karta paliwowa e100

Każdy kraj w Europie posiada swój indywidualny sposób pobierania opłat za drogi od ciężarówek. Zanim udamy się do konkretnego państwa, powinniśmy zapoznać się z obowiązującym w nim systemem myta.

W jaki sposób najczęściej opłacimy myto za ciężarówkę?

Jednym z najpopularniejszych sposobów jest korzystanie z multiurządzeń do opłat drogowych. Jeszcze kilka lat temu w każdym kraju obowiązywało inne, lokalne urządzenie. Przejeżdżając przez Europę Zachodnią, kierowca musiał przełączać się z jednego urządzenia na drugie. Na szczęście dziś obowiązuje już jeden, wspólny system EETS (European Electronic Toll Service), do którego należy większość unijnych państw, w tym również Polska. Dzięki temu, wystarczy zainstalować w pojeździe jedno urządzenie pokładowe (OBU) i można nim uiszczać opłaty drogowe dla ciężarówek w Polsce i w kilkunastu krajach Europy.

Jak wybrać multiurządzenie do opłat drogowych?

Najważniejszym kryterium powinna być lista krajów, które akceptują dane urządzenie. Jeśli przewoźnik wykonuje przewozy na popularnych kierunkach takich jak opłaty drogowe  Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia czy Austria, to świetnym rozwiązaniem będzie nasz E-BOX, z którym można uiszczać opłaty aż w 13 europejskich krajach. Jeśli poza Europą Zachodnią przewoźnik jeździ też na przykład do Norwegii, to warto wybrać E-BOX T, który jest akceptowany również w tym kraju. Dodatkowo, E-BOX T ma bardziej rozbudowaną ofertę na drogi w Polsce – można z nim opłacać autostradę A4, a wkrótce również A1.

Pamiętajmy, że multiurządzenia do opłat drogowych są najwygodniejszą formą rozliczania myta. Podpisujemy umowę tylko z jednym dostawcą i to on wystawia nam zbiorcze faktury. Wszystkie transakcje za opłaty drogowe mamy w jednym miejscu – w Panelu Klienta. Dodatkowo, Klienci E100 mogą liczyć na zniżki w niektórych krajach.

Istnieją też kraje, w których nie można obecnie opłacać myta za pomocą OBU – należą do nich na przykład kraje bałtyckie. Jadąc w tamte regiony, należy zaopatrzyć się w winiety.

Jak korzystać z winiet?

Tak jak wspomnieliśmy, system winiet obowiązuje w krajach bałtyckich, czyli na Litwie, Łotwie i w Estonii. Zanim udamy się do tych krajów, musimy zaopatrzyć się w winietę, czyli elektroniczną opłatę czasową. Możemy ją zamówić w Panelu Klienta E100 lub poprzez sms.

Istnieje jeszcze eurowinieta, czyli opłata czasowa za drogi obowiązująca w Szwecji, Danii, Luksemburgu oraz Holandii. Podobnie jak winietę, eurowinietę zamówimy korzystając z Panelu Klienta lub wysyłając sms pod numer wskazany przez E100.

……………………………………………………………..

 

Prowadzisz firmę transportową i jeździsz po krajach UE? Sprawdź naszą zieloną kartę flotową, dzięki której zaoszczędzisz na tankowaniu, a wszystkie faktury będziesz mieć w jednym miejscu. Dla firm jeżdżących po Polsce mamy krajową kartę Power Max, z którą można tankować na ponad 3 tys. stacji w całym kraju. Listę stacji należących do naszej sieci akceptacji sprawdzisz tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here