czwartek, Styczeń 28, 2021

Jak wybrać fajkę wodną?

0
shisha

Fajka wodna to doskonały sposób na odprężenie oraz podstawowa atrakcja niejednej studenckiej imprezy. Na rynku istnieją jednak różnorodne wersje tego gadżetu. Na co zatem należy zwrócić uwagę podczas zakupu? Dlaczego modele kaya shisha są godne polecenia? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Z czego składa się shisha?

Najczęściej shishę kupuje się w gotowych zestawach. Można jednak kompletować jej poszczególne elementy samodzielnie. Każda shisha składa się z sześciu, podstawowych komponentów. Najważniejszy jest dzban, który stanowi największą część, a jednocześnie przechowuje wodę, tworzącą pod wpływem temperatury parę wodną. Kolejnym elementem jest korpus, do którego dołącza się wszystkie pozostałe części. Ważny jest też cybuch, do którego nabija się tytoń i kładzie na nim rozżarzony węgielek, system grzewczy, który może być zastąpiony przez folię aluminiową, a także wąż i ustnik. Dobierając poszczególne elementy należy kierować się przede wszystkim własną wygodą i preferencjami. Każdy komponent jest ważny w procesie palenia shishy. Polecamy w szczególności modele kaya shisha – https://shishasklep.pl/pol_m_Fajki-wodne_Kaya-Shisha-1318.html.

Shisha o odpowiednich wymiarach

Shisha powinna posiadać odpowiednie wymiary. Paląc fajkę wodną samodzielnie, wystarczy z pewnością najmniejszy model, który mieści nie więcej niż 3 gramy tytoniu oraz 1/3 węgielka. Jeżeli shisha jest jednak typowo imprezowym gadżetem i każdego razu zasiada do niej spora grupa osób, warto postawić na nieco większy model. Duże shishe oferują nie tylko dłuższy czas palenia, ale również lepszą stabilność. Warto też podkreślić, że przy niskich fajkach wodnych droga do cybucha jest krótsza, co zapewnia lżejsze palenie, a także bardziej obfity dym. Kaya shisha to fajna wodna o idealnych proporcjach, która gwarantuje pełne zadowolenie z palenia.

Solidność wykonania odgrywa kluczową rolę

Kupując fajkę wodną należy też postawić na model wykonany z wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu możemy mieć pewność, że posłuży nam przez co najmniej kilka sezonów częstych imprez ze znajomymi. Fajki wodne kaya shisha zrobiono z uniwersalnego i trwałego anodowanego aluminium. Oferują one nadto wiele, innowacyjnych rozwiązań, w tym bezgwintowe połączenie adaptera pod cybuch. Co również ważne, każda fajka tej marki wykonywana jest ręcznie, co czyni ją absolutnie wyjątkową. Wymarzony model fajki wodnej można kupić w specjalistycznych sklepach z akcesoriami do shishy. Polecamy w szczególności sklepy internetowe, które oferują z reguły zdecydowanie szerszy asortyment.

Firma przeprowadzkowa Gdańsk – sposób na zaoszczędzenie czasu

0
Firma przeprowadzkowa Gdańsk

Dlaczego się przeprowadzamy? Na początku pragniemy się usamodzielnić dlatego przenosimy się od rodziców w inne miejsce. Później im starsi jesteśmy tym bardziej pragniemy posiadać własne miejsce. Także kiedy powiększa się nam rodzina, szukamy nowego, większego miejsca, które spełni nasze oczekiwania. Udało Ci się zakupić lub wynająć mieszkanie czy dom. Teraz wystarczy się do niego przenieść. Jak to zrobić? Najlepiej skorzystać z usług firmy przeprowadzkowej. 

