Każdy z nas słucha muzyki na co dzień, jednak bardzo często są to przypadkowo dobrane utwory, które po prostu lubimy. Czasami nawet nie dobieramy ich sami, na przykład słuchając radio. Muzyka ma ogromny wpływ na nasze życie, co zauważyli także psycholodzy oraz terapeuci, proponując pacjentom muzykoterapię. Czym dokładnie jest i kto może z niej skorzystać?
Czym jest muzykoterapia?
Muzykoterapia to nic innego, jak sposób leczenia czy przywracania zdrowia fizycznego, psychicznego lub umysłowego z zastosowaniem muzyki. Choć brzmi to dosyć abstrakcyjnie, to muzyka wykorzystywana jest dziś przez terapeutów z całego świata, którzy współpracują z osobami w różnym wieku i z różnego typu schorzeniami. Muzykoterapia, wbrew pozorom, wymaga dobrego przygotowania, bowiem należy skrupulatnie dobierać utwory, które zostaną użyte podczas zajęć czy sesji terapeutycznych. Muzykoterapia to nie tylko dźwięki, które lecą gdzieś w tle – mają one za zadanie pobudzić do pracy konkretne obszary w mózgu, uspokoić skołatane nerwy czy opanować nadmierne emocje.
Kto może skorzystać z muzykoterapii?
Muzykoterapia przeznaczona jest dla każdego, kto boryka się z problemami natury umysłowej, psychicznej czy nawet fizycznej. Coraz częściej muzykoterapię stosuje się w leczeniu autyzmu, mózgowego porażenia dziecięcego czy zaburzeń sensorycznych. Zyskała ona dużą popularność w gronie specjalistów, którzy na co dzień pracują z młodzieżą, borykającą się z różnego typu problemami, często o charakterze socjalnym. Coraz chętniej korzystają z niej również psychoterapeuci, którzy zajmują się leczeniem depresji, nerwicy, zaburzeń osobowości. Stosowana jest również w terapii osób po wypadkach czy traumatycznych przeżyciach. Niemniej jednak muzykoterapia to także doskonały sposób na to, aby uspokoić się po ciężkim dniu, wyciszyć i znaleźć chwilę dla siebie. Znajduje więc zastosowanie nie tylko w ośrodkach terapeutycznych, ale również w naszych własnych domach.
Skąd czerpać wiedzę o muzykoterapii?
Dobór odpowiedniej muzyki, która ma działanie terapeutyczne, nie jest łatwy. Do tego trzeba bowiem posiadać odpowiednią wiedzę z dziedziny psychologii czy muzyki. Specjaliści zdobywają ją na różnego typu kursach czy szkoleniach, lecz jest ona także dostępna dla każdego z nas. Wystarczy sięgnąć po dedykowane muzykoterapii książki, w których znajdziemy wiele cennych informacji. Mogą być one przydatne, jeśli chcemy prowadzić muzykoterapię na co dzień, w domowym zaciszu, na przykład dla siebie bądź dla naszych bliskich.