Zwiększanie kompetencji menedżerskich

0
1434

Umiejętności menedżerskie są obecnie jednymi z najważniejszych umiejętności społecznych na wielu stanowiskach. Ich umiejętne wykorzystywanie pomaga w organizacji pracy i sprawia, że osoba o takich kompetencjach wyróżnia się z tłumu. Na jakich umiejętnościach powinien zatem skoncentrować się menedżer i jak je rozwijać? Jakie kursy i szkolenia menedżerskie warto rozważyć?

Co należy do zadań menedżera?

Osoba na stanowisku menedżera odpowiada za cały szereg działań zespołowych. Jest przede wszystkim liderem, który ma prowadzić pozostałe osoby w kierunku pożądanym z punktu widzenia dobra firmy. W pierwszej kolejności do menedżera należy budowanie zespołu z ludzi, którzy są na pierwszy rzut oka zupełnie różni. Jego zaangażowanie i umiejętności tworzenia jasnych podziałów pracy oraz zadań dopasowanych do możliwości poszczególnych pracowników sprawiają jednak, że może powstać zgrany, dobrze funkcjonujący zespół.

Ważnym zadaniem menedżera jest także motywowanie zespołu na każdym etapie pracy, wspomaganie go i rozwiązywanie pojawiających się w pracy problemów. Powinien więc zarówno umieć słuchać, jak i samodzielnie wyciągać wnioski na podstawie swoich obserwacji. Co równie ważne, menedżer musi szybko reagować w sytuacjach kryzysowych, gdyż to on jest odpowiedzialny za podlegających mu ludzi i ich skuteczność w pracy.

Umiejętności miękkie

Najważniejsze w pracy menedżera są umiejętności “miękkie”, które sprawiają, że staje się on liderem nie tylko z nazwy. Wśród nich są to kompetencja, umiejętność zdobywania zaufania pracowników, ale także zdolności interpersonalne. Ważna jest zdolność pracy pod presją czasu i nawet przy większym stresie, ale też elastyczność, gdy dochodzi do nieprzewidzianych sytuacji.

Bez wątpienia do ważnych umiejętności miękkich każdego lidera należy doskonałe zarządzanie czasem, zasobami ludzkimi i materialnymi, ale też całą pracą. Musi on wiedzieć, jak dopasować zadania do ludzi, aby było im łatwiej je wykonać. Nie angażując się bezpośrednio w każde zadanie, powinien też potrafić wspomagać swoich podwładnych.

Umiejętności specjalistyczne

Oprócz umiejętności miękkich dobrze przygotowany do swojej pracy lider musi posiadać specjalistyczną wiedzę z obszaru, w jakim się porusza. Musi doskonale znać zadania, jakie będą musieli wykonać jego pracownicy, aby mógł im dokładnie wytłumaczyć, o co w nich chodzi. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowych osób, które muszą dopiero zapoznać się z metodami pracy w danej firmie.

Wśród innych specjalistycznych umiejętności menedżera powinna znaleźć się także ogólna wiedza o biznesie, która pomoże mu lepiej zrozumieć idee przedsiębiorstwa i cele kadry zarządzającej. Powinien zdobyć dogłębną wiedzę z zakresu swojej branży i zawsze ją pogłębiać, aby szybko wprowadzać innowacje do zespołu, którym zarządza. Do tego warto posiadać umiejętności analityczne, które pomogą ocenić pracę zespołu i wyciągnąć z niej konkretne wnioski.

Bezustanny samorozwój

Jak widać, wiele cech decyduje o tym, czy menedżer będzie dobrze sprawdzał się na swoim stanowisku. Oczywiście wszystkich tych umiejętności można się nauczyć i wyćwiczyć ich używanie. Oprócz zdobywania własnych doświadczeń warto jednak zainwestować w profesjonalny kurs, który pomoże opanować niezbędną wiedzę z zakresu zarządzania podwładnymi.

W tym celu polecamy witrynę https://www.academyofbusiness.pl/kompetencje-menedzerskie/, gdzie można znaleźć cały szereg kursów dedykowanych menedżerom. Z pewnością wybierzesz tam taki, który rozwinie wszystkie oczekiwane przez ciebie umiejętności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here