Problemy związane z przeprowadzką

Uważasz, że doskonale poradzisz sobie sam z przeprowadzką rodziny w nowe miejsce. Okazuje się jednak, że nie jest to tak proste jak mogłoby się wydawać. Masz problem z pakowaniem rzeczy, nie wiesz w jaki sposób zabezpieczyć swoje meble. Przede wszystkim jednak nie wiesz jak przewieźć to wszystko do nowego domu. Szczególnie jeśli znajduje się
w zupełnie innym, oddalonym o wiele kilometrów miejscu.

Zaczynasz odczuwać stres. Dookoła domowników piętrzy się stos rzeczy, zaczynają narastać konflikty. Nie wiesz do kogo zwrócić się po pomoc. Nie warto generować problemów, które wpływają niekorzystnie na Ciebie oraz twoją rodzinę. Zdecyduj się na pomoc firmy przeprowadzkowej

Zalety firm specjalizujących się w przeprowadzkach

Zdecydowałeś się na skorzystanie z usług firmy przeprowadzkowej. W czym może Ci ona pomóc? Przede wszystkim zaopatrzy Cię w kartony – znacznie ułatwiają one pakowanie rzeczy, szczególnie tych mniejszych lub ubrań. Pozwoli to na bezpieczny przewóz naczyń lub innych delikatnych elementów do nowego domu.

Największą zaletą firm jest zdecydowanie to, że pracownicy dokładnie oraz sprawnie zabezpiecza wszystkie twoje rzeczy, szczególnie meble. W przypadku gwałtownego hamowania transportu należy pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach tak aby nie ucierpiały nie tylko meble ale także ludzie.

Firmy przeprowadzkowe zajmą się przewozem twoich dóbr w dowolne, wskazane przez Ciebie miejsce. Specjalistyczna firma przeprowadzkowa gdańsk dostarczy Twoje rzeczy nawet za granice. Dzięki odpowiednio przystosowanym pojazdowi pomieszczenia bardzo dużą ilość mebli i innych dóbr. Nie będziesz musiał sam odbywać wielu jazd z jednego miejsca do drugiego. 

Gdzie znaleźć firmę przeprowadzkową?

Firmy specjalizujące się w przewozie mebli oraz innych domowych elementów bardzo często reklamują swoje usługi za pośrednictwem internetu. Strony www to obecnie najpopularniejsza forma promocja swojej firmy. Za pośrednictwem strony zapoznasz się z ofertą danej firmy od przeprowadzek.

Różnorodność ofert pozwoli Ci wybrać tą, która najlepiej spełni wszystkie twoje wymagania. Pamiętaj aby skorzystać z usług firmy przeprowadzkowej, która jest pewna
i chętnie wybierana przez innych odbiorców.

Pomysł na lato: wypoczynek w wakacyjnej wiosce

0
wypoczynek w wakacyjnej wiosce

W poszukiwaniu ciekawego i oryginalnego sposobu na spędzenie urlopu, warto wziąć pod uwagę nie tylko klasyczne formy wypoczynku, ale i szybko rozwijające się w Polsce i zupełnie nowe atrakcje! Dobrym przykładem może być chociażby wakacyjna wioska, która stanowi połączenie kilku różnych sposobów na relaks. Jest tu i luksus i poczucie wiejskiej dzikości, bliskość do morza, ale i mnóstwo wolnej przestrzeni, w której doskonale mogą się bawić dzieci.

Czym są wakacyjne wioski?

Wakacyjne wioski powstają jako odpowiedź na poszukiwane przez turystów nowości w polskim podróżowaniu. Są miejscami, które dzięki specjalnemu przygotowaniu i drobiazgowemu zaplanowaniu, stanowią kwintesencję udanego połączenia luksusowego resortu i pełnej atrakcji agroturystyki. Sielska atmosfera i wiejskie klimaty nie wykluczają tu komfortowego noclegu, który wcale nie kojarzy się z tradycyjną, polską wsią, wręcz przeciwnie! Domki jednorodzinne zbudowane w takiej wiosce dla turystów charakteryzuje wyjątkowy, nowoczesny design, a sam wystrój oparty jest na zasadach feng shui, dzięki którym turystom wypoczywa się tutaj naprawdę dobrze.

