Koniec z wykupem prywatnym aut poleasingowych

Polski Ład w teorii miał nieść pomoc i wsparcie dla przedsiębiorców. W teorii, ponieważ coraz to nowe projekty wychodzące na światło dzienne zdecydowanie pokazują, że dla osób prowadzących własne firmy przyniesie on więcej szkód niż pożytku.

Jak było dotychczas?

Do tej pory odpłatne zbycie składnika stanowiącego w firmie przedsiębiorcy środek trwały, który został wycofany z działalności w trakcie jej prowadzenia lub po jej likwidacji, powodował przychód firmowy, jeżeli zbycie to ma miało w okresie 6 lat po takim wycofaniu lub likwidacji. Reguła ta nie dotyczyła jednak składników majątkowych wykorzystywanych w prowadzeniu działalności gospodarczej na podstawie tzw. leasingu operacyjnego ponieważ nie stanowiły one składników majątku firmy. Przedsiębiorcy wykorzystywali to i gdy przestawali użytkować w działalności dany składnik, wykupywali go do majątku prywatnego, co nie było kwalifikowane jako przychód firmowy, tylko przychód inny. Najczęściej dotyczyło to leasingowych samochodów osobowych. Wszystko to oznacza, że przedsiębiorcy mieli prawo do niewprowadzania do działalności samochodu osobowego wykupionego z leasingu. Mieli prawo wykupić go tak, jakby robili to prywatnie. Co więcej, jak potwierdzi każdy adwokat, przy odsprzedaży po upływie 6 miesięcy od wykupu mogli uniknąć opodatkowania.

Jak będzie teraz?

W Polskim Ładzie znalazł się projekt, którego założeniem jest ograniczanie wyprowadzania z firm aut poleasingowych przez przedsiębiorców. W jaki sposób? Poprzez poszerzenie definicji składników, których sprzedaż jest kwalifikowana do przychodów z działalności. Zaplanowano rozszerzenie katalogu przychodów z działalności gospodarczej o przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, o których mowa w art. 23b ust. 1 ustawy o pdof, czyli przedmiotami umów leasingu operacyjnego. Projekt zmian został ogłoszony 26 lipca 2021 roku, gdy został opublikowany i przekazany do konsultacji “Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw”.

Jeśli zmiany zawarte w wyżej wymienionym projekcie wejdą w życie, to przedsiębiorca, który chce wykupić samochód i przenieść go do majątku prywatnego będzie musiał zapłacić i podatek dochodowy i podatek VAT. Zostanie wydłużony również okres, w którym sprzedaż pojazdu zostanie obciążona podatkami – z obecnie obowiązujących 6 miesięcy do 5 lat.

Podatek VAT od wartości auta

Każdy adwokat podkreśli, że jedną ze zmian będzie również sposób naliczania podatku VAT od wykupionego auta. Do tej pory był on liczony od ostatniej raty kredytowej, czyli tzw. raty wykupu. Trzeba podkreślić, że zazwyczaj jest ona bardzo niska i wynosi około 1% wartości auta, co daje kwoty rzędu kilkuset złotych. Tymczasem, po planowanych zmianach, podatek VAT ma być naliczany nie od raty wykupu, ale od realnej wartości rynkowej auta. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca przed zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład zapłaciłby podatek VAT od kwoty np. 500 zł, tak po zmianach Polskiego Ładu będzie musiał zapłacić podatek VAT naliczony np. od kwoty 80 tysięcy złotych.

Kiedy zmiany?

Zmiany dotyczące wykupu aut poleasingowych zanim zaczną obowiązywać muszą zostać zatwierdzone przez senat, ponieważ obecnie projekt jest skierowany do prac parlamentarnych i musi on zyskać jego poparcie. Fakt ten powinien nieco ucieszyć przedsiębiorców ponieważ w senacie większość stanowi opozycja rządu chcącego wprowadzić nowe przepisy.

Po co zmiany?

Argumenty rządu dotyczące zmiany w wykupie prywatnym aut poleasingowych przedstawił Jan Sarnowski. Zgodnie z jego słowami, rząd nie powinien dłużej przystawać na to, żeby do prywatnego majątku trafiało to, co zostało wykupione za pieniądze przedsiębiorstwa, gdyż takie zachowanie jest niemal niezgodne z obowiązującym w Polsce prawem. Sarnowski podkreślił również, że Polska powinna brać w tej sytuacji przykład z innych krajów Unii Europejskiej, gdzie takie działania nie mają miejsca.

Źródło: https://kancelaria-janik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here