Zastosowanie zbiorników ciśnieniowych w przemysłowych instalacjach pneumatycznych

Przemysł zna wiele zastosowań sprężonego powietrza, będącego siłą napędową mnóstwa urządzeń mechanicznych. W celu zwiększenia ciśnienia często używa się odpowiednich sprężarek, a te nie są w stanie funkcjonować prawidłowo i spełniać swojej roli bez jednego elementu. Zbiornik ciśnieniowy, bo o nim mowa, jest w stanie odciążyć sprężarkę. Dzięki niemu i zapasom powietrza można ją bez problemu odłączyć na jakiś czas.

Zastosowanie zbiorników ciśnieniowych

W instalacjach przemysłowych zbiornik ciśnieniowy pełni niezwykle ważne funkcje. Dużo zależy też od tego, z jakim rodzajem zbiornika mamy do czynienia, a są dwa: zbiornik ciśnieniowy główny oraz zbiornik ciśnieniowy pomocniczy. Ten pierwszy nazywamy również „mokrym”. Mocuje się go tuż przy sprężarce. Chłodzi powietrze, reguluje ciśnienie skompresowanego gazu, „czuwa” nad precyzyjnym działaniem sprężarki. Drugi ze wspomnianych zbiorników, pomocniczy, nazywamy „suchym”. W odróżnieniu od głównego ten instaluje się przy punkcie, w którym pobierane jest powietrze. Ceni się urządzenia pomocnicze o dużej pojemności, dzięki niej są większe szanse na skuteczne zapobieganie niezapowiedzianym skokom ciśnienia.

Wiele branż korzysta już z instalacji pneumatycznych. Za przykład może posłużyć przemysł ciepłowniczy, gdzie zbiornik ciśnieniowy jest instalowany i używany w systemach chłodniczych, jak i klimatyzacyjnych. Jego główną zaletą jest możliwość zmieniania właściwości powietrza w instalacjach. Dzięki niemu mamy wpływ na ciśnienie, temperaturę powietrza i inne czynniki. Jednak to nie koniec przykładów na instalacje przemysłowe, w których stosuje się zbiornik ciśnieniowy. Przydaje się on w budownictwie, przemyśle morskim, a także meblarskim. Jak zatem widać, zbiorniki ciśnieniowe mają wiele zastosowań.

Jak wybrać odpowiedni zbiornik ciśnieniowy?

Wszystko, jak zawsze, zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Wybierając musimy wiedzieć, jaka pojemność będzie wystarczająca. Oferta jest bardzo szeroka, możemy dostać zbiorniki, które zmieszczą zaledwie kilka litrów sprężonego powietrza, jak i te, w których pomieści się aż kilkadziesiąt tysięcy litrów! Rozpiętość jest ogromna. Pojemność należy dostosować do rozmiarów instalacji, jaka znajduje się w danym miejscu. Zbiorniki ciśnieniowe występują w dwóch wersjach: znajdziemy pionowe albo poziome (dostosowuje się je do miejsca, w którym mają być ulokowane). Mogą różnić się między sobą także materiałem, z którego zostały wykonane. Mamy możliwość wyboru pomiędzy stalą węglową a stalą nierdzewną jako głównym budulcem zbiornika ciśnieniowego. Oprócz rodzaju materiału warto zwrócić uwagę na to, czy zbiornik ciśnieniowy został wyposażony w zabezpieczenia przed korozją, zanieczyszczającą powietrze i tym samym skracającą żywotność zbiornika.

Podsumowując, zastosowanie zbiorników ciśnieniowych w przemysłowych instalacjach ciśnieniowych cieszy się sporą popularnością. Wykorzystuje się je w wielu branżach, nawet w przemyśle spożywczym. Zbiornik jest niezastąpiony, jeśli chodzi o magazynowanie sprężonego powietrza. Dzięki niemu sprężarka przynajmniej na jakiś czas zostaje odciążona. Jednak aby móc być w pełni zadowolonym z tego sprzętu, trzeba dysponować urządzeniem wysokiej jakości. Gdzie takie znaleźć? Do liderów branży producentów sprzętu pneumatycznego należy firma Air Com. Producent realizuje duże zlecenia korporacyjne, jak również zajmuje się handlem detalicznym. Tym samym jakościowy i niezawodny zbiornik ciśnieniowy w Air Com może kupić każdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here