piątek, Lipiec 20, 2018

Imprezy – czy naprawdę takie konieczne?

0

Wielu z nas, młodych nie wyobraża sobie piątkowego popołudnia czy
dłuższego weekendu bez tzw.,,domówki”. Jednak czy to jest naprawdę
takie konieczne? Czy nie istnieją inne sposoby spędzania wolnego czasu?
Uważam, że istnieją. A nawet nie. To mało powiedziane. Sądzę, iż
imprezy są w ogóle niepotrzebne. Co innego przyjęcie urodzinowe, imieninowe itp. a co innego spotkanie w czyimś domu przy głośnej muzyce i często dużej ilości alkoholu dla zabicia czasu, nudy i wyrzutów sumienia. Jeżeli mamy problem, nie obawiajmy się o nim mówić mamie, tacie, komuś zaufanemu z rodziny, pedagogowi, księdzu. Tak samo jeśli nudzimy się możemy przeczytać książkę, komuś pomóc, pouczyć się. Jest milion sposobów na nudę. Nuda i lenistwo to najgorsze uczucia w życiu, ponieważ człowiek czuje pustkę, lukę którą instynktownie próbuje
zapełnić obojętnie czym. Drugą przyczyną często niemoralnych imprez jest moda. Pokazują taki styl bycia w telewizji, niemało tego typu nagrań jest dostępnych dwoma kliknięciami w internecie. Wydaje się to takie super. Zresztą od zawsze coś zakazanego ,,smakowało” lepiej. Niewielu jednak serio bierze pod uwagę skutki taki ch zachowań. Nawet jeżeli ktoś ich pouczał, uświadamiał to nie zastanawiają się nad tym tylko dalej robią swoje. Trzecim powodem nieróbstwa w szkole i co z tym bezpośrednio wiąże się – ,,domówek” i dziwnych spotkań jest niedopilnowanie dzieci
przez rodziców. Doskonałą lekturą ukazującą ten problem jest polski film
z 2011 roku pod tytułem ,,Sala Samobójców”. Często rodzice popełniają
3 podstawowe błędy : 1-gdy dziecko nie ma co robić to dać mu komputer z internetem, 2-zarabiać pieniądze za wszelką cenę nie zwracając uwagi na dziecko lub lekceważąc jego problemy, 3-mówić mu, że nie ma potrzeby
nauki lub zniechęcać go do szkoły. To wszystko. A teraz pomówmy o
skutkach takich imprez. Na pewno wyniszczenie szarych komórek przez
etanol i zachamowanie rozwoju, problemy z przyswajaniem wiedzy, stany otępienne. Po drugie niebezpieczne zachowania typu prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu. Po trzecie eksperymentowanie z narkotykami i dopalaczami, których składu nie znamy i dlatego często nawet natychmiastowy transport do szpitala nie pomaga (lekarz nie może podać antidotum na nieznaną substancję). Po
czwarte nabieranie niemoralnych nawyków i zatracenie wszelkich wartości oraz celów w życiu (często osoby te myślą schematem ZPPP – Zarobić Przespać Się Przejeść Popić). Tak więc, zastanówmy się nad własnym życiem i nawet jeżeli
znajomi odwrócą się od nas z powodu produktywniejszego niż imprezy spędzania
wolnego czasu nie przejmujmy się tym tylko idźmy własną drogą do celu jaki obraliśmy w życiu.

https://www.kobitki.pl/

Tani transport

0

Z pewnością każdy z nas doskonale wie o tym, że w dzisiejszych czasach naprawdę bardzo ważnym może okazać się to, aby żyć w oszczędny sposób. Dzięki oszczędnościom człowiek może żyć w naprawdę bezstresowy sposób. Jednakże, w jaki sposób możemy zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy? Doskonałym rozwiązaniem może okazać się przede wszystkim to, abyśmy zaoszczędzili na transporcie. W obecnych czasach ludzie wydają naprawdę ogromne sumy pieniędzy na benzynę. W jaki zatem sposób możemy na tym zaoszczędzić? Najlepszym rozwiązaniem może okazać się przesiadka do komunikacji miejskiej. W obecnych czasach ceny biletów autobusowych są znacznie niższe niżeli w przypadku jazdy samochodem. Jeżeli zdecydujemy się na jazdę komunikacją miejską to powinniśmy wykupić bilet miesięczny. Dzięki takiemu biletowi będziemy mogli zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy. Warto również pamiętać o tym, że gdy człowiek podróżuje komunikacją miejską to musi być przede wszystkim punktualny. W przeciwnym razie każdy tramwaj czy też autobus będą mu uciekały. Tak więc, w dzisiejszych czasach można znaleźć inne, znacznie tańsze alternatywy związane z transportem np. do naszego miejsca pracy. Tak więc, oszczędzajmy na transporcie!

