ponieważ zachowanie higieny podczas produkcji jest obowiązkowe, należy sięgnąć po rozwiązania profesjonalne, ułatwiające utrzymanie należytego porządku i czystości. Produktem o wyjątkowo szerokim zastosowaniu nie tylko w zakładach spożywczych, lecz także w wielu innych branżach, jest czyściwo przemysłowe. Bez niego trudno byłoby sobie wyobrazić np. higieniczne przygotowywanie posiłków czy inne czynności związane z gastronomią. Używa się go nie tylko do osuszania blatów czy zbierania drobnych okruchów, lecz także przecierania zaschniętych oleistych zabrudzeń z różnych elementów i powierzchni. Materiały eksploatacyjne tego typu są niezbędne również na produkcji. Można nimi czyścić przestrzeń roboczą, pulpity sterownicze do maszyn, a także infrastrukturę stref higienicznych (umywalki techniczne, bramki dezynfekujące itp.).

Właściwości czyściw przemysłowych

Włókninowe czyściwa przemysłowe cechują się takimi właściwościami, jak:

  • duża chłonność,
  • długa żywotność,
  • miękkość,
  • sprężystość.

Do produkcji profesjonalnych czyściw używa się tylko najlepszych materiałów – przede wszystkim wytrzymałej włókniny (celuloza, mikrofibra, wiskoza), która dzięki odpowiedniemu sposobowi tkania nie rozrywa się na ostrych krawędziach ani nie rozwarstwia. Czyściwa doskonale sprawdzają się w zakładach przemysłowych oraz gastronomii, ponieważ nie rwą się, nie pylą i nie pozostawiają mikrowłókien. Materiał szybko absorbuje wodę i płyny, co znacznie ułatwia czyszczenie rozmaitych powierzchni i miejsc w obiekcie.  Część spośród czyściw dostępnych na rynku można prać i używać ponownie, co daje znaczne oszczędności ekonomiczne. U producentów wyposażenia dla branży spożywczej można obecnie dobrać czyściwa dopuszczone do kontaktu z żywnością. W zależności od modelu mają różną fakturę, dzięki czemu można je optymalnie dopasować do rodzaju czyszczonej powierzchni. Zapotrzebowanie na czyściwa włókninowe stale rośnie, co skłania producentów do rozszerzania asortymentu również o specjalne serie czyściw kodowanych kolorami dla identyfikacji poszczególnych stref w zakładzie. Kodowanie kolorystyczne pomaga zapobiegać zanieczyszczeniom krzyżowym i ułatwia odróżnianie stref higienicznych w placówce. Duży wybór akcesoriów produkcyjnych kodowanych kolorami oferuje np. firma CleanAccess. Posiada ona w ofercie specjalistyczne narzędzia oraz wyposażenie do dbania o higienę na etapie produkcji w sektorze spożywczym. Wyznaczenie stref kodowanych kolorami to ważna część każdego programu bezpieczeństwa produkcji żywności. Warto wspomnieć, że CleanAccess oferuje również profesjonalne usługi w zakresie obróbki stali poprzez toczenie na obrabiarkach CNC. Firma dysponuje nowoczesnymi urządzeniami sterowanymi numerycznie, przy pomocy których można tworzyć detale o najwyższej jakości. Elementy tłoczone przy użyciu tej technologii, nawet te o skomplikowanych kształtach, cechują się wyjątkową precyzją. Pełna oferta znajduje się na stronie https://clean-access.com/oferta/toczenie-cnc/. Warto sprawdzić także najnowszy katalog (dostępny do pobrania).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here