Czujesz się z rana odrętwiały lub dokuczają ci bóle stawów lub mięśni? Jako, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, a dobra diagnoza to 60 procent sukcesu, warto zapisać się na badania na reumatyzm.
Jednym z podstawowych badań na reumatyzm jest odczyn Biernackiego, który wskazuje tempo opadania krwinek czerwonych w czasie. Osoby chorujące na choroby reumatyczne mają zwiększoną prędkość opadania czerwonych krwinek. Jest to skutkiem nadprodukcji przeciwciał. Wynik tego badania u osób chorych może być nawet liczbą trzycyfrową.
Objawem chorób reumatycznych jest często niedokrwistość, dlatego warto wykonać jedno z podstawowych badań, jakim jest morfologia. Pozwala ona na zbadanie ogólnego stanu zdrowia i również na zdiagnozowanie stanu zapalnego. Wyniki porównuje się z ogólnie przyjętymi normami. Duże rozbieżności wyników mogą wskazywać na istnienie konkretnych dolegliwości.
Kolejnym krokiem jest zbadanie stężenia CRP. Skrótem CRP nazywamy białko ostrej fazy (białko C-reaktywne). Badanie to określa stężenie tego białka i informuje o wystąpieniu stanów zapalnych w organizmie.
Często lekarz może zlecić również wykonanie badania radiologicznego (RTG) zwanego powszechnie rentgenem. W początkowych fazach choroby badanie to może nic nie wykazać, ale u osób, które przez długi czas nie zdiagnozowały swojej choroby, może wykazać uszkodzenia stawów.
W bardziej zaawansowanym stadium choroby należy wykonać kolejne badania na reumatyzm.
Jednym z nich jest badanie ultrasonografem, który może wskazać nadżerki wcześniej niż rentgen. Za pomocą USG możemy zdiagnozować poziom ukrwienia oraz przepływ krwi w błonie maziowej.
Ultrasonograf pozwala również na ocenę: stopnia zwłóknienia, wysięgu, występowania zapalenia ścięgien oraz obecności płynu w jamie stawowej.
USG jest bardzo popularnym badaniem, lecz nie pokazuje wnętrza kości ani też nie daje jednoznacznego potwierdzenia choroby reumatycznej.
Pierwsze dolegliwości związane z chorobami reumatycznymi takie jak bóle mięśni i stawów i towarzyszące im zaczerwienienia to ważny znak, że powinniśmy skierować się do lekarza.