Zmiana pozwu rozwodowego w trakcie rozwodu

Sprawy rozwodowe nie należą do najprzyjemniejszych kwestii. Pozew o rozwód zazwyczaj wnoszony jest pod wpływem dużych emocji. Dlatego wiele osób podczas sprawy rozwodowej zastanawia się, czy może zmienić stanowisko co do ich warunków? Ten artykuł przybliży najważniejsze kwestie dotyczące zmian w trakcie trwającego rozwodu.

Czy sprawy rozwodowe wnoszone są pod wpływem emocji?

Sprawy rozwodowe nie należą do rzeczy prostych. Pozew o rozwód wnoszony jest zazwyczaj pod wpływem silnych emocji. W momencie składania wniosku jest nam ciężko nad nimi zapanować. Są sytuacje gdzie pod wpływem negatywnych emocji osoba, która składa pozew, została zdradzona, oszukana lub w inny sposób skrzywdzona przez współmałżonka, składa wniosek z orzeczeniem o jego winie. Kiedy emocje już opadną, wszystko może się diametralnie zmienić. Sprawa rozwodowa może ciągnąć się dłuższy czas choćby ze względu na wzywanie świadków do sądu, by udowodnić winę współmałżonka. Kiedy strona zaczyna patrzeć na sprawę bez złych emocji, może zacząć być skłonna do szybkiego zawarcia porozumienia i zakończenia sprawy, bez rozstrzygania o winie. Oczywiście sprawa może być całkowicie odwrotna. Podczas rozprawy rozwodowej mogą wyjść na światło dzienne nowe okoliczności i fakty. Kiedy małżonek uzyska nowe informacje, sprawa może nabrać istotnego charakteru, który ma wpływ na końcowy wynik sprawy.

Kiedy możemy zmienić pozew o rozwód?

Dokonanie zmiany pozwu podczas pierwszej instancji jest możliwa w każdej chwili. Jest to możliwe tylko do momentu zamknięcia sprawy oraz wydania przez Sąd wyroku. Aby dokonać tej czynności, nie musimy potrzebować drugiej strony. Zmiana stanowiska osoby składającej wniosek o rozwód jest możliwa również po ogłoszeniu wyroku przez Sąd. Podczas apelacji lub w momencie trwania rozprawy możliwe jest wskazanie, że powód chce rozwodu z orzeczeniem o winie lub ustanowienia separacji. Stanowisko o rozwód można zmieniać wielokrotnie. Należy to robić z rozwagą, ponieważ sąd może uznać nas za osobą niestabilnie emocjonalnie. To może mieć decydujący wpływ na ostateczny wyrok Sądu.

W jaki sposób dokonuje się zmiany pozwu o rozwód?

Obecne przepisy prawa informują, że zmiana powództwa należy dokonać na tak zwanym piśmie procesowym. Nie jest możliwe dokonywanie zmiany pozwu poprzez złożenie oświadczenia do protokołu w Sądzie. Czy jest możliwe cofnięcie zgody o rozwód bez orzekania o winie? Jest to jak najbardziej możliwe. Dokonuje się tego podczas drugiej instancji, wówczas jest konieczność uchylenia wyroku oraz przekazania sprawy, by Sąd ponownie ją rozpatrzył w trakcie pierwszej instancji. Czy wniesienie sprawy o rozwód adwokata potrzebujemy? W sądzie można występować bez adwokata. Jednak sprawa o rozwód adwokat pomoże we wszystkich ważnych kwestiach i najważniejsze podchodzi on całkowicie bez emocji. Jeżeli samotnie będziemy stać przed sądem, emocje mogą wziąć górę i wyjdziemy przed sądem na nieprofesjonalnych, przez co możemy dużo stracić. Dlatego warto postawić podczas sprawy o rozwód adwokata, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://adwokat-chojaczyk.pl/oferta/sprawy-rodzinne/rozwod

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here