Tuje, z całą pewnością są jednym z najpiękniejszych elementów ozdobnych ogrodu. Dodatkowo dzięki tujom można w szybki i dość tani sposób odgrodzić się od sąsiadów i tym samym zapewnić sobie prywatność. Żywopłot z tui na pewno będzie w tym przypadku doskonałym wyborem. Warto przemyśleć takie rozwiązanie zwłaszcza, wtedy gdy posiada się spory teren i jego część można zagospodarować pod zasadzenie tui.
Kiedy i gdzie sadzić tuje?
Aby żywopłot z tui odpowiednio się przyjął, z całą pewnością warto wiedzieć, kiedy i gdzie zasadzić tuje, aby miały dostęp do odpowiedniej ilości słońca oraz wilgoci. Okazuje się, że to kiedy najlepiej jest zasadzić tuje, w dużej mierze zależy od ich rodzaju. Jeżeli zakupi się tuje, których bryła korzeniowa znajduje się w doniczce wraz z dużą ilością ziemi, sadzić je można od wiosny do jesieni, czyli przez cały okres ich wzrostu. Inaczej postępuje się w przypadku tui wykopanych ze szkółki. Takie tuje najlepiej jest sadzić wczesną wiosną, czyli w okolicach kwietnia, jeszcze zanim pojawią się nowe pąki.
Warto wiedzieć o tym, że tuje są roślinami dość odpornymi. To dlatego żywopłot z tui może rozwinąć się w każdych warunkach. Jeśli chce się jednak, aby tuje rosły szybciej i były intensywnie zielone, z całą pewnością najlepiej jest sadzić je w miejscach nasłonecznionych lub nieco ocienionych. Warto jednak pamiętać, aby nie był to stały i zbyt głęboki cień.
Gleba, która zapewni tujom zdrowy wzrost, na pewno musi być:
- żyzna
- próchnicza
- delikatnie wilgotna
- przepuszczalna
Jeśli nie spełni ona tych wymogów, rośliny szybko zmarnieją.
Źródło zdjęcia: http://www.domydoremontu.pl/.
Jak sadzić tuje?
Proces sadzenia tui odpowiada mniej więcej na pytanie, które pojawia się w tej kwestii najczęściej, a mianowicie, jak dbać o tuje? Na pewno odpowiednie ich zasadzenie będzie odpowiednim początkiem ich pielęgnacji. Samo sadzenie tui jest stosunkowo łatwe i nie wymaga specjalistycznej wiedzy, choć zawsze należy stosować się do kilku zasad. Trawnik, na którym zasadzi się tuje, z całą pewnością musi być oczyszczony ze wszelkich chwastów. W wybranych miejscach należy wykopać doły, które będą mieć głębokość dwóch szpadli i szerokości dwa razy większą niż średnica ich bryły korzeniowej. Taka dziura połowicznie powinna być wypełniona żyzną ziemią. Następnie należy ustawić pionowo roślinę i zasypać jej korzenie ziemią, a później dokładnie ugnieść podłoże, aby korzenie odpowiednio się ułożyły. Na samym końcu należy dostatecznie podlać roślinę.
Jak dbać o tuję? Sposoby odpowiedniej pielęgnacji
Z całą pewnością kwestia tego, jak dbać o tuję, jest niezwykle ważna. Odpowiednio pielęgnowana roślina na pewno będzie lepiej rosła. Ważne jest odpowiednie podlewanie tui, zwłaszcza w pierwszym roku od zasadzenia. Tuja, która będzie miała za mało wody, szybko zacznie brązowieć. Tuje wystarczy podlewać raz w tygodniu, ale za to obficie.
Istotne jest także umiejętne przycinanie tui. W tym przypadku ich podcinanie sprawi, że roślina będzie szybciej rosnąć, a do tego będzie zielona i wzmocniona. Jak często powinno się to robić? Przycinanie tui powinno mieć miejsce dwa razy w ciągu sezonu. Pierwsze podcinanie powinno odbyć się dopiero rok po zasadzeniu. Zaletą tui jest także to, że można przycinać ją według własnej fantazji i nadawać jej przeróżne formy i kształty.
Przeczytaj więcej o pielęgnacji tui na http://www.domynaczasie.pl/jak-pielegnowac-tuje.
Tuje, a choroby. Jak się przed nimi ustrzec?
Elementem pielęgnacji tui, z całą pewnością jest także chronienie ich przed czynnikami chorobotwórczymi. Choroby zazwyczaj są bowiem wynikiem błędnej pielęgnacji, która odbija się na ich wyglądzie. Gdy tuja rośnie w cieniu lub ma ograniczony dostęp do wody, w krótkim czasie zaczyna żółknąć, brązowieć oraz tracić swój dawny kształt. Warto reagować jak najszybciej.
Sadzenie oraz pielęgnacja tui wcale nie jest kłopotliwa. Warto zastosować się jedynie do kilku porad, aby uzyskać doskonały efekt. Żywopłoty z tui pięknie prezentują się w każdym ogrodzie, a dodatkowo zapewniają prywatność i będą doskonałym sposobem na odgrodzenie się od swoich sąsiadów. Aby zdrowo rosły wystarczy po prostu o nie dbać. Sprawdzi się tutaj regularne przycinanie tui, które wpływa na ich kolorystykę oraz stan.
Artykuł powstał dzięki portalowi z poradami domowymi SuperDomy.eu:
Źródło:
- „Praktyczny żywopłot z tui” – http://budowanie-domu.pl/praktyczny-zywoplot-z-tui/.