Wyszukiwarka numerów ksiąg wieczystych online

Planujesz zakup nieruchomości? Bank przed przyznaniem kredytu hipotecznego z pewnością będzie chciał przyjrzeć się księdze wieczystej. Warto zatem możliwie jak najwcześniej poznać jej numer i uzyskać dostęp do wglądu w dokumenty. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się internetowe wyszukiwarki numerów ksiąg wieczystych. Sprawdź, co warto wiedzieć o takich narzędziach.

Jak znaleźć numer księgi wieczystej w wyszukiwarce?

Z obsługą internetowych wyszukiwarek numerów ksiąg wieczystych powinny poradzić sobie nawet osoby będące na bakier z nowoczesnymi technologiami. Istnieje kilka sposobów na znalezienie potrzebnych informacji bez wychodzenia z domu. Wyszukiwanie jest możliwe po adresie lub identyfikatorze działki. Jak znaleźć działkę po numerze? Wystarczy udać się do wydziału ewidencji gruntów bądź skorzystać z mapy rządowego portalu GeoPortal.gov.pl.

Jakie informacje udostępnia wyszukiwarka?

W związku m.in. z przepisami dotyczącymi danych osobowych wyszukiwarki na podstawie wprowadzonych informacji mogą podać jedynie numer księgi wieczystej. Zdobycie tego numeru wystarcza jednak do uzyskania wszelkich niezbędnych danych dotyczących nieruchomości. Z zawartością księgi wieczystej można zapoznać się w sądzie rejonowym, bądź za pośrednictwem rządowego serwisu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. W przypadku kredytu hipotecznego bankowi może wystarczyć sam numer księgi wieczystej, na którego podstawie instytucja uzyska dostęp do danych niezbędnych do analizy stanu prawnego nieruchomości.

Czy wyszukiwarki ksiąg wieczystych online są darmowe?

Wyszukanie nieruchomości po adresie bądź identyfikatorze działki jest darmowe. Natomiast do udostępnienia numeru księgi wieczystej odnalezionej za pośrednictwem serwisu ZnajdźKsięgę.pl konieczne jest uiszczenie opłaty. Koszt takiej usługi jest jednak dość niewielki. Co więcej, warto pamiętać o tym, że sądy rejonowe podają numery ksiąg wieczystych również za opłatą. Ponadto wymagają uzasadnienia dotyczącego interesu prawnego do nieruchomości. Numer księgi wieczystej można uzyskać za darmo właściwie jedynie od właściciela nieruchomości.

Czy wyszukiwarki numerów ksiąg wieczystych są legalne?

Tak, wyszukiwarki numerów ksiąg wieczystych są jak najbardziej legalne. Takie narzędzie nie podaje żadnych wrażliwych danych właściciela czy też innych osób pojawiających się w dokumentach rejestru. Przed skorzystaniem z wyszukiwarki warto jednak upewnić się, że serwis jest godny zaufania. Można przykładowo sprawdzić dane firmy czy też opinie klientów.

Zalety internetowych wyszukiwarek ksiąg wieczystych

Jedną z największych zalet internetowych serwisów do wyszukiwania numerów ksiąg wieczystych jest wygoda. Numer można bowiem uzyskać bez wychodzenia z domu. Może to być szczególnie ważne np. dla osób mieszkających w innym kraju. Ponadto nie jest konieczne podawanie interesu prawnego tak jak w przypadku ustalania numeru w sądzie rejonowym. W ten sposób można sprawdzić stan prawny nieruchomości przed rozpoczęciem starań o zakup np. domu bądź działki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here