praca za granicą

Pracując za granicą legalnie, przedsiębiorca odprowadza za pracownika podatek dochodowy. Jego wysokość jest uzależniona od danego kraju. W przypadku wielu Polaków, którzy wyjeżdżają na krótki okres zarobkowy, możliwe jest uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku. Bywają sytuacje, że są to kwoty sięgające kilku tysięcy złotych. Dodatkowy zastrzyk gotówki jest możliwy po złożeniu zeznania podatkowego. W tym artykule dowiesz się, co zrobić, aby uzyskać zwrot z Niemiec i Holandii.

Podatek dochodowy w Holandii – zwrot nawet w 3 miesiące

Zwrot z Holandii nadpłaconego podatku dochodowego na polskie konto bankowe może trafić nawet maksymalnie do 3 miesięcy. Jest to zależne od złożenia kompletnego zeznania podatkowego. Jeśli podatnik wyśle go do holenderskiego urzędu skarbowego do ostatniego dnia marca, pieniądze otrzyma nawet do 30 czerwca. Jednak w przypadku, gdy spóźni się z formalnościami, wniosek rozpatrywany może być nawet do 3 lat. Tak więc decyduje tutaj czas i poprawnie wypełniona deklaracja podatkowa. 

Podatnicy mogą rozliczać również zaległy podatek do 5 lat wstecz. Do prawidłowego sporządzenia zeznania podatkowego będą potrzebne istotne formularze. W tym celu należy posiadać oświadczenie o okresie pracy, a także holenderską kartę podatkową, czyli Jaaropgave. 

Podatnikom przysługują także ulgi podatkowe. Wyższy zwrot podatku będzie możliwy, gdy skorzystamy z ulg na dziecko oraz ulgi rozłąkowej, która dotyczy partnera fiskalnego. Tym parterem w Holandii będzie mąż lub żona, osoba ze związku partnerskiego, współwłaściciel mieszkania lub domu oraz partnerzy posiadający wspólne dziecko. Warunkiem jest to, aby były zameldowane pod tym samym adresem.

Rozliczenie podatkowe w Niemczech – zeznanie wysyłane elektronicznie

Zaletą składania zeznania podatkowego w Niemczech jest to, że pełna wymiana danych pomiędzy niemieckim urzędem skarbowym – Finanzamt dokonywana jest za pomocą elektronicznej platformy. Gwarantuje to bezpieczne złożenie zeznania podatkowego i wysłania niezbędnych formalności.

Obowiązek zeznania podatkowego ciąży na pracownikach, których dochód w roku podatkowym przekracza kwotę 10 700 euro oraz tych, którzy posiadali kilku pracodawców w tym czasie. Najważniejszym terminem w Niemczech w odniesieniu do podatków, jest dzień 31 maja. Jest to ostateczna data dostarczenia swojego zeznania podatkowego w Niemczech. Dla spóźnialskich skutkiem tego może być kara finansowa nałożona przez urząd skarbowy. Zwrot podatku z Niemiec w Polsce drogą elektroniczną będzie szybki i łatwy, co wiąże się z korzyścią dla podatników. 

Skuteczna pomoc biura podatkowego

Zeznanie podatkowe możemy wysłać samodzielnie lub skorzystać z pomocy biura rachunkowego, które wypełni za nas formularze, po ówczesnym dostarczeniu wymaganych dokumentów. Dzięki temu mamy pewność, że wniosek zostanie prawidłowo sporządzony i dostarczony do wybranych urzędów skarbowych za granicą.  W ten sposób unikniemy ewentualnej pomyłki i korygowania swojego zeznania podatkowego. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here