https://www.moto.info.pl/

Ból głowy u dziecka

0

Dzieci to jak wszyscy dobrze wiemy oczko w głowie każdej mamy. Każda mama, ta obecna i ta przeszła na pewno doskonale pamięta jak często zamartwiała się o każdą nawet najmniejszą dolegliwość swoich pociech gdy były małe a nawet i starsze. Najczęstszą dolegliwością organizmu dzieci jest ból głowy. Może on mieć swoje źródła w jakiejś chorobie lub chwilowy stan złego samopoczucia. Niejedna mama wtedy często w panice wyszukuje w internecie hasła „Ból głowy u dziecka – jakie są najczęstsze przyczyny?” Najczęściej przyczyną są infekcje i wystarczy podać dziecku lek przeciwbólowy, ale czasami są to inne przyczyny jak obecność pasożytów w organizmie dziecka wtedy już zaleca się stosowanie odpowiednich do tego leków – leków przeciw pasożytniczych zapisanych przez odpowiedniego specjalistę. Niekiedy przyczyną bólu głowy u dzieci, podobnie jak to się zdarza u dorosłego, może być stres, wywołany czasami sytuacjami domowymi lub szkolnymi. Wtedy warto skorzystać z pomocy specjalisty psychologa w szkole lub po prostu porozmawiać z dzieckiem co go trapi i czy wszystko w szkole w porządku. W dobie lat XX często bóle głowy u dzieci są spowodowane także brakiem snu, czy częstym i długim wieczornym przesiadywaniem przed ekranem komputera lub telewizji. Wtedy potrzebna jest rozmowa z dzieckiem i zadbanie o jego prawidłowy styl życia, wcześniejsze kładzenie do snu. Warto również udać się wtedy do lekarza i sprawdzić stan zdrowia oczów dziecka, bo również mogą wywoływać bóle głowy u dzieci. Jednak nie podchodźmy do sprawy z góry z nerwami bo czasami może okazać się to tylko chwilowa przyczyna, która nie niesie za sobą żadnych dodatkowych objawów a niepotrzebny stres rodziców wyczuwają również dzieci a to nie potrzebne dodatkowe zmartwienie dla dziecka. Myślę, że przybliżyłam Wam wiele przyczyn, które pozwolą Państwu naprowadzić się na trop przy rozważaniu co może dolegać Państwu dziecku. Najczęściej bóle głowy u dzieci są niegroźne i do zwalczenia w ciągu kilku godzin czy dni. Mamy na rynku farmaceutycznym wiele łagodnych tabletek, kapsułek czy maści dla dzieci w każdym wieku.