Zalety wiosek wakacyjnych w Dziwnówku

Do najważniejszych zalet, jakimi poszczycić się mogą przykładowe wioski wakacyjne zlokalizowane w Dziwnówku (można je obejrzeć na stronie https://www.summerland.pl/wioska-summerland) należą: przytulny charakter domków, dużo wolnej przestrzeni, cisza, spokój i możliwość skorzystania z typowo wiejskich aktywności, które spodobają się zarówno dzieciom, jak i zmęczonym cywilizacją mieszkańcom wielkich miast. Atutami są urokliwa lokalizacja noclegów i domki dostępne do dyspozycji gości bez żadnych ograniczeń.

To miejsca, które pozwalają się cieszyć prywatnością i są stworzone do odpoczynku z dala od zgiełku wielkiego miasta. Idealne i dla samotnych i zapracowanych, którzy szukają wytchnienia i chcą doładować swoje wewnętrzne baterie, jak i dla rodziców z dziećmi, którzy chcą im pokazać atrakcje wiejskie, nie tracąc jednocześnie szansy na komfortowy urlop.

PIT-28 – kto powinien go wypełnić i jak go rozliczyć?

0
PIT-28

Rozliczenia podatkowe to zawsze „gorący” temat na początku każdego roku. Wtedy w końcu podsumowujemy ubiegły rok podatkowy i przesyłamy informację o naszych zarobkach do właściwego urzędu skarbowego. W zależności od tego, w jaki sposób pracujemy lub jak uzyskujemy dochody, wzór deklaracji będzie się różnił, podobnie jak terminy jej dostarczenia. Dla kogo jest druk oznaczony numerem PIT-28? Do kiedy trzeba go rozliczyć i w jaki sposób jest najwygodniej?

 1. Dla kogo jest PIT-28?
 2. Do kiedy należy złożyć PIT-28?
 3. Jakie ulgi można odliczyć na PIT-28?
 4. Jak wygodnie rozliczyć PIT-28?

Dla kogo jest PIT-28?

Deklaracje podatkowe co do zasady obowiązują każdą pracującą i uzyskującą przychody osobę. Istnieje jednak wiele rodzajów tego dokumentu, dedykowanych konkretnym grupom. PIT 28 to wzór przeznaczony dla osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą, które zdecydowały się rozliczać w oparciu o zasady ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz dla osób czerpiących zysk z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i tym podobnych. Dla obu grup rozliczeń są dedykowane druki PIT-28 firma oraz PIT-28 najem.

Do kiedy należy złożyć PIT-28?

PIT-28 należy złożyć dużo wcześniej, niż najpopularniejszy i najpowszechniejszy PIT-37. Czas na wypełnienie i przekazanie deklaracji, ale również na dopłacenie brakującego podatku za rok 2020, mamy tylko do 1 marca 2021. Z tego względu dobrze jest rozliczyć się z odpowiednim wyprzedzeniem, tak abyśmy nie musieli później denerwować się, czy zdążymy. Jeżeli przysługuje nam zwrot podatku, będziemy czekać na niego do 45 dni od momentu złożenia deklaracji, więc w takim momencie złożenie jej wcześnie jest również działaniem korzystniejszym.

Jakie ulgi można odliczyć na PIT-28?

Rozliczając się za pomocą formularza PIT-28 będziemy mogli skorzystać z ulg, ale kilka z nich nas w takiej sytuacji nie dotyczy. Do tych, które na możemy się zdecydować, zaliczamy darowizny, ulgę dla honorowych krwiodawców i na internet, ulgę związaną z wydatkami na cele rehabilitacyjne czy odliczenie składek zdrowotnych. Nie będziemy mogli skorzystać za to z ulgi prorodzinnej, ulgi IP BOX oraz ulgi B+R, chyba że posiadamy jeszcze inne źródło dochodów rozliczane w ramach deklaracji to umożliwiającej.

