Świece ekologiczne - ekstrawagancka zachcianka czy troska o środowisko?

Od lat używamy świec parafinowych jako alternatywnego źródła światła, kiedy zabraknie prądu. Jest to także element wielu dekoracji, sposób na wprowadzenie przyjaznej, mistycznej lub romantycznej atmosfery. Jednak wielu nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo szkodliwa dla ludzkiego zdrowia jest świeca parafinowa. Na szczęście istnieją zamienniki, które nie tylko nie szkodzą ciału, ale także posiadają lepsze właściwości użytkowe – są to świece sojowe.

Świece sojowe – co to jest?

Świece ekologiczne to najczęściej świece z wosku sojowego. W rzeczywistości jest to olej, który zostaje wyciśnięty z pestek soi, a następnie utwardzony w taki sposób, aby uzyskać konsystencję wosku. Jest biodegradowalny i odnawialny.

Świece ekologiczne a tradycyjne

Świece parafinowe wykonywane są z wosku powstającego jako skutek uboczny podczas frakcjonowania paliwa z ropy naftowej. Spalanie tej substancji wiąże się z wydzielaniem do powietrza wielu szkodliwych dla ludzkich płuc związków. Są to między innymi acetaldehyd, formaldehyd, toluen, benzen i akroleina. Benzen i toluen to również składniki sadzy, którą wdychamy, jeżeli świeca znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym – są to związki toksyczne i rakotwórcze. Przebywanie w pobliżu takiej palącej się świecy jest szczególnie niezdrowe dla osób chorych na astmę lub dzieci.

Świece sojowe to świece ekologiczne

Świece sojowe charakteryzują się wydzielaniem znacznie mniejszej ilości toksycznych substancji. Ich spalanie trwa nawet o 50% dłużej niż tradycyjnych odpowiedników, a temperatura spalania jest znacząco niższa, podobnie jak temperatura topnienia. Skutkuje to znacznie lepszym rozprowadzaniem zapachu, ponieważ powierzchnia roztopionego wosku jest znacząco większa. Natomiast dzięki temu, że rozgrzany wosk nie jest taki gorący, w przypadku polania się nim nie spowoduje oparzeń. Jeżeli wyleje się na coś innego, z łatwością będzie można go usunąć stosując ciepłą wodę i mydło. Świece z wosku sojowego wytwarzają o około 90% mniej sadzy niż parafinowe. Dlatego są one mniej szkodliwe dla środowiska i naszego zdrowia.

Świece sojowe: doskonałe na prezent

Taki prezent to znakomity pomysł. Zostanie odebrany jako oryginalny, a obdarowana osoba na pewno będzie zadowolona. Warto pamiętać, że zmiana głównego materiału, z którego świeczki są wykonywane, pozwala na jeszcze lepsze wykorzystywanie w nich olejków eterycznych. W sklepach trudniących się ich dystrybucją, świece zapachowe oferowane są w bardzo różnych wariantach aromatów. Polecamy zapachy lasu, lawendy, sadu czy oceanu. Taki podarunek będzie bezpieczny dla zdrowia i oryginalny, a także w miły sposób przypomni o darczyńcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here