Zdrowie kobiety w ciąży

Od stylu życia przyszłej mamy zależy nie tylko jej zdrowie i samopoczucie, ale też prawidłowy rozwój dziecka, które ma przyjść na świat. O co należy zadbać w czasie ciąży, by wzmocnić swoje ciało i nie narażać go na schorzenia czy inne niedogodności? Jakie czynniki okazują się szczególnie ważne w kontekście zdrowia kobiety spodziewającej się dziecka?

Regularne badania

Pierwsza wizyta u ginekologa może odbyć się najpóźniej w 10. tygodniu ciąży. Zaleca się jednak odbycie spotkania z lekarzem wcześniej, gdy tylko otrzyma się pozytywny wynik testu ciążowego. Ginekolog po badaniu będzie mógł potwierdzić ciążę i sprawdzić, czy rozwija się prawidłowo. Następne wizyty kontrolne odbywają się zwykle co miesiąc, o ile nie pojawiają się komplikacje. W ciąży warto pamiętać o regularnych badaniach, nawet jeśli ma się dobre samopoczucie i nie stwierdza się żadnych niepokojących symptomów. Przestrzeganie wyznaczonych terminów i udawanie się na rutynowe wizyty u ginekologa pozwala na monitorowanie stanu dziecka i zwiększa szanse na to, że urodzi się zdrowe.

Suplementacja kwasu foliowego

W przypadku ciężarnych znacznie wzrasta zapotrzebowanie na kwas foliowy. Substancja dba o rozwój układu nerwowego dziecka, a także wpływa na prawidłowy przebieg ciąży i porodu. Suplementacja kwasu foliowego w zalecanych dawkach zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej takich jak bezmózgowie czy rozszczep kręgosłupa. Wskazane jest przyjmowanie 0,4 mg składnika przez 6 tygodni przed planowaną ciążą. Suplementację kwasu foliowego w tej dawce (o ile lekarz nie poinformuje o konieczności jej zwiększenia) należy kontynuować przez pierwszy trymestr.

Stosowanie leków czy ziół wyłącznie po konsultacji z lekarzem

Ciąży może towarzyszyć sporo nieprzyjemnych dolegliwości pogarszających samopoczucie. Wybierając dla siebie jakiekolwiek leki, suplementy czy środki ziołowe, trzeba jednak zachować zwiększoną ostrożność. Niektórych substancji bezwzględnie nie wolno zażywać wówczas, gdy w ciele rozwija się dziecko. Inne można stosować tylko w szczególnych przypadkach za zgodą lekarza. Istnieje ponadto grupa preparatów, których przyjmowanie jest bezpieczne w ciąży. Zanim zacznie się przyjmować dany lek, zioła, czy nawet witaminy dla ciężarnych, należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista oceni bezpieczeństwo stosowania określonego środka w ciąży i pomoże dobrać odpowiedni produkt, pasujący do aktualnych potrzeb organizmu.

Odpowiednia ilość snu

Kobiety ciężarne zwykle mają problem z przespaniem całej nocy. Ból pleców, skurcze nóg, zgaga, częste korzystanie z toalety czy inne niedogodności nie ułatwiają zasypiania ani nocnego wypoczynku. Mimo pojawiających się trudności warto zadbać o odpowiednią ilość snu w ciągu doby. Jeśli coś zakłóciło nocny wypoczynek, najlepiej pozwalać sobie na regenerujące drzemki w ciągu dnia.

Przestrzeganie zdrowej diety

W diecie kobiety w ciąży powinny znaleźć się warzywa, owoce, ryby i mięso dobrej jakości (lub inne bogate źródła białka) oraz produkty pełnoziarniste. Ponadto, po konsultacji z lekarzem, codzienny jadłospis można uzupełniać określonymi witaminami i minerałami. Warto wiedzieć, że picie kawy w ciąży nie jest zakazane. Nie należy jednak przesadzać z jej ilością – 2 filiżanki dziennie to maksimum.

W okresie ciąży zakazane są alkohol, papierosy i narkotyki. Poza rezygnacją z używek nie zaleca się spożywania produktów, w których przypadku istnieje wysokie ryzyko wywołania zatrucia pokarmowego, np. surowych jajek, ryb i mięsa. Z jadłospisu kobiety ciężarnej, z powodu możliwości zakażenia się pasożytami, należy usunąć też sushi, a także ryby i owoce morza zawierające rtęć. Nie zaleca się ponadto jedzenia produktów mogących zawierać dużo konserwantów, sztucznych barwników i aromatów czy cukru.

Kobieta dbająca o swoje zdrowie w ciąży, troszczy się też o zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Gdy organizm potrzebuje wzmocnienia, należy w szczególności zadbać o odpowiednią dietę, regularnie się badać, wysypiać się, a także suplementować kwas foliowy. Ponadto stosowanie jakichkolwiek leków, witamin czy ziół należy bezwzględnie konsultować z lekarzem. Zachowując wspomniane środki ostrożności, poprawi się swoje samopoczucie i wpłynie się pozytywnie na zdrowie dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here