Jak rozliczyć PIT-28

Jak wygodnie rozliczyć PIT-28?

Istnieje kilka sposobów na złożenie deklaracji PIT do urzędu skarbowego. Zaliczamy do nich:

 • osobiste udanie się do urzędu celem zdania deklaracji;
 • przesłanie PIT-28 listem poleconym;
 • wypełnienie i przesłanie deklaracji online, przez program do rozliczeń PIT.

Jeżeli zależy nam na wygodnym i szybkim przekazaniu dokumentu, trzecia opcja jest zdecydowanie dla nas. Korzystając z odpowiedniego oprogramowania możemy bezbłędnie wypełnić, a następnie przesłać PIT online do właściwego nam urzędu. W ten sam sposób otrzymamy również UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru – odpowiednik potwierdzenia nadania dla listu poleconego, który należy zachować jako dowód przekazania dokumentów w terminie. Wykorzystanie programu pozwala nam uzupełnić dokumenty szybko, ale również jest zabezpieczeniem na wypadek, gdybyśmy pomylili się podczas wypełniania pól – w takiej sytuacji zostaniemy o tym poinformowani, dzięki czemu nie będzie trzeba dosyłać korekty.

Deklaracja PIT-28 jest dedykowana dla ryczałtowców oraz osób uzyskujących zysk z wynajmu lub dzierżawy. W tym przypadku termin jej oddania jest krótszy, należy więc pamiętać o tym w momencie przygotowywania dokumentów. Jeżeli zależy nam na szybkim i sprawnym rozliczeniu PIT, warto zdecydować się na przesłanie go przez internet.

Ginekologia — czym się zajmuje i jakie badania wykonuje ginekolog?

0
Ginekologia

Jak wiadomo, ginekolog to lekarz, który zajmuje się zarówno badaniem, jak i diagnozowaniem chorób żeńskich narządów płciowych. Pomimo tego, że pierwsza wizyta u ginekologa jest dość krępująca, to jednak bardzo istotne jest, aby nie zaniedbywać własnego zdrowia i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości wybrać się do specjalistów. Czym dokładnie zajmuje się ginekologia?

Ginekologia- czym się zajmuje?

Ginekologia to pewny dział medycyny, który to zajmuje się profilaktyką, a także leczeniem wszelkich schorzeń żeńskiego układu płciowego. Co ważne, nie skupia się ona jedynie na narządach rodnych. Specjaliści zwracają również uwagę na wszelkie zaburzenia, które związane są z piersiami. W konsekwencji możliwe jest wykrycie takich problemów jak, chociażby choroby nowotworowe sutka czy torbiele.

Warto również wspomnieć o tym, że tego typu dziedzina w sposób szczególny powiązana jest z położnictwem. Regularnie dochodzi do sytuacji, w których lekarze mają dodatkowe specjalizacje, takie jak chociażby ginekolog położnik, dzięki czemu możliwa jest kompleksowa troska o zdrowie płci pięknej.

Podstawowe badania wykonywane przez ginekologa

Zdecydowanie najczęstszym badaniem jest to wykonywane na specjalnym fotelu ginekologicznym, który dla wielu jest powodem do niepokoju. Decydując się jednak na profesjonalne usługi, nie powinniśmy się tego obawiać. Tego typu badanie wykonywane jest przy pomocy wziernika- to właśnie dzięki niemu możliwe jest uwidocznienie tarczy i szyjki macicy. Wyróżnić jednak można wiele innych badań, które wykonywane są przez ginekologa.

Może to być, chociażby USG dopochwowe czy też badanie dwuręczne. To pierwsze może określić stan narządów rodnych, natomiast badanie dwuręczne umożliwia sprawdzenie ruchomości i rozmiaru macicy. Warto wspomnieć o kolposkopii, a także o badaniach piersi, które są w stanie wykryć wczesnego raka. Jeśli zajdzie taka konieczność, możliwe jest zlecenie dodatkowych badań, na podstawie których możemy zdiagnozować inne choroby i nieprawidłowości.