http://www.unumodels.pl/

Budowa i funkcje mózgu człowieka

0

Mózg (właściwie mózgowie) to część ośrodkowego układu nerwowego.
Dziś poruszymy bardzo ciekawy temat. Budowa i funkcje mózgu człowieka.
Budowa mózgu jest złożona tak samo jak jego funkcje. Ten organ odpowiada za podstawowe procesy życiowe organizmu. Odpowiada za działanie zmysłów wzroku, słuchu, dotyku, węchu i smaku.
Waga mózgu rośnie razem ze wzrostem ciała. Finalna średnia ciężkości u osoby dorosłej wynosi 1350 gramów. Mózg zbudowany jest z neuronów, są to komórki nerwowe.
Centralny układ nerwowy człowieka składa się z pnia mózgu, rdzenia kręgowego, mózgowego oraz opon mózgowych. Pień mózgu znajduje się pomiędzy mózgiem a rdzeniem kręgowym. Te trzy elementy są pokryte trzema cienkimi błonami. Nazywane są one oponami mózgowymi i każda z trzech ma swoje określone zadanie:
– opona miękka – jej zadaniem jest odżywanie mózgu. Krew dostarczają trzy tętnice,
– opona pajęcza – jej funkcją jest wyrównywanie ciśnienia w czaszce i amortyzowanie wstrząsów,
– opona twarda – jest to okostna czaszki.
Mózgowie człowieka odpowiada za podstawowe procesy życiowe:
– pień mózgu – odpowiada za oddychanie, pracę serca oraz ciśnienie krwi,
– móżdżek – jest ośrodkiem równowagi w mózgu, odpowiada też za koordynację ruchów i ich precyzję,
– wzgórze – odpowiada za wstępną ocenę wszystkich oprócz węchowych bodźców odbieranych przez zmysły,
– przysadka mózgowa – produkuje hormony oraz reguluje pracę innych gruczołów dokrewnych,
– podwzgórze – odpowiada za temperaturę ciała, pH krwi, prawidłowość rytmu serca i stężenie glukozy w organizmie oraz uczucie głodu i sytości.
Obie półkule są podzielona. Płat czołowy odpowiada za: mowę, inicjowanie działania, planowanie, rozumienie związków przyczynowo-skutkowych, prawidłową ocenę sytuacji, koordynację ruchu, zdolność koncentracji, poczucie własne odrębności, samoświadomość.
Płat skroniowy jest ośrodkiem słuchu i węchu. Jego zadania to: prawidłowe rozumienie mowy i nadawania zrozumiałych komunikatów,analiza bodźców echowych. Natomiast płat ciemieniowy odpowiada za doznania wzrokowe, słuchowe oraz czuciowe. Integruje czucie i wzrok oraz ruch i wzrok. Odpowiada za: orientację przestrzenną, analizy koloru, ruchu, kształtu i głębi, wywoływania skojarzeń wzrokowych.

https://www.uroda.info.pl/

Zawał serca

0
https://www.serce.info.pl/

Najczęstszą przyczyną zgonu Polaków jest w ostatnich latach zawał serca. Czym jest to schorzenie, jak rozpoznać jego objawy i go uniknąć?
Serce to mięsień, który do prawidłowej pracy potrzebuje tlenu i substancji odżywczych, których dostarcza mu krew płynąca tętnicami wieńcowymi. Ostry zespół wieńcowy, czyli rozległy zawał serca, jest wywołany niedrożnością tych naczyń. Kiedy tętnica jest zamknięta, na przykład przez złogi, zamiera ta część mięśnia sercowego, którą arteria ta zaopatruje. Martwica postępuje tak szybko, że bardzo często jedynie szybka interwencja chirurgiczna może ocalić pacjenta przed śmiercią.
Co może zablokować tętnicę wieńcową? Najczęściej sprawcą niedrożności jest oderwana od ściany blaszka miażdżycowa. Istnieją również czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia rozległego zawału serca. Wymienić tu należy cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, otyłość, brak aktywności fizycznej, uzależnienie od papierosów i alkoholu. Kontrolować należy również poziom cholesterolu i trójglicerydów, ponieważ jeśli jest zbyt wysoki, to ryzyko zawału serca wzrasta. Skłonności do tego schorzenia są dziedziczne, więc alarmujące powinny być zachorowania członków najbliższej rodziny.
Rozległy zawał serca z reguły nie występuje bezobjawowo.Rozpoznając jego symptomy możemy szybko zapewnić choremu opiekę lekarską, co być może zadecyduje o życiu lub śmierci. Pierwszym sygnałem alarmowym jest najczęściej ostry ból w klatce piersiowej. Ulgi nie są w stanie przynieść leki przeciwbólowe, nie pomaga też nitrogliceryna i ból nie mija po upływie kilkunastu minut. Oddech chorego staje się krótki i płytki, a tętno się zwiększa. Bardzo często daje się również zauważyć ataki paniki.
Leczenie polega na udrożnieniu zatkanej tętnicy wieńcowej. Aby zabieg było możliwy, konieczna jest szybka i trafna diagnoza. Mówi się o tzw. „złotej godzinie”, w ciągu której pacjent powinien dostać się pod opiekę lekarza. Ponieważ czas ma tu tak duże znaczenie, nie wolno nigdy ignorować wyżej wymienionych objawów.

http://www.serce.info.pl/

Leczenie hemoroidów

0

We współczesnym świecie coraz więcej zdarza się różnego rodzaju schorzeń cywilizacyjnych. Postęp techniczny, zanik pracy fizycznej, coraz dłuższy czas siedzenia za biurkiem lub przed telewizorem powoduje, że narasta liczba chorób spowodowanych takim trybem życia. Niestety do wielu takich sytuacji przykładamy się sami, poprzez niewłaściwe zachowania i niezbyt zdrowe odżywianie.

