Najczęstszą przyczyną zgonu Polaków jest w ostatnich latach zawał serca. Czym jest to schorzenie, jak rozpoznać jego objawy i go uniknąć?
Serce to mięsień, który do prawidłowej pracy potrzebuje tlenu i substancji odżywczych, których dostarcza mu krew płynąca tętnicami wieńcowymi. Ostry zespół wieńcowy, czyli rozległy zawał serca, jest wywołany niedrożnością tych naczyń. Kiedy tętnica jest zamknięta, na przykład przez złogi, zamiera ta część mięśnia sercowego, którą arteria ta zaopatruje. Martwica postępuje tak szybko, że bardzo często jedynie szybka interwencja chirurgiczna może ocalić pacjenta przed śmiercią.
Co może zablokować tętnicę wieńcową? Najczęściej sprawcą niedrożności jest oderwana od ściany blaszka miażdżycowa. Istnieją również czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia rozległego zawału serca. Wymienić tu należy cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, otyłość, brak aktywności fizycznej, uzależnienie od papierosów i alkoholu. Kontrolować należy również poziom cholesterolu i trójglicerydów, ponieważ jeśli jest zbyt wysoki, to ryzyko zawału serca wzrasta. Skłonności do tego schorzenia są dziedziczne, więc alarmujące powinny być zachorowania członków najbliższej rodziny.
Rozległy zawał serca z reguły nie występuje bezobjawowo.Rozpoznając jego symptomy możemy szybko zapewnić choremu opiekę lekarską, co być może zadecyduje o życiu lub śmierci. Pierwszym sygnałem alarmowym jest najczęściej ostry ból w klatce piersiowej. Ulgi nie są w stanie przynieść leki przeciwbólowe, nie pomaga też nitrogliceryna i ból nie mija po upływie kilkunastu minut. Oddech chorego staje się krótki i płytki, a tętno się zwiększa. Bardzo często daje się również zauważyć ataki paniki.
Leczenie polega na udrożnieniu zatkanej tętnicy wieńcowej. Aby zabieg było możliwy, konieczna jest szybka i trafna diagnoza. Mówi się o tzw. „złotej godzinie”, w ciągu której pacjent powinien dostać się pod opiekę lekarza. Ponieważ czas ma tu tak duże znaczenie, nie wolno nigdy ignorować wyżej wymienionych objawów.