Kiedy wybrać się ginekologa?

Pamiętajmy, że do ginekologa możemy wybrać się w ramach NFZ, dzięki czemu nie musimy pokrywać kosztów związanych z wizytą prywatną. Co ważne- nie musimy posiadać specjalnego skierowania. Tego lekarza warto odwiedzić kilka dni po miesiączce, a także w trakcie trwania ciąży. Jakie są podstawowe wskazania do wizyty u specjalisty?

Przede wszystkim swędzenie lub pieczenie pochwy, lub sromu, nieregularne miesiączkowe, przewlekłe bóle w podbrzuszu, bóle menstruacyjne, problemy z zajściem w ciąże czy też plamienie pomiędzy miesiączkami. W każdym z wcześniej wymienionych objaw ginekolog jest w stanie udzielić profesjonalnej pomocy, dzięki czemu raz na zawsze pozbędziemy się problemu.

Dziękujemy dr Piotrowi Mielcarkowi, ginekologowi z Gdańska (DoktorGinekolog.pl) za wsparcie merytoryczne podczas tworzenia treści artykułu.

Biuro nieruchomości – dlaczego warto skorzystać z jego usług?

0
Biuro nieruchomości

Rynek nieruchomości to jedna wielka zmienna – tak można go chyba opisać w bardzo krótki sposób. Jedne nieruchomości się pojawiają, a kolejne znikają, ponieważ akurat trafił się zainteresowany nimi kupiec. Dlaczego tak dużo osób uważa, że na rynku nieruchomości nie warto być samemu? Czemu korzystanie z biura nieruchomości cieszy się tak dużą popularnością?

Prowizja dla agenta

Może warto wspomnieć, dlaczego nie warto korzystać z biura nieruchomości? Tak, jeżeli ktoś chciałby być uczciwy sam wobec siebie, to musi wiedzieć, że każdy agent nieruchomości pobiera prowizję od swoich klientów. Jej wysokość ustalana jest zawsze indywidualnie z daną osobą.

Na wielkość takiej prowizji wpływać może, chociażby miasto gdzie mieszkamy, jak również wielkość danego lokalu, który nas interesuje. Poza tym – im większa liczba poszukiwanych nieruchomości, tym cena może być większa. Czasem warto więc zastanowić się, czy współpraca z biurem nieruchomości jest czymś, co nam faktycznie będzie potrzebne. A może samodzielnie uda nam się rozprawić i znaleźć dla siebie idealną nieruchomość?

Rozpoznanie rynku

Tak, nie każdy lubi wydawać pieniędzy na agenta, ale z drugiej strony – kto tak doskonale się zna na rynku nieruchomości, jak nie agent? Człowiek, który na bieżąco obserwuje wszystkie zmiany i regulacje oraz dobrze wie, gdzie zawsze na klienta czekają korzystne oferty, jest kimś, komu można naprawdę zaufać, jeżeli ktoś chce znaleźć coś dobrego.

Agent nieruchomości umie zrobić dobre rozpoznanie rynku – w szczególności, jeżeli w jego bazie nie ma aktualnie interesującej klienta oferty. To niczemu nie szkodzi, bowiem zawsze można poszukać dalej, aby w końcu znaleźć tą jedną, jedyną nieruchomość, którą w końcu klient będzie w stanie zaakceptować.

Co warto wiedzieć, to fakt, że prowizja płacona jest agentowi dopiero wtedy, kiedy klient podpisze już umowę na nieruchomość. Nie ma mowy o wcześniejszym wypłacaniu prowizji, co też wydaje się dla obu stron uczciwą transakcją, którą warto przeanalizować, jeżeli chcemy być pewni, że w nasze ręce trafia dobry dom lub mieszkanie.

