Jaka praca jest dla Ciebie idealna?

Szukasz pracy, ale nie wiesz, która będzie dla Ciebie odpowiednia? A może masz dosyć swojej obecnego zawodu i chciałbyś spróbować czegoś innego? Zawsze marzyłeś, żeby robić to, co kochasz? Ciężko jest znaleźć idealną pracę i wielu ludzi zajmuje się czymś, czego nie lubią. Często wolą oni zacisnąć zęby i znieść trudy oraz rzeczy, których nie znoszą na rzecz komfortu, pieniędzy lub przez obawę przed zmianą. Nie wyobrażają sobie, że mogliby zostawić obecne stanowisko i próbować swoich sił w tym, co ich interesuje. Wydaje im się to mało realistyczne i naiwne. Są jednak sposoby, aby połączyć to, co się lubi z dobrymi zarobkami. Nikt nie powinien męczyć się całe życie w pracy, której nie cierpi, dlatego warto rozważyć zmiany.

Zadaj sobie parę prostych pytań:

Lubisz pracować z ludźmi czy wolisz to robić sam?

Jest to bardzo ważne, gdyż od tego zależy wydajność Twojej pracy. Jeśli nie lubisz pracować z ludźmi, ciężko będzie Ci się z nimi dogadywać, rozwiązywać konflikty, a ukończenie jakiegokolwiek projektu będzie się ciągnąć w nieskończoność. Natomiast możliwe jest, że nie znosisz pracy w samotności i lubisz być w towarzystwie ludzi, żeby dzielić się z nimi pomysłami lub prosić o radę. Weź to pod uwagę przy wyborze pracy, żeby nie męczyć się w warunkach, które Ci nie odpowiadają.

Jesteś typem humanisty czy umysłem ścisłym?

Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ na pewno nie chciałbyś utknąć w pracy, która jest niezgodna z Twoimi predyspozycjami i zdolnościami. Trudno sobie wyobrazić kogoś, kto studiował lingwistykę na stanowisku programisty lub matematyka pracującego jako projektant wnętrz. Jeżeli wybrałeś swój zawód tylko ze względu na dochód, bez zwracania uwagi na swoje zainteresowania, będzie Ci bardzo ciężko. Nie na wszystkich specjalistów jest takie samo zapotrzebowanie, a zarobki różnią się. Warto pomyśleć o tym, czy chcesz pracować w branży, która Cię nie interesuje tylko i wyłącznie dla pieniędzy.

Jaki styl pracy jest dla Ciebie?

Odpowiada Ci praca od 9 do 17 czy wolisz sam sobie dobierać godziny? Nie przeszkadza Ci, że ktoś ciągle mówi co masz robić, czy wolałbyś sam być dla siebie szefem? Może praca z domu to coś dla Ciebie? Możesz być freelancerem, pisać bloga lub stworzyć swój kanał na YouTubie. Masz wiele możliwości w zależności, co Cię interesuje i w czym jesteś dobry. Sprawdź, co możesz robić pracując zdalnie na zarobkowyninja.pl.

Zdecyduj również, czy wolisz pracę przy biurku czy lubisz być w ruchu. Ciężko będzie Ci usiedzieć 8 godzin w jednym miejscu, jeśli lubisz stale się poruszać i być aktywnym. Z drugiej strony, nie będzie Ci sprawiało przyjemności ciągłe “bieganie”, jeżeli wolisz skupić się na jednej rzeczy w ciszy i spokoju.

Czy obecna praca Cię satysfakcjonuje?

Być może Twoja praca to coś, co chcesz robić. Jesteś z niej zadowolony i się w niej spełniasz. Czy jednak na pewno to Twoja praca marzeń? W tym przypadku również są pytania, które warto sobie postawić. Czy zarabiam odpowiednio w stosunku do doświadczenia, zdolności i wysiłku, jaki wkładam? Czy gdybym wygrał milion złotych, to czy zostałbym w tej pracy? Czy myślę o pracy dodatkowej w domu, czy ta mi wystarcza? W ten sposób uda Ci się zweryfikować, czy obecne stanowisko Cię satysfakcjonuje, czy czas na zmianę.

Gdzie widzę siebie za 5 lat?

To pytanie dotyczy Twojej przyszłości zawodowej, więc warto nad nim dobrze pomyśleć. Zastanów się, czy za 5 lat nadal chcesz pracować w tej firmie, w tym samym zawodzie. Być może chciałbyś się rozwijać, zdobywać doświadczenie i zajmować jakieś wyższe stanowisko? Albo nie wyobrażasz sobie zatrzymać się w tym samym miejscu i wolałbyś zmienić branżę na coś innego. Możliwe, że będziesz musiał się dokształcić i doszkolić, żeby wykonywać pracę, która bardziej Cię interesuje. A może założysz własny biznes i będziesz samowystarczalny? Opcji jest kilka i od Ciebie tylko zależy co wybierzesz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here