Dlatego też ważne jest, aby promować zdrowy styl życia i aktywność fizyczną. Pozwoli to zniwelować częściowo szkody poczynione w naszym organizmie poprzez nieprzestrzeganie zasad zdrowego stylu życia. Niewątpliwie dużą rolę odgrywa tu odżywianie, spożywanie zbyt dużych ilości wysoko przetworzonej żywności, zbyt słodkiej lub zbyt słonej i co gorsza tłustej. Również siedzący tryb życia sprzyja powstawaniu wielu groźnych chorób. Niewątpliwie do najbardziej popularnych możemy zaliczyć wszelkie choroby układu krwionośnego na czele z zawałami i udarami, jednakże dość częste są też inne przypadłości jak np. bolące hemoroidy. W tym przypadku, aby wyleczyć tą chorobę niewątpliwe należy zmienić tryb życia na bardziej aktywny. Oczywiście należy również zastosować leczenie farmakologiczne poprzez przyjmowanie leków przeciwżylakowych oraz domiejscowo stosować maści niwelujące ból i zmniejszające obrzęki. Skuteczne leczenie zależy w dużej mierze od tego na jak wczesnym etapie rozwoju choroby je pojęliśmy. Dlatego też jeżeli mamy bolące hemoroidy nie należy czekać z rozwojem choroby do poważnego stanu tylko już w początkowej fazie udać się do lekarza. Niewątpliwie dużym problemem jest przełamanie pewnego wstydu spowodowanego umiejscowieniem ogniska zapalnego. Jednakże należy podkreślić, że przełamanie bariery wstydu w początkowym etapie choroby będzie skutkowało jej całkowitym wyleczeniem.

Pamiętać należy, że nawet w przypadku ustąpienia objawów choroby ma ona skłonność do nawracania, o ile nie zmienimy stylu życia. Jeżeli natomiast wdrożymy wszelkie zalecenia lekarza i będziemy zwracali na nie uwagę to wówczas możemy czuć się pozbawieni tej dolegliwości.

https://www.hemoroidy24.pl/

Zastosowanie czystka

0
https://www.czystek.info.pl/

Czystek jest z pewnością bardzo niedocenianym ziołem. Jednak w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Jednym z powodów jest duża zawartość antyoksydantów, które znacznie spowalniają procesy starzenia się komórek. Przy tym nie musimy obawiać się efektów ubocznych. Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie dla osób narażonych na liczne alergie. Nie można go w żaden sposób przedawkować. Z tego powodu jest zalecany nawet osobom, które mają małe doświadczenie z piciem ziół. Ogromnym plusem jest jego łagodny smak. Dzięki temu może zastąpić nam tradycyjne herbaty i być idealnym urozmaiceniem. Czystek suszony znajdziemy w każdym sklepie zielarskim. Dodatkowo bardzo często pojawia się również w aptekach. Pity regularnie doskonale wzmacnia układ odpornościowy. Wspomaga naturalne mechanizmy obronne naszego ciała. Sprawdza się również przy wszelkich zmianach skórnych. Przyśpiesza gojenie i łagodzi wysypki. Dzięki temu znajduje również zastosowanie w kosmetyce. Przy jego pomocy możemy samodzielnie stworzyć naturalne toniki, które doskonale pielęgnują cerę. Hamuje rozwój stanów zapalnych, więc zalecany jest dla osób z trądzikiem oraz nawracającymi podrażnieniami. Pozwoli wyciszyć skórę i przyśpieszy jej regenerację. Efekty będą zauważalne już po pierwszym tygodniu stosowania. Idealnie sprawdzi się jako element wieczornego oczyszczania cery. Możemy zastąpić nim preparaty apteczne. Należy również pamiętać, że doskonale sprawdzi się pity jako zamiennik herbat. Dzięki temu może działać na cały organizm i pozbywać się toksyn. Wspomożemy w ten sposób naturalne mechanizmu zachodzące w ciele. Bardzo cenne jest jednak to w jaki sposób wpływa na układ krążenia. Udowodniono, że radzi sobie z rozpuszczaniem zatorów i zakrzepów. Dzięki temu zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego i znacznie poprawia obieg krwi. Pozwala to na lepsze dotlenienie wszystkich organów i poprawę ich funkcjonowania. Z pewnością ogromnym plusem jest również cena. Zwiększa to jego dostępność i nie obciąża naszego budżetu.