Oszczędność czasu

Dlaczego warto współpracować z biurem nieruchomości? Ponieważ dla wielu osób może się okazać, że jest to ogromna oszczędność czasu i pieniędzy (chociażby na paliwo). Zamiast oglądać byle jakie oferty, agent wybiera tylko takie, które mogą być w jakikolwiek sposób dopasowane do potrzeb klientów. Może nie będą one od razu perfekcyjnie idealne, ale wśród nich znajdzie się ta jedna, jedyna, dzięki której powiemy „tak, jestem gotów ją kupić/wynająć”.

Po co oglądać coś, co nam w ogóle nie będzie odpowiadało? Agent nieruchomości ustawia sobie coś na kształt „profilu” klienta i dzięki temu wie, na jakie ogłoszenia ma patrzeć. Jeżeli znajdzie się coś ciekawego, to klient otrzymuje odpowiednie powiadomienie, że oto można jechać na oględziny. Do tego współpraca z biurem pozwala znaleźć nieruchomości pewne, dzięki czemu przy sprzedaży mieszkań/domów będziemy mieli pewność, że ona faktycznie stanie się nasza.

W przygotowaniu artykułu pomogli nam pracownicy biura nieruchomości Biuro-Partner.com z Gdańska.

Co wyróżnia szampon w kostce? Sprawdź, dlaczego warto go wypróbować!

0
szampon w kostce

Troska o środowisko naturalne stała się jednym z kluczowych tematów, który poruszany jest przez rozmaite organizacje, rządy państw, marki i sklepy, influencerów, celebrytów i osoby prywatne. Warto publicznie rozmawiać o ekologii i środowisku, ponieważ bez podjęcia niezbędnych działań już niedługo nasza planeta odmówi nam posłuszeństwa. Jednym z pro ekologicznych trendów, który możemy zaobserwować ostatnio w sklepach i drogeriach jest zastępowanie zbędnych, plastikowych opakowań produktów takimi, które są less-waste i bardziej eko. Produktem, którego wydawać by się mogło, że nie da się uczynić bardziej ekologicznym są szampony. Popularny szampon w płynie zamknięty w plastikowej butelce, wcale nie musi tak wyglądać. Od kilkunastu miesięcy rośnie popularność szamponów w kostce, które nie dość, że są bardziej ekologiczne, poniewaz do ich produkcji wykorzystuje się mniej wody, to jeszcze zapakowane są w papierową owijkę, zamiast dużej plastikowej butelki. Dowiedz się więcej na temat szamponu do włosów w kostce i sprawdź, dlaczego warto niezwłocznie wypróbować ten produkt. 

Szampony w kostce – jeden produkt, wiele korzyści 

Szampon w kostce i odżywka w kostce, to wciąż zbyt mało znane na krajowym rynku produkty do codziennej pielęgnacji włosów. Wiele osób widząc, bądź słysząc o tych produktach patrzy na nie z przymrużeniem oka i porównuje do klasycznego mydła w kostce. Najczęstsze wątpliwości to: Czy szampon w kostce umyje dobrze włosy? Czy szampon w kostce nie zniszczy kosmyków? Czy produkt ten jest bardziej wydajny? I jak w ogóle tego używać?

Jak już wcześniej wspomniano wybór szamponu w kostce ma tę przewagę nad swoim płynnym odpowiednikiem, że po zużyciu nie zostajemy z duża plastikową butelką, której jakoś trzeba się pozbyć. Szampony w kostce pakowane są w papier ekologiczny, dzięki czemu po zużyciu nie pozostawiają śmieciowego składy. Dodatkowo do produkcji szamponów w kostce, które mają zbitą, twardą i suchą strukturę zużywa się mniej wody, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego szamponu. Warto także podkreślić, że naturalne szampony w kostce pozbawione są szkodliwych substancji takich jak SLS czy SLES, dzięki czemu są zdrowsze i bezpieczniejsze dla delikatnej skóry głowy. 

