Praca za granicą jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą znaleźć satysfakcjonującego zajęcia w Polsce. Wyjazd do innego kraju wiąże się nie tylko z możliwością poprawy swojego statusu finansowego, ale również gwarantuje poznanie obcej kultury, a także podszlifowanie języka. Przed wyjazdem do pracy za granicę należy odpowiednio się przygotować. Najlepiej wcześniej sporządzić listę rzeczy do zrobienia.

Przed podjęciem decyzji o wyjeździe za granicą warto przygotować listę plusów i minusów życia w obcym państwie. Poza tym dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze znalezienie pracy oraz zakwaterowania.

Poszukiwanie pracy za granicą

Przed podjęciem decyzji o wyjeździe za granicę warto odpowiednio wcześniej poszukać pracy zarobkowej. Przy czym należy pamiętać, że praca za granicą w większości przypadków wymaga znajomości języka obcego (wyjątkiem są prace sezonowe). Najoptymalniejszym rozwiązaniem jest znalezienie pracy jeszcze przed wyjazdem. Można szukać jej za pośrednictwem ogłoszeniowych portali internetowych – zarówno na polskich stronach, jak i na obcojęzycznych. Ponadto przed wyjazdem za granicę warto poćwiczyć swobodne mówienie w danym języku – znacznie ułatwi to późniejszą komunikację.

Dokumenty niezbędne do wyjazdu za granicę

Przed wyjazdem za granicę do pracy warto przygotować wszystkie ważne dokumenty i sprawdzić ich ważność. Z pewnością niezbędny okaże się dowód osobisty, paszport (w zależności od kraju, do którego jedziemy), a także prawo jazdy. Oprócz tego niezbędne są również dokumenty, potwierdzające wykształcenie, a także odbyte kursy i szkolenia. Najlepiej wcześniej udać się do tłumacza przysięgłego, bowiem dokumenty w ojczystym języku za granicą mają niewielką wartość. Poza tym warto przygotować również CV oraz list motywacyjny w języku obowiązującym w państwie, do którego się udajemy.

Ubezpieczenie a praca za granicą

Osoby, które udają się do pracy za granicę mogą bezpłatnie wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie Unii Europejskiej. Jednakże należy pamiętać, że z tego rozwiązania mogą skorzystać wyłącznie osoby, podlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce. W innym przypadku można pomyśleć o wykupieniu polisy w towarzystwie ubezpieczeniowym. Jej cena uzależniona jest od typu pracy, kraju docelowego, a także wieku pracownika. Oprócz tego warto również wykupić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które jest polecane w szczególności osobom, zamierzającym podjąć pracę fizyczną za granicą. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here