Zdolność kredytowa

Uzyskanie kredytu wbrew pozorom nie jest taką prostą sprawą. Banki nie udzielają kredytów i pożyczek w sposób pochopny, tylko osobom dokładnie wcześniej sprawdzonym, które posiadają zdolność kredytową. Ale czym ta zdolność kredytowa jest? Najprościej mówiąc, zdolnością kredytową określa się stan osoby zainteresowanej – czy będzie ona w stanie spłacać raty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami, w terminach określonych w umowie. Jak działa zdolność kredytowa i jak ją sprawdzić?

Zdolność kredytowa – co to jest?

Zdolność kredytowa https://splatapozyczek.pl/zdolnosc-kredytowa/, jest maksymalną kwotą kredytu, jak bank jest skłonny przyznać przy wybranym okresie spłaty. Banki przyznając kredyty biorą pod uwagę wiele różnych czynników. Patrzą na rodzaj umowy osoby zainteresowanej, wysokość dochodów, rodzaj spółki z jaką ma się podpisaną umowę, a także terminowość wypłat. Te wszystkie czynniki zabezpieczają bank przed sytuacją, w której dłużnik nagle traci możliwość spłacania rat. Istotną kwestią dla instytucji finansowej jest też informacja, czy posiadasz już jakieś inne zobowiązania finansowe oraz jak idzie ci ich spłacanie. W ten sposób bank szacuje, czy stać cię na kolejne zobowiązanie. Nazywa się to sprawdzaniem historii kredytowej. W BIK-u, czyli Biurze Informacji Kredytowej gromadzone są wszystkie dane dotyczące twoich zobowiązań, zarówno przeszłych jak i teraźniejszych. Znajduje się tam też informacja, czy raty spłacasz i spłacałeś terminowo. Na tej podstawie bank określa swoje zaufanie do ciebie. Tutaj warto zatrzymać się przy terminowości, która nie oznacza dokładnego dnia i godziny, jeśli zdarzyło ci się spóźnić np. kilka dni, to nie masz się czym przejmować. Twoja zdolność kredytowa nie jest zagrożona. Natomiast jeśli na twoim koncie znajdują się większe zaległości czasowe i finansowe, to uzyskanie kolejnego kredytu może już być problemem. W takim przypadku warto sięgnąć po poradę specjalisty np. z portalu Spłata Pożyczek, który pomoże ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Do zdolności kredytowej wlicza się także ilość osób w gospodarstwie domowym oraz miesięczne koszty utrzymania, w tym np. czynsz, rachunki i opłaty za media. Należy jednak pamiętać, że każdy bank prowadzi indywidualną politykę przyznawania kredytów. Dlatego jeden bank zgodzi się na udzielenie ci kredytu o wysokości 100.000 zł, drugi na 200.000 zł, a trzeci może odmówić i wcale ci kredytu nie przyznać. Innymi słowy jeden bank może uznać naszą zdolność kredytową za wystarczającą, a drugi nie koniecznie.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Żeby sprawdzić swoją zdolność kredytową, wcale nie musisz iść do banku i składać wniosku o kredyt. Wygodną opcją jest kontakt z konsultantem, który nawet telefonicznie pomoże określić twoją zdolność kredytową. Taką usługę oferuje na przykład firma Spłata Pożyczek. Innym sposobem jest wykorzystanie darmowego kalkulatora zdolności kredytowej online.  Urządzenie wymaga podania określonych danych, na podstawie których oblicza twoją zdolność kredytową. Jednak jest to opcja jedynie orientacyjna, ponieważ ostateczna decyzja i tak należy do konkretnego banku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here