Szampon w kostce swoją jakością spokojnie dorównuje szaponom w płynie, a nawet je przebija! Taki szampon pieni się, dobrze domywa włosy i doskonale je pielęgnuje. Dodatkowym atutem jest lepsza wydajność szamponu w kostce, ponieważ jedna kostka o wadze około 50 gramów starcza nawet na 50 myć, czyli na około 3 miesiące regularnego stosowania To minimalistyczny, kompleksowy produkt, który pokochają zarówno miłośniczki nowinek w świecie kosmetyków jak i minimaliści oraz zwolennicy ekologicznego stylu życia. 

Zastanawiasz się czy szampon w kostce to produkt dostosowany do potrzeb Twoich włosów? Nie jesteś pewna, jakiej firmy szampon w kostce kupić? Gdzie w ogóle szukać takich pro ekologicznych i less waste produktów? Dobrym miejscem będzie eko sklep z naturalnymi kosmetykami online Kopalnia Zdrowia. Znajdziesz tam całe mnóstwo najróżniejszych eko kosmetyków, które dostosowane są do zróżnicowanych potrzeb każdej i każdego z nas. Przekonaj się jak bogata jest oferta szamponów w kostce i innych less waste kosmetyków naturalnych i ekologicznych, dostępnych na stronie sklepu. Zadbaj o swoją skórę i włosy z użyciem odpowiednich kosmetyków o prostym składzie i ekologicznym opakowaniu. Wdzięczna za to będzie Ci zarówno Planeta Ziemia jak i Twoje własne ciało. Dostępne w Kopalni Zdrowia kosmetyki pochodzą od świadomych producentów, z których duża część jest małymi, polskimi przedsiębiorstwami. Zaufaj sile natury i zobacz jak ekologiczne kosmetyki w biodegradowalnych opakowaniach mogą wiele zdziałać dla Ciebie i dla Ziemi. Dokonaj świadomego wyboru i zamów szampon w kostce bądź inne eko kosmetyki z wygodną dostawą pod wskazany adres już dziś.

Nowy rok, nowy salon!

0
wersalka szara

W salonie spędzamy sporo czasu. Warto więc dobrze przemyśleć aranżację funkcjonalnej strefy wypoczynku, która powinna być dopasowana do potrzeb wszystkich domowników. Początek nowego roku to świetna okazja, aby przeprowadzić szybką metamorfozę salonu, a tym samym podnieść komfort użytkowania pokoju dziennego. Jak urządzić pomieszczenie spełniające jednocześnie funkcję salonu, bawialni, pokoju gościnnego, a nierzadko również biura? Garść aranżacyjnych inspiracji znajdziesz na stronie sklepu internetowego Mebline.pl!

Czy unieważnienie małżeństwa kościelnego jest łatwe do uzyskania?

0
Czy unieważnienie małżeństwa kościelnego jest łatwe do uzyskania

Unieważnienie małżeństwa kościelnego to proces składający się zwykle z 11 (czasem z 12) następujących po siebie czynności procesowych. Trwa zwykle nie krócej niż rok. Historia zna kilkuletnie przypadki trwania procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Od czego zależy czas trwania procesu o tzw. „rozwód kościelny”? Czy łatwo uzyskać stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego i móc skorzystać ponownie z sakramentu małżeństwa?

Czynności procesowe

Jak zostało wspomniane na wstępie, proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego odbywający się według trybu zwyczajowego, składa się z 11 czynności procesowych. Może składać się z 12, jeżeli wyrok nie będzie satysfakcjonował którejś ze stron (o czym można przekonać się w dalszej części artykułu).

Standardowe czynności w przypadku procesu o unieważnienie małżeństwa kościelnego to:

 1. Konsultacja przed rozpoczęciem procesu o nieważność małżeństwa
 2. Złożenie skargi powodowej
 3. Przyjęcie skargi powodowej przez sąd kościelny
 4. Wydanie dekretu o ustalenie przedmiotu sporu
 5. Zeznania stron procesu
 6. Zeznania świadków w procesie
 7. Przedstawienie opinii biegłego sądowego
 8. Publikacja akt procesowych
 9. Uwagi obrońcy węzła małżeńskiego
 10. Prezentacja głosów obrończych stron procesu
 11. Wydanie wyroku
 12. Apelacja

Potencjalne trudności

Proces o unieważnienie małżeństwa kościelnego jest nie tylko czaso- i pracochłonny, ale również i bardzo skomplikowany. Wymaga znajomości zawiłych przepisów prawa kościelnego, umiejętności budowania precyzyjnych wniosków oraz umiejętnego odpowiadania na żądania strony i wnioski pochodzące od sędziów sądu kościelnego.

