PIT-36 a PIT-36L

PIT-36 i PIT-36L to sposób wyliczania opodatkowania dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Który z nich wybrać? Na pozór wydaje się to łatwe, ponieważ jeśli firma zarabia mniej niż 85 tys. zł rocznie – wówczas wybiera się podatek progresywny. Z kolei powyżej tej kwoty – należy wybrać podatek liniowy, czyli PIT36L. W praktyce, jednak właściciele wielu firm nie są w stanie przewidzieć jakie osiągną dochody.

PIT-36L – na czym polega?

Powinni się na niego zdecydować ci przedsiębiorcy, u których wysokie przychody i niskie koszty roczne powodowałyby konieczność do przyjęcia stawki 32% do dochodów przekraczających wartość 85280 zł w PIT 36. W przypadku formularza PIT 36L mają oni stałą stawkę 19% i nie ma na to wpływu wysokość dochodu.
Tego typu wybór formy opodatkowania można wybrać podczas rejestrowania działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. W sytuacji, kiedy firma już istnieje – można wybrać podatek liniowy po zakończeniu roku podatkowego. Wiąże się to z koniecznością złożenia oświadczenia we właściwym Urzędzie Skarbowym w terminie do 20 stycznia tego roku, w którym chce się rozliczyć podatek.

PIT-36L a PIT-36L – różnice

Podatek liniowy ma te plusy, że w sytuacji wysokich dochodów nie płaci się podatku od nadwyżki kwoty 85280 zł. Ma też swoje minusy, ponieważ brakuje w nim kwoty wolnej od podatku, nie ma możliwości rozliczenia podatkowego na preferencyjnych zasadach, razem z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Ponadto nie daje też możliwości skorzystania z ulg, takich jak ulga prorodzinna, rehabilitacyjna, czy np. ulga za oddaną krew.
Jeśli właściciel firmy wybrał dwustopniową skalę podatkową – wówczas zeznanie roczne powinno odbyć się na druku PIT-36. Podatek liniowy jest, natomiast rozliczany za pomocą PIT-36L.

PIT-36, jak i PIT-36L należy złożyć w Urzędzie Skarbowym odpowiednim do miejsca zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej. Termin, jaki obowiązuje to 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym (wyjątkiem jest dzień wolny od pracy).

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają możliwość wyboru formy opodatkowania i, co za tym idzie, złożenia zeznania rocznego na formularzu PIT-36 lub PIT-36L. Każdy z nich jest właściwy dla określonej grupy podatników, na co ma wpływ forma opodatkowania. I tak PIT-36 dotyczy zasad ogólnych, a PIT-36L odnosi się do podatku liniowego. Obie formy łączy fakt, że podstawą opodatkowania od osób fizycznych w każdym przypadku jest dochód. Właściciel firmy ma możliwość odliczenia kosztów jego uzyskania, co pozwala zmniejszyć kwotę do opodatkowania i jednocześnie podatek do zapłacenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here