https://www.czystek.info.pl/

Jak być prawdziwym mężczyzną

0
https://prostata.info.pl/

Męskość to nie odpowiednia budowa ciała czy wygląd, bycie męskim to niezwykła kombinacja cech charakteru. Prawdziwy mężczyzna powinien być odpowiedzialny i zaradny życiowo. Stworzony jest do tego aby dbać o swoją rodzinę. Posiada siłę dzięki której jest ostoją i podporą. Ale żadnego pożytku nie będzie z faceta, który nie zadba o swoje zdrowie. Zatem chcesz być prawdziwym mężczyzną, to naucz się dbać o swoje zdrowie.

W jakim wieku należy kontrolować stan zdrowia?
Na to pytanie jest jedna odpowiedź: w każdym. Chłopców to mama prowadzi do lekarza, w momencie gdy pojawia się choroba lub na badania kontrolne. Jeśli sam zaczynasz dbać o zdrowie i regularnie wykonujesz komplet badań, oznacza to że stałeś się mężczyzną.

Jestem zdrowy czy też muszę iść na badania?
Jest wiele chorób ukrytych, bezobjawowych, które mogą być wykryte tylko dzięki badaniom. Czasami bywa też tak, że nie kojarzymy niektórych objawów z nieprawidłowościami i dopiero lekarz będzie w stanie połączyć fakty i postawić diagnozę. Kolejna sprawa, to fakt iż początek choroby nie zawsze rzutuje na nasze samopoczucie. A jak wiadomo choroba im wcześniej wykryta, tym łatwiej ją wyleczyć.

Jakie badania dla mężczyzny?
Panowie w każdym wieku powinni przynajmniej raz w roku wykonywać pełną morfologię krwi, dzięki której można wykryć wiele chorób.
Co pół roku warto stawić się na badanie kontrolne u lekarza stomatologa. Nieleczona próchnica, która obecnie jest chorobą cywilizacyjną, może nieść za sobą bardzo poważne powikłania. Począwszy od chorób zębów i dziąseł, aż do zapalenia mięśnia sercowego.
Raz na trzy lata wskazany jest rentgen klatki piersiowej. Ocenie zostają poddane płuca, które nie dają objawów somatycznych. Zatem tylko badanie rentgenowskie jest w stanie wykluczyć jakiekolwiek zmiany.
Mężczyzna po 40 roku życia powinien zadbać o to, aby raz w roku wykonać badanie EKG oraz badanie prostaty. Bardzo często właśnie w tym wieku zaczynają pojawiać się problemy z układem krążenia i przerostem gruczołu krokowego.