Stopień trudności uzyskania korzystnego wyroku sądu kościelnego zależy jednak od indywidualnej sytuacji stron oraz sądu przed którym toczyć będzie się proces.

Wartym podkreślenia jest fakt, iż proces może nieco różnić się w różnych diecezjach, dlatego też warto skorzystać z konsultacji przed rozpoczęciem procesu o unieważnienie małżeństwa kościelnego. Z racji tego, iż proces ma charakter korespondencyjny (poza przesłuchaniami nie wymagane jest stawienie się stron przed sądem), konsultacja może odbyć się z adwokatem kościelnym prowadzącym swoją kancelarię w dowolnej lokalizacji.

Adwokat kościelny

Adwokat kościelny (również: kanonista, adwokat prawa kanonicznego) to osoba świecka lub duchowna, która spełnia szereg przesłanek umożliwiających udział w szeroko pojętych procesach kościelnych.

Jego głównym zadaniem w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego jest wsparcie merytoryczne oraz pełnienie reprezentanta strony powodowej lub strony pozwanej. Pomaga również w opracowaniu skargi powodowej, czyli pozwu o unieważnienie małżeństwa kościelnego, jak i odpowiedzi na otrzymaną skargę powodową.

Dobry adwokat kościelny niesie również kompleksową pomoc w usunięciu klauzuli wyrokowej, czyli podjęcie działań umożliwiającej stronie objętej klauzulą zawarcie kolejnego związku małżeńskiego.

Polecany adwokat kościelny

Jednym z najczęściej polecanych adwokatów kościelnych w Polsce jest pani Magdalena Wojdała. Prowadzi swoją kancelarię kanoniczną w Krakowie, ale reprezentuje swoich klientów na terenie całego kraju. Jest znana ze swojego zaangażowania, empatii, umiejętnego wykorzystywania wiedzy zdobytej podczas studiów z zakresu prawa i prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz wieloletniego doświadczenia podczas pełnienia funkcji adwokata kościelnego w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego, w tym także przy usunięciu klauzuli wyrokowej.

To osoba, z którą warto skonsultować szanse (podstawy – dowody) na unieważnienie małżeństwa kościelnego oraz nawiązać współpracę w zakresie opracowania skargi powodowej i reprezentowania w procesie przed dowolnym sądem kościelnym w Polsce.

Z kanonistą Magdaleną Wojdałą można skontaktować się poprzez:

 • telefon komórkowy: 515 293 236
 • e-mail: kontakt@kancelariawojdala.pl
 • formularz na stronie: www.kancelariawojdala.pl
 • komunikatory internetowe: Skype, Viber, Zoom, WhatsApp i inne
 • osobiste spotkanie w godzinach pracy kancelarii kanonistycznej (po wcześniejszym ustaleniu terminu): ul. Dąbrowskiego 20/2, 30-532 Kraków

Social media – jak prowadzić profil sklepu?

0
jak prowadzić profil sklepu

Prowadzenie profilu na stronach społecznościowych jeszcze nigdy nie było tak istotne. Stanowią one nie tylko pomoc w promocji, ale są niemalże podstawą prowadzenia biznesu. To na nich zainteresowani znajdują odpowiednie informacje i dane kontaktowe, a w przypadku ich braku – tracą ciekawość. Nie pozwól, by i Ciebie spotkało zapomnienie – zadbaj o swoje social media!

ZOBACZ TEŻ