Nowoczesne technologie dla inteligentnych wnętrz

Systemy inteligentnego domu, to szereg technologii, które ułatwiają życie wielu ich użytkownikom. Wprowadzenie ich do domu lub mieszkania poprawi komfort i bezpieczeństwo korzystania z nich, a możliwość zdalnego sterowania urządzeniami domowymi z użyciem smartfona to dodatkowy bonus z posiadania inteligentnego domu.

Inteligentny dom, co to właściwie znaczy?

Inteligentny dom to określenie cyfrowego systemu integrującego urządzenia domowe, sterujący nimi i automatyzujący ich działanie. System ten może mieć rozmaitą architekturę: scentralizowaną, w której wiodącą rolę rolę odgrywa centralna jednostka kierująca pracą wszystkich przyłączonych do niej urządzeń lub rozproszoną, w którym każde urządzenie może pracować niezależnie od drugiego, mogą sterować sobą wzajemnie wg zaprogramowanego scenariusza a ponadto wszystkie są sterowane z poziomu oprogramowania na smartfona, tablet lub przez komputer. Możliwość zdalnej kontroli domem inteligentnym daje możliwość monitorowania stanu domu, sterowania ogrzewaniem, oświetleniem, alarmami, wentylacją i innymi funkcjami niezbędnymi do komfortowego życia.

Zaawansowany technologicznie inteligentny dom wpiera swoje działanie szeregiem czujników zintegrowanych z układami sterującymi, które wyręczają człowieka z konieczności ręcznego sterowania niektórymi funkcjami i urządzeniami.

Co może zrobić inteligentny dom?

Inteligentny dom, jako system sterujący można wykorzystać do wielu rzeczy. Najczęstszym elementem sterowanym inteligentnie jest oświetlenie. Podłączone do czujników ruchu, czujników naświetlenia lub innych, takich jak np. dostępne na stronie e-sklep.zamel.pl, automatycznie uruchomią oświetlenie w pomieszczeniach, w których przebywamy, ustawią natężenie światła a gdy opuścimy to pomieszczenie automatycznie wyłączą wszystkie lampy. Do inteligentnego domu można podłączyć sprzęt RTV. W ciągu dnia, kiedy chcielibyśmy obejrzeć telewizję, a przeszkadzałoby silne światło słoneczne z zewnątrz, automatyka po wykryciu włączenia telewizora upuści rolety lub żaluzje a w nocy wyłączy silne światła sufitowe i włączy delikatnie świecące kinkiety. Sterowanie światłem pozwala też na symulację obecności domowników, co jest funkcją bardzo wskazaną np. w czasie wyjazdu.

Sterowanie ogrzewaniem jest kolejną korzyścią. System wykrywając obecność domowników włącza ogrzewanie w tych pomieszczeniach. Jest to szczególnie przydatne w domach z ogrzewaniem podłogowym elektrycznym. W domach ogrzewanych tradycyjną instalacją centralnego ogrzewania inteligentny dom uruchomi piec lub inne urządzenie grzewcze na krótko przed przybyciem domowników, tak by pomieszczenia się nagrzały. W nocy obniży temperaturę w nieużywanych pokojach, dzięki specjalnym zaworom wyłączy grzejniki w wietrzonych pokojach, a gdy domownicy opuszczą dom to obniży temperaturę w całym lokalu obniżając w ten sposób rachunki za ogrzewanie.

Inteligentny dom można wykorzystać do sterowania systemami bezpieczeństwa, alarmami, czujnikami gazu, dymu lub zalania pomieszczeń, monitoringiem oraz sterowaniem urządzeniami bezpieczeństwa takimi jak np. kurtyny przeciwpożarowe, oddymniki czy zraszacze.

Więcej informacji jak kontrolować zdalnie systemy w inteligentnym domu przedstawia artykuł „Steruj bezprzewodowo ogrzewaniem prosto z ekranu smartfona”.

Czy warto wybrać inteligentny dom?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika, stopnia zaawansowania urządzeń wchodzących w skład systemu oraz liczby podłączonych do niego innych systemów. Jednakże każdy może znaleźć coś dla siebie, a najprostsze układy sterujące urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi można kupić, zainstalować i skonfigurować samodzielnie. Decydując się na bardziej rozbudowane systemy warto sięgnąć po fachowe doradztwo i wykonawstwo, tak by inteligentny dom był naprawdę inteligentny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here