https://prostata.info.pl/

Badania na reumatyzm

0

Czujesz się z rana odrętwiały lub dokuczają ci bóle stawów lub mięśni? Jako, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, a dobra diagnoza to 60 procent sukcesu, warto zapisać się na badania na reumatyzm.
Jednym z podstawowych badań na reumatyzm jest odczyn Biernackiego, który wskazuje tempo opadania krwinek czerwonych w czasie. Osoby chorujące na choroby reumatyczne mają zwiększoną prędkość opadania czerwonych krwinek. Jest to skutkiem nadprodukcji przeciwciał. Wynik tego badania u osób chorych może być nawet liczbą trzycyfrową.
Objawem chorób reumatycznych jest często niedokrwistość, dlatego warto wykonać jedno z podstawowych badań, jakim jest morfologia. Pozwala ona na zbadanie ogólnego stanu zdrowia i również na zdiagnozowanie stanu zapalnego. Wyniki porównuje się z ogólnie przyjętymi normami. Duże rozbieżności wyników mogą wskazywać na istnienie konkretnych dolegliwości.
Kolejnym krokiem jest zbadanie stężenia CRP. Skrótem CRP nazywamy białko ostrej fazy (białko C-reaktywne). Badanie to określa stężenie tego białka i informuje o wystąpieniu stanów zapalnych w organizmie.
Często lekarz może zlecić również wykonanie badania radiologicznego (RTG) zwanego powszechnie rentgenem. W początkowych fazach choroby badanie to może nic nie wykazać, ale u osób, które przez długi czas nie zdiagnozowały swojej choroby, może wykazać uszkodzenia stawów.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby należy wykonać kolejne badania na reumatyzm.
Jednym z nich jest badanie ultrasonografem, który może wskazać nadżerki wcześniej niż rentgen. Za pomocą USG możemy zdiagnozować poziom ukrwienia oraz przepływ krwi w błonie maziowej.
Ultrasonograf pozwala również na ocenę: stopnia zwłóknienia, wysięgu, występowania zapalenia ścięgien oraz obecności płynu w jamie stawowej.
USG jest bardzo popularnym badaniem, lecz nie pokazuje wnętrza kości ani też nie daje jednoznacznego potwierdzenia choroby reumatycznej.
Pierwsze dolegliwości związane z chorobami reumatycznymi takie jak bóle mięśni i stawów i towarzyszące im zaczerwienienia to ważny znak, że powinniśmy skierować się do lekarza.

https://dzienreumatyzmu.pl/

Akcesoria dobrego wędkarza

0

Łowienie ryb to jedno z bardziej popularnych zajęć na całym świecie. Jest nie tylko sposobem na zarobek i zdobycie pożywienia, ale także świetnym hobby oraz dyscypliną sportową. Organizowane są liczne zawody wędkarskie, a hobbyści uwielbiają licytować się kto złowił największy okaz. O umiejętnościach wprawnego wędkarza decyduje przede wszystkim doświadczenie i specjalistyczna wiedza. Równie ważny jest jednak sprzęt, z którego korzysta. Bez niego łowienie ryb byłoby ekstremalnie trudne, a może nawet niemożliwe. Dlatego przed wyprawą nad wodę trzeba wyposażyć się w dobrą wędkę i odpowiednie akcesoria wędkarskie.
Na rynku dostępnych jest niezliczenie wiele artykułów, które mogą pomóc nam w złowieniu wymarzonych ryb. Podstawą będzie wspomniana już wcześniej wędka. Sklepy internetowe obfitują w różne modele dopasowane do odpowiednich stylów czy preferowanych gatunków. Równie istotną kwestią jest wybór przynęty, sztucznej lub naturalnej. Do wyboru są gumowe figurki imitujące ryby, a także nasiona i żywe owady, takie jak świerszcz czy rosówka. Konieczne jest także wyposażenie się w spławik, który sygnalizuje schwytanie przynęty przez rybę. Do łowienia ryb przydadzą się również błystki, ciężarki, różne rodzaje haczyków czy kołowrotki. Warunki atmosferyczne podczas połowów nie zawsze są korzystne, więc musimy posiadać odpowiednie środki do ochrony przed nimi. Zaliczają się do nich płaszcze lub kombinezony chroniące przed deszczem, nakrycia głowy i wygodne gumowce. Niezbędna jest również ochrona przed komarami, które potrafią dać się we znaki rybakom, zwłaszcza w okolicach jezior. W tym celu możemy zaopatrzyć się w spraye odstraszające owady lub kremy łagodzące podrażnienia po ukąszeniu. Wygodę podczas połowów zapewnią nam specjalne składane, wodoodporne taborety. Przydatne okazują się również podstawki pod wędki, które odciążają nasze ręce.
Doświadczenie i umiejętności zapewnią nam świetne rezultaty podczas łowienia ryb, ale potrzebne nam są do tego również odpowiednie akcesoria wędkarskie. Dlatego przed wyprawą na ryby warto zaopatrzyć się w odpowiednie wyposażenie.

http://www.rybobranie.pl/

ZOBACZ TEŻ