Czy możesz liczyć na pracę jako opiekunka w Niemczech

Bardzo dobrze płatną pracą jest opieka w Niemczech nad osobami starszymi. W kraju tym duży odsetek społeczeństwa stanowią seniorzy, którzy potrzebują opieki, ale często nie ma kto im jej zapewnić. Młodzi ludzie muszą pracować na swoje utrzymanie, chcą się rozwijać i piąć po szczeblach kariery. Są pieniądze, ale nie ma na nic czasu. Nic więc dziwnego, ze Niemcy tak chętnie wyciągają portfele i sowicie wynagradzają opiekunki osób starszych. Niemiecki rynek pracy obfituje w tego typu oferty i nie dotyczą one najniższego wynagrodzenia. Zarobki są wysokie, nawet jeśli posługujemy się językiem niemieckim tylko na poziomie komunikatywnym i nie posiadamy wykształcenia wyższego.

Praca opiekunki w Niemczech – jakie wymagania trzeba spełnić?

W przypadku opieki nad osobami starszymi zawsze mile widziane będzie doświadczenie i dobra znajomość języka niemieckiego, ale nie jest to wymogiem koniecznym Zdecydowanie ważniejsze dla pracodawcy jest w tym przypadku to, aby okazywać empatię podopiecznemu. Jeśli opiekunka potrafi wczuć się w sytuację, w której się on znajduje, zrozumieć jego emocje, będzie zawsze pożądanym pracownikiem. Od opiekunki wymaga się najczęściej prowadzenia domu w zakresie podstawowym, robienia zakupów spożywczych i medycynach, przygotowywania posiłków, świadczeniu pomocy w zakresie higieny osobistej i poruszania się. Chodzi tutaj o wspólne spędzanie czasu i umiejętne organizowanie go, aby senior czuł się komfortowo nawet przy zniedołężnieniu, chorobie. Obowiązki opiekunki niczym nie różnią się od czynności, jakie wykonujemy dla swoich bliskich, gdy są chorzy i potrzebują naszego wsparcia.

Warto od razu podkreślić, że zakres obowiązków może być inny, w zależności od danej oferty pracy. Nie zawsze opiekunka mysi sprzątać, gotować czy robić zakupy, ale tylko towarzyszyć podopiecznemu, organizować mu jego wolny czas, pomagać w zakresie higieny osobistej poruszaniu się. Wiele ofert dotyczy wyłącznie czynności pielęgnacyjnych, a prowadzeniem domu zajmuje się zupełnie inna osoba. Posadę może otrzymać nawet osoba, która nigdy wcześniej nie zajmowała się sprawowaniem opieki nad seniorem. Doświadczenie jest dodatkowym autem, ale niekoniecznym wymogiem, co zdecydowanie ułatwi znalezienie zatrudnienia. Nie są też potrzebne uprawnienia pielęgniarskie ani żadne inne wykształcenie medyczne. Jeśli kandydatka takowe posiada, to oczywiście może liczyć na otrzymanie lepiej płatnej posady.

Opiekunki w Niemczech – co ze znajomością języka obcego?

Wiele osób zastanawia się, czy praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech wymaga znajomości języka niemieckiego. Jeśli nie umiemy nawet podstaw, to oczywiście nie ma co liczyć na pozytywne rozpatrzenie złożonej aplikacji, bo będzie trzeba przecież na co dzień porozumiewać się w języku obcym. Wymagane jest wobec tego posługiwanie się językiem niemieckim przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Tyle wystarczy, aby uzyskać upragnioną posadę, a potem można już podszkolić swoje umiejętności językowe, co ułatwi pracę. Agencje pracy zawsze weryfikują rzeczywisty poziom znajomości języka niemieckiego. Czasami kandydaci mogą liczyć na pomoc w zdobyciu odpowiednich kompetencji językowych.

Najnowsze oferty pracy w opiece seniora w Niemczech znajdziesz na stronie: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here